YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.

Nuorten yrittäjien mentorointiohjelma toi 3D-suunnittelijalle uutta rohkeutta – ”Elämässä pitää uskaltaa luoda suhteita ja verkostoja”
Jonna Ylilehto on pyörittänyt yritystään viisi vuotta. Mentori toi hänelle itsevarmuutta ja uusia oivalluksia.
Yrittäjä Jonna Ylilehto innostui rakennusten 3D-mallintamisesta opiskellessaan muotoilua Lapin yliopistossa.
– Kokeilimme mallinnusohjelmaa nimeltä ArchiCad, ja rakastuin siihen saman tien. Ajattelin, että tämä on juuri sitä, mitä haluan tehdä, hän kertoo.
Ylilehto kävi aiheesta kurssin ja opiskeli 3D-mallinnusta itsenäisesti. Valmistuttuaan hän pääsi töihin 3D-suunnittelijaksi, mutta korona-aikana hänenkin työnantajansa järjesti yt-neuvottelut.
– Silloin tein päätöksen, että nyt tai ei koskaan alan tehdä omalla nimellä suunnitteluhommia.
Niin syntyi Ylilehdon yritys Tupavisio. Hän tarjoaa 3D-palveluja niin ammatti- kuin yksityisillekin rakentajille joka puolelle Suomea.
– Teen pääasiallisesti 3D-visualisointia, eniten uudiskohteiden ennakkomarkkinointia ja mallistomateriaalia.
Ylilehto rakentaa 3D-kuvan eli visualisoinnin siitä, miltä esimerkiksi Lappiin rakennettava mökkiryhmä näyttää valmiina. Eniten hänellä on asiakkaina pieniä rakennusfirmoja, jotka tarvitsevat kohteistaan ennakkomateriaalia markkinointiin. Myös yksityiset rakentajat voivat ostaa häneltä rakentajan 3D-paketin, johon kuuluu muun muassa tulevan talon ulko- ja sisäkuvat.
– Helpottaahan se suunnittelua projektissa, kun saa jo suunnitteluvaiheessa nähdä etukäteen oman kodin sisä- ja ulkotilat sekä haluamansa sisustuksen.
Asiakkaita tuli heti
Ylilehto perusti yrityksensä juuri koronaepidemian alussa. Samoihin aikoihin osui rakennusbuumi, kun kotona paljon aikaa viettäneet ihmiset panostivat asumiseensa.
– Asiakkaat löytyivät silloin oikeastaan heti. Siinä vaiheessa ihmiset alkoivat rakentaa taloja ja mökkejä.
Sittemmin rakentaminen pysähtyi lähes kokonaan. Ylilehdonkin työt vähenivät, ja varsinkin yksityisiä asiakkaita oli hyvin vähän. Matkailuala kuitenkin on työllistänyt häntä hiljaisetkin vuodet.
– Etenkin Lappiin on noussut paljon pieniä mökkejä ja erilaisia majoitusratkaisuja. Ennakkomarkkinointikohteidenkin määrä alkaa nyt olla normaalilla tasolla.
Tupavisio on pyörinyt melko mukavasti viimeiset viisi vuotta. Silti Ylilehto koki tarvitsevansa yritykselle uutta suuntaa.
Neljä vuotta Kiimingin Yrittäjien hallituksessa toiminut Ylilehto törmäsi vuoden 2024 lopulla Pohjois-Pohjanmaan nuorten yrittäjien Whatsapp-ryhmässä kiinnostavaan ilmoitukseen. Siinä kerrottiin Suomen Yrittäjien ja Boardmanin järjestämästä nuorten yrittäjien mentorointiohjelmasta.
Mentaalipuolen mentori
Ylilehto haki ja pääsi ohjelmaan, jossa hän on ollut nyt mukana melkein vuoden. Hän on tavannut mentorinsa Thomas Enholmin kanssa kasvokkain mentorointiohjelman alkutapahtumassa Pasilassa ja ollut sen jälkeen tämän kanssa kuukausittain etäyhteydessä.
Ylilehdon mentori on pitkän linjan yritysjohdon sparraaja, joka on toiminut sekä yrittäjänä että kansainvälisten konsulttien organisaatiossa.
– Ennen kaikkea hän on minulle mentaalipuolen mentori. Sitä olenkin kaivannut, koska tarvitsen rohkeutta tekemiseeni.
– Olen pyöritellyt yrityksen asioita ja tehnyt päätöksiä viisi vuotta yksin, eikä minulla ole ollut ketään, kenen kanssa sparrailla ideoita.
Ylilehto on saanut tämän vuoden loppuun kestävästä mentorointiohjelmasta eritoten rohkeutta ja varmuutta.
– Mentorini sanoo aina, että elämä on suhteita muihin ihmisiin. Se on ehkä ollut punainen lankani tässä ohjelmassa. Elämässä kukaan ei pärjää yksin, ja siksi pitää uskaltaa luoda suhteita ja verkostoja, hakea apua varsinkin toisilta yrittäjiltä.
Ylilehto kertoo, että jokaisen mentorointikerran jälkeen hän on saanut uusia ajatuksia ja oivalluksia.
– Olen tajunnut sen, että en saa toimintaani vietyä eteenpäin, jos en uskalla avata suutani.
Sopiva jono
Mentorin kanssa Ylilehto on myös käsitellyt yleiskuvaa Tupavisiosta ja tehnyt päätöksiä siitä, mihin suuntaan firmaa kehitetään. Hän on uudistanut yrityksen nettisivut ja hionut markkinointitaktiikkaansa.
– Ennen tein kaikille kaikkea, mutta nyt olen keskittynyt tiettyihin asioihin enemmän. Olemme saaneet kasaan hyvän paketin kaikesta, mitä olen jo tehnyt viisi vuotta.
Yrityksen toiminta-ajatus on kirkastunut.
– Pyrin siihen, että saisin asiakaskunnan ja työn määrän vakiinnutettua. Minulla ei ole erityisiä kasvu- tai vientitavoitteita, mutta haluaisin, että töitä olisi koko ajan sellainen sopiva jono.
Tulevaisuudessa Ylilehto aikoo tähdätä vielä voimakkaammin Lapin rakennusmarkkinoille.
– Se on sellainen spesiaalijuttu, mihin haluan panostaa. Kuljen kaiken mahdollisen vapaa-aikani Lapissa. Hirsihuvilat ja -rakentaminen sekä Lapin tunnelma ovat lähellä sydäntäni.
Vinkkaa meille juttuaihe!

Kaisu Puranen