Huomionosoitukset

Isojoen Yrittäjien huomionosoituksina valitaan vuosittain Vuoden Yrittäjä ja Vuoden Luottamushenkilö. Lisäksi ansioituneille jäsenille anotaan juhlavuosien yhteydessä järjestöansiomerkkejä.

Kunniajäseniä on toistaiseksi valittu kolme: Aaro Syväoja, Jorma Laksola ja Toivo Paavola

Isojoen Yrittäjien 50-vuotisjuhlissa palkittiin suuri joukko luottamushenkilöitä ansiomitaleilla.

1982     Isojoen Konehalli
1983     Aaro E. Mäkelä Ky
1984     Heikki Alakortes
1985     Hannu Siltaoja
1986     Nevalan Peruna Ky
1987     Isojoen Lohi
1988     Isojoen Telehuolto Rauno Mäkitalo
1989     Isojoen Leipomo Ky
1990     Kuljetusliike Väliviita Ky
1991     Isojoen Kukkakauppa ja Hautaustoimisto
1992     Isojoen Sairaankuljetus KY
1993     Koneurakointi Vainionpää Ky
1994     Maanrakennus Veljekset Hautala
1995     Marialiisa ja Lasse Västilä
1996     Hilkka ja Jari Paavola
1997     Autoyhtiö Peuralahti Ay
1998     Huhtalan Peruna- ja Pitopalvelu
1999     Matkaravintola Lauhanportti Ky
2000     Pullolan Konekorjaamo
2001     Kuljetusliike Viitalähde
2002     Isme Ky
2003     Marian luontoateriat
2004     Parturi kampaamo Anne
2005     Isojoen Rakennus Oy
2006     M-Market Syväoja
2007     Veistämö M. Kortesniemi Ky
2008     Isojoen Urakointi Oy
2009     Lauhatuotanto Oy
2010     Sähkö-Ojala Oy
2011     Puu-Profile Oy
2012     Isojoen Osuuspankki
2013     Metsäkonepalvelu Peltomaa Oy
2014     JM-Valu Oy
2015     Jukka Pitkäranta
2016     AP:n Sorkkahoito Ari-Pekka Halkola
2017     Meteora Oy

Suomen Yrittäjien Järjestöansiomerkki on tunnustus keskusliitossa tai sen jäsenjärjestöissä yksityisen
yrittäjyyden hyväksi tehdystä ansiokkaasta ja tuloksellisesta työstä.

Akseli Anne pronssi 23.11.02
Alakortes Anna pronssi 28.10.17
Alakortes Heikki pronssi 14.10.80
Alakortes Heikki hopea 15.08.87
Forsby Heikki pronssi 15.08.87
Forsby Heikki hopea 17.10.92
Haapanen Reija pronssi 27.10.12
Haapanen Reija hopea 28.10.17
Hakamäki Aimo Ilmari hopea 15.08.87
Hakamäki Aimo Ilmari pronssi 14.11.82
Hakamäki Ariselmi pronssi 19.10.69
Harju Eeva pronssi 17.10.92
Hautala Ari hopea 15.11.97
Hautala Ari pronssi 17.10.92
Hautala Tarmo hopea 15.11.97
Hautala Tarmo pronssi 17.10.92
Hautala Tarmo hopea 15.11.97
Hautaviita Suoma pronssi 22.10.72
Heikkilä Sakari pronssi 17.10.92
Jaakkola Matti pronssi 27.10.12
Jaakkola Matti hopea 20.10.17
Jokinen Kai pronssi 27.10.12
Juhala Aino pronssi 14.10.80
Juhala Jari pronssi 15.08.87
Juhala Tero pronssi 15.11.97
Kangas Jukka pronssi 23.11.02
Kangas Sirpa (o.s. Pikkumäki) hopea 28.10.17
Kaukoranta Airi pronssi 22.10.72
Kaukoranta Kaarlo pronssi 19.10.69
Kaukoranta Kaarlo hopea 15.08.87
Kenola Kalervo pronssi 14.10.80
Kortesniemi Markku pronssi 15.11.97
Kortesniemi Markku hopea 23.11.02
Kortesniemi Markku kulta 27.10.12
Kuivinen Aarne pronssi 19.10.69
Kuivinen Elvi pronssi 22.10.72
Laksola Jorma kulta 15.11.97
Laksola Jorma pronssi 14.10.74
Laksola Jorma hopea 14.11.82
Lauhala Pentti pronssi 26.10.74
Lohjansalo Lauri pronssi 22.10.72
Luhtala Asko pronssi 23.11.02
Luhtala Asko hopea 27.10.12
Luomakortes Matti pronssi 15.08.87
Marikainen Kalle hopea 15.11.97
Marikainen Kalle pronssi 17.10.92
Marikainen Liisa pronssi 15.08.87
Marikainen Liisa hopea 17.10.92
Mukkala Aatos pronssi 19.10.69
Mäkelä Aaro pronssi 15.8.87
Mäkelä Aaro hopea 17.10.92
Mäkelä Esa pronssi 15.11.97
Mäkelä Seppo pronssi 14.10.80
Mäkelä Seppo hopea 23.11.02
Mäkelä Vesa-Jukka pronssi 15.11.97
Mäkitalo Rauno pronssi 17.10.92
Nevala Lauri pronssi 17.10.92
Näsilä Leevi pronssi 14.10.80
Paavola Jari pronssi 17.10.92
Paavola Jari hopea 15.11.97
Paavola Kalevi pronssi 15.11.97
Paavola Toivo pronssi 15.08.87
Peltomaa Arto pronssi 27.10.12
Peuralahti Mauno pronssi 15.11.97
Peuralahti Pasi pronssi 15.08.87
Peuralahti Pasi hopea 15.11.97
Pihlajaviita Juho pronssi 28.10.17
Pikkumäki Sirpa pronssi 27.10.12
Pitkäranta Jukka pronssi 23.11.02
Pitkäranta Jukka hopea 27.10.12
Pitkäranta Merja pronssi 28.10.17
Pitkäranta Rauni pronssi 15.08.87
Pitkäranta Rauni hopea 23.11.02
Pullola Pauli pronssi 17.10.92
Pullola Pauli hopea 15.11.97
Rahnasto Seppo pronssi 17.10.92
Rainoma Aatto pronssi 19.10.69
Rintala Vappu pronssi 18.10.78
Rintala Vappu hopea 15.08.87
Ruotsalainen Jiri pronssi 28.10.17
Rönnholm Helge pronssi 14.11.82
Seppälä Eino pronssi 18.10.78
Sillanpää Paavo pronssi 22.10.72
Silta-Oja Hannu pronssi 18.10.78
Silta-Oja Hannu hopea 17.10.92
Siltaoja Raijo pronssi 15.08.87
SiltaojaToivo pronssi 22.10.72
Syväluoma Liisi pronssi 27.10.12
Syväoja Aaro pronssi 16.11.58
Syväoja Aaro hopea 03.10.67
Syväoja Aaro kulta 14.11.82
Syväoja Eeva pronssi 22.10.1972
Syväoja Erkki pronssi 17.10.92
Talvitie Aino pronssi 19.10.69
Teikari Alpo pronssi 30.10.75
Teikari Alpo hopea 14.11.82
Toivanen Teppo pronssi 27.10.12
Vainionpää Eino pronssi 22.10.72
Vainionpää Eino hopea 15.08.87
Vainionpää Jouni hopea 15.11.97
Vainionpää Jouni pronssi 17.10.92
Vainionpää Jukka pronssi 15.11.97
Vainionpää Jukka hopea 23.11.02
Valkama Reino pronssi 14.11.82
Viitasalo Kenltu pronssi 18.10.78
Villamo Mikko pronssi 18.10.78
Virtanen Pirjo pronssi 15.11.97
Väliviita Hannu hopea 17.10.92
Väliviita Tauno pronssi 12.11.77
Västilä Lasse pronssi 15.11.97
Västilä Lasse hopea 23.11.02

