YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.

JÄSEN, oletko jo ladannut Yrittäjät-sovelluksen puhelimeesi? Lataa sovellus Androidille tai Applelle.

9.1.2026 klo 18:15
Uutinen

Kurkistus vuoden 2026 hallitukseen -monipuolinen osaaminen ja halu kehittää Turkua yhdistää 

Tämä teksti on konekäännetty.

Vuotta 2026 lähtee luotsaamaan yrittäjä Annika Rautiainen (Rutiinihakkeri) yhdessä kahdeksan hallituksen jäsenen kanssa. Tässä koosteartikkelissa pääset kurkkaamaan vuoden 2026 hallitukseen. Lue minkä alan yrittäjistä hallitus koostuu, millaisia ajatuksia heillä on yrittäjyydestä ja minkälaisin mielin he lähtevät edistämään yrittäjyyttä Turussa.

Uusi hallitus edustaa poikkeuksellisen monipuolista yrittäjäjoukkoa 

Mukana on sekä Yrittäjä-järjestön kokeneita vaikuttajia että uusia osaajia. Hallitusta yhdistää vahva tahto luoda yhteisöllisyyttä, ja rakentaa entistä elinvoimaisempi toimintaympäristö yrittäjille. 

Vuoden vaihteessa puheenjohtajana aloittanut Annika Rautiainen korostaa tiiviin yhteistyön merkitystä kaupungin ja yrittäjien välillä. Hän näkee Turun talousalueessa merkittävää kasvupotentiaalia ja haluaa vahvistaa sen asemaa houkuttelevana ja kilpailukykyisenä yrittäjyysalueena. 

Yrittäjä Annika Rautiainen –  Rutiinihakkeri (Annika Consulting Oy) 

Miten kuvailisit itseäsi kolmella adjektiivilla? Empaattinen, Analyytinen, Reilu.

Mitä ydintoimintaasi kuuluu? Autan johtajia ja yrittäjiä tekemään työstä selkeämpää ja helpommin hallittavaa rakentamalla toimivia rutiineja ja käytännön itsensä johtamisen systeemejä. 

Mikä sinua motivoi hallitustyössä? Minua motivoi muiden auttaminen, ihmisten yhdistäminen ja rakenteiden vahvistaminen. On palkitsevaa tehdä yhdessä päätöksiä, jotka tukevat yrittäjien arkea ja luovat parempia edellytyksiä kasvaa ja onnistua. 

Miten tiivistäisit yrittäjyystarinasi? Aikoinani uskalsin hypätä yrittäjäksi, kun näin, miten verkostot tukevat liiketoimintaa. Nykyinen bisnekseni on muodostunut yritysten ja erehdysten kautta, parin uupumisen opettamana. Niiden myötä opin, miten tärkeää selkeys, rakenteet ja itsensä johtaminen ovat ja siitä syntyi Rutiinihakkerointi. Nyt autan muita välttämään samoja sudenkuoppia ja tekemään työnsä tavalla, joka tukee jaksamista ja tuloksia. 

Kerro jokin Fun fact itsestäsi: Rentoudun video- ja lautapelien parissa. Yhtä peliä olen pelannut jo yli sata tuntia, mikä on toiminut tosi hyvin palautumiseen.

Kuva: Annika Consulting Oy
Brändisuunnittelija Janne Puurunen – Mainostoimisto KNOK Oy 

Kolme adjektiivia: Aito, kuunteleva ja utelias. 

Ydintoiminta/toimiala: Brändisuunnittelu (strategia, identiteetti ja jalkautus). 

Mikä sinua motivoi hallitustyössä? Minua motivoi se, että päätökset ja tekeminen perustuvat selkeisiin yhteisiin tavoitteisiin eivätkä vain totuttuihin rutiineihin. Haluan olla mukana kehittämässä toimintaa, joka uudistuu mieluummin kuin toistaa vanhaa. 

Yrittäjyystarina/kokemus tiivistettynä: Aloitin yrittäjyyden sivutoimisena toiminimellä lähes 30 vuotta sitten tehden mainoksia rakennusalan yrityksille. Kokopäiväiseksi yrittäjäksi siirryin irtisanouduttuani silloisesta työpaikastani ja jatkoin heidän markkinointinsa kehittämistä yrittäjän roolissa. Yrittäjyydestä on vuosien aikana tullut osa identiteettiäni. Vapaus ja vastuu muodostavat kombinaation, joka sopii minulle paremmin kuin mikään muu tapa tehdä töitä. 

Fun Fact: Minulla oli 12-vuotiaana oma kurkkupelto, ja kärräsin sadon kottikärryillä kilometrin päähän Martin Vihanneksen noudettavaksi. 

