YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.

Loviisan keskustan elävöittämista yrittäjävetoisesti
Loviisan Yrittäjät ry perusti toukokuussa City-valiokunnan, jonka tehtävänä on edistää keskustan elävöittämistä yrittäjävetoisesti. Valiokunnan puheenjohtaja Niina Riikonen kertoo "Olemme keskustan kivijalkayrittäjien kanssa sen jälkeen kokoontuneet viikoittain ideoimaan yhdessä miten saisimme keskustan kiinnostavaksi ja elävämmäksi. Hyvä yhteishenki keskustan kivijalkaliikkeiden välillä on todella vahva. Lanseerasimme perjantaina 6.6. ympärivuotiseksi tarkoitetun First Friday – Första Fredagen -tapahtuman, jolloin jokaisen kuukauden ensimmäisenä perjantaina liikkeet keskustassa ovat avoinna kello 19 asti. Näin halutaan palvella myös asiakkaita jotka eivät pääse normaali aukioloaikana asioimaan.
Kaikki sai alkunsa siitä kun Loviisan Yrittäjät ry järjesti keskustan liikkeille yhteistilaisuuden 24.4.2025 jolloin myös kaupunginjohtaja Tomas Björkroth oli paikalla kuuntelemassa kauppiaiden huolta keskustan näivettymisestä.
Ensimmäinen Firt Friday perjantaina 6.6. oli onnistunut liikkeille ja innostus siitä ruokkii ehdottomasti jatkamaan. Heinäkuun First Friday – Första Fredagen on perjantaina 4.7. Silloin laitamme uutta vaihdetta päälle ja Kuningattarenkadusta tulee Kesäkatu. Tuomme kadulle ohjelmaa ja yhteistä tekemistä taiteen muodossa. Torillakin tapahtuu ja kaikki kivijalkaliikkeet ovat auki keskustassa klo 19 asti. Kannattaa lähteä silloin kaupungille shoppailemaan ja viettämään aikaa. Myös lapset on huomioitu tapahtumassa!
Ravintolat ja liikkeet yllättävät tarjouksilla joka kuukauden ensimmäisenä perjantaina!”
Nina toivottaa vielä ”Tässä kesäiset terveiset City-valiokunnalta, mutta paljon muutakin on vielä tulossa. Niistä kerromme myöhemmin. Yhdessä olemme enemmän! Hyvää kesää!”.