YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.

Lapin alueen yleinen suhdannenäkymä ja työllisyyden kehitys on linjassa koko maan tuloksen kanssa. LÄHDE: Pk-yritysbarometri, kevät 2026

Lapin Pk-yritysbarometri: Tukijalat toimivat – Odotukset ja työllisyyden kehitys linjassa muun maan kanssa, tekoälyn käyttö yleistyy

Tämä teksti on konekäännetty.

Pienten ja keskisuurten yritysten suhdanneodotukset ovat pysyneet samalla tasolla viime syksyyn verrattuna ja ovat hieman matalampia kuin vuosi sitten. Erityisesti Meri-Lapissa yritysten näkymiä synkentävät Yhdysvaltojen asettamat tullit, kiristyneet kansainväliset suhteet sekä Venäjän hyökkäyssodan jatkuminen. TKI-toiminta on varovaisessa kasvussa.

Tuore Lapin Pk-yritysbarometri osoittaa, että pk-yrityksillä menee keskimäärin hyvin. Lappiin on onnistuttu rakentamaan useampi tukijalka, jotka kannattelevat, jos näkymät muualla Lapissa tai jollakin toimialalla ovat huonommat.

Talouden kehitys riippuu pitkälti yksityisen kulutuksen elpymisestä sekä euroalueen kasvusta. Molempiin liittyy edelleen epävarmuutta ja etenemistä seurataan varovaisen toiveikkain mielin. TKI-toiminta (tutkimus-, kehittämis- ja innovaatiotoiminta) on Lapissa varovaisessa kasvussa.

– Lappi on laaja alue, ja se näkyy Pk-yritysbarometrin tuloksissa. Maailman suhdanteet vaikuttavat voimakkaasti teolliseen Lappiin, kun elämys-Lapissa taas menee hyvin. Lapissa panostetaan TKI-toimintaan, ja on positiivista nähdä, että se tuottaa tulosta, sanoo Lapin Yrittäjien omistajanvaihdoskoordinaattori Seppo Selmgren.

Lähes neljännes yrityksistä suunnittelee omistajanvaihdosta lähivuosina

Yli puolet (54 %) pk-yrityksistä seuraa aktiivisesti yrityksen arvon kehitystä, mikä on hieman enemmän kuin koko maassa keskimäärin (50 %). Lähes neljännes (22 %) suunnittelee omistajanvaihdosta seuraavan 3–5 vuoden aikana.

– Merkittävä osa lappilaisista yrityksistä on omistajanvaihdoksen edessä lähivuosina muun muassa yrittäjien korkean keski-iän vuoksi. Onnistuneet omistajanvaihdokset ovat paikkakunnille tärkeitä, koska ne pitävät palvelut ja työpaikat lähellä, kertoo Selmgren.

Tekoäly yleistyy pk-yrityksissä – osaamisvaje jarruttaa 

Pk-yritysten tekoälyn sekä muiden digitaalisten palveluiden ja työkalujen käyttöönotto on kiihtynyt. Noin kolmasosa (34 %) Lapin pk-yrityksistä kokee tekoälyn käytön yrityksen toiminnan kannalta aiheellisena nyt tai seuraavan vuoden aikana, kun viime vuonna samoin koki 28 % pk-yrityksistä. 

Vajaa viidennes (18 %) pk-yrityksistä kertoo käyttävänsä tekoälyä säännöllisesti ja yli kolmannes satunnaisesti. Barometrin tulosten perusteella tiedon tai osaamisen puute hidastaa tekoälyn käyttöönottoa pk-yrityksissä. Yrityksissä pohditaan lisäksi tietoturvan vaarantumista sekä tekoälyn käytön eettisyyttä.

 -Tekoälyn yleistyminen jatkuu niin Lapissa kuin koko maassa, mikä herättää toiveita tuottavuuden noususta. Yrittäjät ovat yhä tietoisempia tekoälyn hyödyistä ja mahdollisuuksista, toteaa Selmgren. 

Kyselyyn vastanneista pk-yrityksistä 36 %:lla ei ole akuuttia tarvetta työllistää. LÄHDE: Pk-yritysbarometri, kevät 2026

Joka viides yritys kertoo sopeuttamistarpeista

Lapin pk-yritykset arvioivat, että henkilökunnan määrässä ei tapahtuisi tulevan vuoden aikana olennaisia muutoksia (saldoluku 2). Lapin tilanne näyttää yhdenmukaiselta valtakunnallisten odotusten kanssa, kertoo Lapin elinvoimakeskuksen osastopäällikkö Marja Perälä.