Kuva: Mainostoimisto KNOK Oy
Taiteilija Olga Katariina Raski

Miten kuvailisit itseäsi? “Olen iloinen mutta koomisuuteen saakka omapäinen aurinkopallo” 

Ydintoiminta/toimiala: Kuvataiteilija Olga Katariina Raskin yrityksen ydintoimintaa on piirtäminen, kuvittaminen ja graafinen suunnittelu. “Tuherrus ja töherrys siis”, Olga Raski tarkentaa.

Mikä sinua motivoi hallitustyössä? Oppiminen, kehittyminen, tutustuminen toimintaan ja ihmisiin ja positiivisen muutoksen äärellä oleminen edustaen samalla sekä nuoria että luovan alan yrittäjiä. 

Mitä yrittäjyys on sinulle? Teen tätä tehdäkseni maailman hieman kauniimmaksi, yksi tarra kerrallaan. Samalla yrittäjyys on minulle keino työllistää itseni ydinosaamisellani ja panostaa jatkuvaan kehitykseen taidoissani.

Fun Fact: Tunsin ensimmäisen kerran olevani hyvä piirtäjä, kun piirsin tikku-ukkoni pään päälle viivan ja tajusin antaneeni sille hiukset!

Kuva: Nellie inkinen
Yrittäjä Jari Välimaa – Tasoa Oy 

Kolme adjektiivia: Innostuja, yritteliäisyys ja rehellisyys.  

Ydintoiminta/toimiala: Tasoa Oy:n ydintoimintaa ovat erikossiivoukset; parempaa tasoa sisäilmaan ja puhtaita turvallisia ja terveellisiä sisätiloja lattioiden pinnoituskunnostuksien kera. 

Mikä sinua motivoi hallitustyössä? Mahdollisuus vaikuttaa yrittäjyyden genressä. Olla mukana kehittämässä ja nostattamassa paikallista yrittäjyyttä. Aina myös kaivataan hyviä verkostoja ja laadukkaita keskusteluja kehitystyössä. 

Yrittäjyystarina/kokemus tiivistettynä: Tarina sai alkunsa, kun 19 vuotiaana kaverin kanssa ajateltiin hankkia lisäansiota yrittäjinä. Polku vei nopeasti täyspäiväiseksi yrittäjäksi joka päättyi yrityksen myyntiin 4 vuoden jälkeen. Kauppiasyrittäjyys Essolla sekä Teboililla vahvisti ajatustani yrittäjyydestä. Taloushallinnon ammattitutkinto sekä liiketoiminnan tradenomin opiskelut johtivat 7,5 vuoden pestiin yrittäjyysneuvojana sekä projektipäällikkönä kaupungin elinkeinoyhtiössä. Virkamiestyö sai väistyä yrittäjyyden tieltä, ja sillä tiellä mennään edelleen.

Vinkki vitonen: Yritystoiminta on kuin koukuttava peli -aina kannattaa yrittää. 

Kuva:
Tietoturvakonsultti Raimo Hilden – Forculus Oy 

Kolme adjektiivia: Analyyttinen, suoraselkäinen, ratkaisukeskeinen. 

Ydintoiminta/toimiala: Kyberturvallisuus – käytännönläheinen vaatimustenmukaisuus sekä kouluttaminen 

Mikä sinua motivoi hallitustyössä? Haluan olla mukana kehittämässä toimintaa, jonka hyödyllisyyteen uskon. Koen velvollisuudentuntoa ja pidän tehtävää potentiaalilleni sopivana. 

Yrittäjyystarina/kokemus tiivistettynä: Perustin Forculus Oy:n vuonna 2021 sivutoimisena ideana, koska yrittäminen ei ole ollut lähellä sydäntä aiemmin. Päädyin lopulta kuitenkin auttamaan yrityksiä rakentamaan hallittua kyberturvaa. Yrittäjien yhteisö oli aivan erilainen mitä ensin luulin ja olin todella positiivisesti yllättynyt auttamisen kulttuurista. Olin myös Varsinais-Suomen Yrittäjien nuorten tiimissä luottamustehtävissä. 

Fun fact: Mandariinikiinan osaaminen tuo ainutlaatuista näkökulmaa kansainväliseen kyberturvaan. 

Kuva: Forculus Oy
Yrittäjä Riikka Lahdenoja – Voimistaja & PilateSM Oy 

Kolme adjektiivia: Aktiivinen, innostuja, sosiaalinen ja aina jotain yrittämässä. 