Vuosi     Puheenjohtaja         Sihteeri

1962     Aaro Syväoja         Jorma Leskinen
1963     Aaro Syväoja         Jorma Leskinen
1964     Aaro Syväoja         Jorma Leskinen
1965     Aaro Syväoja         Jorma Leskinen
1966     Aarre Metsäranta     Lauri Lohjansalo
1967     Aarre Metsäranta     Lauri Lohjansalo
1968     Aarre Metsäranta     Pentti Lauhala
1969     Jussi Ojala         Pentti Lauhala
1970     Jussi Ojala         Pentti Lauhala
1971     Jorma Laksola         Pentti Lauhala
1972     Jorma Laksola         Pentti Lauhala
1973     Jorma Laksola         Pentti Lauhala
1974     Alpo Teikari         Pentti Lauhala
1975     Alpo Teikari         Liisa Luomanniemi (Marikainen)
1976     Alpo Teikari         Anja Mäkelä
1977     Alpo Teikari         Anja Mäkelä
1978     Martti Rahikka         Anja Mäkelä
1979     Aatos Mukkala         Anja Mäkelä
1980     Aatos Mukkala         Anja Mäkelä
1981     Hannu Väliviita         Rauni Pitkäranta
1982     Hannu Väliviita         Rauni Pitkäranta
1983     Hannu Väliviita         Rauni Pitkäranta
1984     Hannu Väliviita         Jari Paavola
1985     Jari Paavola         Kalle Marikainen
1986     Jari Paavola         Kalle Marikainen
1987     Jari Paavola         Antti Tuuppa
1988     Jari Paavola         Pertti Peltonen
1989     Eino Vainionpää     Pirjo Virtanen
1990     Eino Vainionpää     Pirjo Virtanen
1991     Eino Vainionpää     Pirjo Virtanen
1992     Eino Vainionpää     Pirjo Virtanen
1993     Eino Vainionpää     Pirjo Virtanen
1994     Markku Kortesniemi     Pirjo Virtanen
1995     Markku Kortesniemi     Liisa Hautala
1996     Markku Kortesniemi     Liisa Hautala
1997     Markku Kortesniemi     Liisa Hautala
1998     Markku Kortesniemi     Liisa Hautala
1999     Markku Kortesniemi     Liisa Hautala
2000     Anne Akseli         Sirpa Pikkumäki
2001     Anne Akseli         Sirpa Pikkumäki
2002     Jukka Pitkäranta     Sirpa Pikkumäki
2003     Jukka Pitkäranta     Sirpa Pikkumäki
2004     Jukka Pitkäranta     Sirpa Pikkumäki
2005     Jukka Pitkäranta     Sirpa Pikkumäki
2006     Liisi Syväluoma     Sirpa Pikkumäki
2007     Liisi Syväluoma     Sirpa Pikkumäki
2008     Liisi Syväluoma     Sirpa Pikkumäki
2009     Liisi Syväluoma     Sirpa Pikkumäki
2010     Reija Haapanen     Sirpa Pikkumäki
2011     Reija Haapanen     Sirpa Pikkumäki
2012     Reija Haapanen     Anna Alakortes
2013     Jukka Pitkäranta     Anna Alakortes
2014     Markku Kortesniemi     Tomas Ruotsalainen
2015     Markku Kortesniemi     Tomas Ruotsalainen
2016     Tomas Ruotsalainen     –
2017     Anna Alakortes    Tomas Ruotsalainen
2018     Erkki Syväoja   Tomas Ruotsalainen