Kyselyyn vastanneista pk-yrityksistä 36 %:lla ei ole akuuttia tarvetta työllistää. Merkittävimmiksi työllistämisen esteiksi tunnistetaan osaavan työvoiman saatavuus (20 %), kysynnän riittämättömyys ja epävakaisuus (17 %) sekä osa-aikaisen työntekijän palkkaamisen vaikeus (9 %).

Osaavan työvoiman saatavuus nähdään olevan este tai hidaste myös yrityksen kasvulle joka toisessa yrityksessä.  

Lappilaisista pk-yrityksistä joka viides yritys kertoo sopeuttamistarpeista. Sopeuttamistoimenpiteiden osalta lomautuksia ennakoi noin 30 % yrityksistä ja työaikajärjestelyjä 24 %. Koko maassa tilanne näyttää lomautusten ja työaikajärjestelyjen osalta synkemmältä. Esimerkiksi lomautuksille nähdään olevan tarvetta joka toisessa yrityksessä.

Yrityksen tarpeita vastaavan työvoiman saatavuuden haasteisiin lappilaisista yrityksistä 40 % aikoo vastata kehittämällä olemassa olevan henkilöstön osaamista, 37 % hyödyntämällä alihankinta- ja toimittajaverkostoja sekä 25 % palkkaamalla uutta työvoimaa.   

Lapin pk-yrityksistä 36 % ilmoitti tarpeesta ulkopuoliselle rahoitukselle viimeisen 12 kuukauden aikana, mikä vastaa koko maan tasoa (35 %). LÄHDE: Pk-yritysbarometri, kevät 2026

Rahoitustarpeet kohdistuvat investointeihin

Lapin pk-yrityksistä 36 % ilmoitti tarpeesta ulkopuoliselle rahoitukselle viimeisen 12 kuukauden aikana, mikä vastaa koko maan tasoa (35 %). Rahoituksen saanti on ollut kohtuullista ja vain 2 % yrityksistä ilmoittaa, etteivät saaneet rahoitusta, vaikka sitä hakivat. Maksuvaikeuksista edellisen kolmen kuukauden aikana indikoi 14 % vastanneista Lapin yrityksistä, mikä on selvästi laskussa syksyn barometriin nähden, jolloin vastaava osuus oli 23 %. 

Lapin pk-yrityksistä 18 % aikoo hakea ulkopuolista rahoitusta seuraavan vuoden aikana – hieman alle valtakunnan keskiarvon (19 %). Lappilaisista yrityksistä 57 % ilmoittavat, ettei heillä ole lainaa ollenkaan, mikä on lähellä koko maan keskiarvoa (59 %). 

– Jälleen on ilahduttavaa nähdä, että tulevasta rahoitustarpeesta suurin osa kohdistuu edelleen nimenomaan investointeihin, mitkä jäävät pidemmäksi aikaa vahvistamaan ja tuottamaan lisäarvoa alueelle. Voidaan sanoa, että meillä on ollut investointibuumi päällä viimeisen vuoden aikana. Paljolti se on kohdistunut matkailurakentamiseen, mutta kyllä se ruokkii tällä hetkellä muitakin toimialoja, kommentoi Finnveran aluepäällikkö Risto Koskiniemi.

– Mielellään nähtäisiin, että omistusjärjestelyjen rahoitustarve kasvaisi ja saataisiin kannattavat ja työllistävät yritykset uudistumaan hakemaan voimakkaammin kasvua, jatkaa Koskiniemi.

Pk-yritysbarometri kuvaa pienten ja keskisuurten yritysten toimintaa ja taloudellista toimintaympäristöä. Sen julkistavat kaksi kertaa vuodessa Suomen Yrittäjät, Finnvera ja työ- ja elinkeinoministeriö.

Pk-yritysbarometrin kyselyyn vastasi tällä kertaa 130 yritystä Lapista. Vastausaika oli joulukuun 2025 puolivälistä tammikuun 2026 puoliväliin.

Lisätiedot

Kysy tai etsi hakusanoilla tekoälyavustetulta hakukoneeltamme.