Ydintoiminta/toimiala: Hyvinvointiala 

Mikä sinua motivoi hallitustyössä? Minua motivoi yrittäjien kohtaaminen, kuulumisten kuuleminen ja ennen kaikkea konkreettiset vaikutukset, joita voimme saada aikaan yrittäjien arkeen ja menestykseen. 

Yrittäjyystarina/kokemus tiivistettynä: Olen toiminut yrittäjänä eri aloilla jo 30 vuotta. Yrittäjyydessä minua kiehtoo vapaus elää omanlaista elämää ja rakentaa jotain merkityksellistä. Olen aiemmin toiminut kivijalkaliikkeen kauppiaana, mutta siirryin hyvinvointialalle halutessani vaikuttaa positiivisesti ihmisten elämään ja hyvinvointiin. 

Fun fact: Kerään Starbucks Cities -mukeja. 

Kuva: Hanne Nurmi Photography
Richy Virahsawmy – Ceo of Eatery Alex 1917 & Chef’s Table 

How would you describe yourself: A positive-can do attitude – highly motivated  

Business field/core business: Hospitality and catering. Ceo of Eatery Alex 1917 & Chefs table. 

What motivates you? Im motivated to link talented internationals living in Turku area and helping them grow. 

Entrepreneurial story/experience in a nutshell: 5-30 years as a entrepreneur, high profile Irish chef with multiple restaurant operations skill and optimizing restaurant operations. Multi board director in Ireland, en powering others to see their vision. 

Fun Fact: Ran multi marathons like Marathon des salbles along with 42 Marathons. 

Kuva: Jouni Kuru
Satu Saarimaa – Tulevaisuus Oy 

Kolme adjektiivia: “Täsmällinen, tunnollinen ja määrätietoinen.” 

Ydintoiminta/toimiala: Strateginen taloushallinto, vastuullisuuskonsultointi- ja raportointi.

Mikä sinua motivoi hallitustyössä? Halu kasvattaa jäsenistön ymmärrystä kestävän liiketoimintamallin mukanaan tuomista mahdollisuuksista uhkakuvien sijaan jakamalla omaa vuosien kokemustani. 

Yrittäjyystarina/kokemus tiivistettynä: Perustin yritykseni rakentaakseni itselleni paremman työelämän, jossa voin vaikuttaa mitä ja miten teen, kenen kanssa teen ja milloin teen. Edunvalvontatyö on itselleni tuttua; olen aikoinaan lähes 10 vuotta istunut valtakunnallisen etujärjestön hallituksessa ja Turun alueen puheenjohtajana. 

Fun fact: Viikon tärkein tapaaminen on kalenterissani merkinnällä mummulapäivä – päiväni yhdessä lastenlasteni kanssa. 

Kuva: Studio SightHound Oy
Verojuristi Sarianne Mäkelä – Serenum PreLex Oy 

Kolme adjektiivia: Vastuuntuntoinen, toisia kuunteleva ja aina monta rautaa tulessa. 

Ydintoiminta/toimiala: Serenumilla autamme pk-sektorin yrityksiä ja yritysten omistajia kaikissa mahdollisissa (ja mahdottomissa) veroliitännäisissä lakiasioissa.

Mikä sinua motivoi hallitustyössä? Haluan osaltani vaikuttaa pienten ja mikroyritysten toimintaedellytysten parantamiseen ja äänen kuulumiseen. Edunvalvontatyö antaa elämääni merkityksellisyyttä.

Yrittäjyystarina/kokemus tiivistettynä: Hyppäsin ns. turvallisesta palkkatyöstä yrittäjäksi 8 vuotta sitten ja edelleen olen sitä mieltä, että se oli hyvä päätös. Arvostan yrittäjyydessä erityisesti sitä, että joka päivä prioriteettilistan ykköspaikalla on asiakkaiden auttaminen heidän mitä monipuolisimmissa haasteissaan. Inhimillisyys ja ihmisläheisyys ovat minulle tärkeitä juttuja. 10-vuotiaasta alkaen olen ollut mukana järjestötoiminnassa jossain muodossa, yrittäjäjärjestössä yritykseni perustamisesta lähtien.  

Fun fact: Toimin palvelushenkilökuntana kolmelle lapselle ja kahdelle koiralle. 

Kuva: Jari Laurén Photography

Hallitukseen voit olla matalalla kynnyksellä yhteydessä. Nähdään tulevissa tapahtumissa 🙂

Teksti: Karoliine Sirvidas, Turun Yrittäjät ry toiminnanjohtaja.

Kysy tai etsi hakusanoilla tekoälyavustetulta hakukoneeltamme.