YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.

Oriveden Vuoden yrittäjä 2024 | Apupapu tähtää kasvuun ja palveluiden kehitykseen
Orivedellä toimiva Apupapu tarjoaa monipuolisia palveluita puiden kaadosta lumen auraukseen ja kaislan niittoon. Ahkera työ huomioitiin Vuoden yrittäjä -palkinnolla.
– En oikein tiedä, mikä alun perin sai minut lähtemään yrittäjäksi. Ennen Apupapun perustamista olin 15 vuotta muualla töissä, ja ensimmäisten yrittäjyysvuosien ajan tein töitä samalla, kun pyöritin Apupapua. Vuoden yrittäjä -palkinto pääsi kyllä hieman yllättämään, Apupavun toinen yrittäjä Jussi Lietsala kertoo. Hän pyörittää toimintaa yhdessä Teemu Leponiemen kanssa.
18 vuotta sitten perustettu Apupapu tarjosi aluksi autopesulatoimintaa, mutta pian mukaan alkoi tulla muitakin palveluita. Nykyään palveluiden lista onkin vaikuttava: Apupavulta saa niin kiinteistönhuoltoa, lumen aurausta kuin maanrakennustakin. Lisäksi yritys tarjoaa mm. konevuokrausta, kuljetuspalveluita sekä henkilöstövuokrausta esimerkiksi rakentamiseen ja kuljetuksiin.
Apupavun oma myymälä perustettiin vuonna 2018. Valikoimiin kuuluu erilaisia metsä- ja puutarhakoneita, työkaluja, suojavaatteita sekä Polariksen moottorikelkkoja ja mönkijöitä.
Nykyään yritys työllistää kahden yrittäjän lisäksi kaiken kaikkiaan 19 työntekijää – ja kesäaikaan vielä enemmän. Lietsalan mukaan kesäkuukausina nuorille tarjotaan töitä eripituisille ajanjaksoille.
Mökkiläiset työllistävät kesällä
Yrityksen kiireisin sesonki ajoittuu maaliskuun ja joulun välille. Kiinteistönhuolto lumen aurauksineen työllistää yritystä eniten, mutta kiirettä riittää myös kesäaikaan.
– Etenkin kesällä maanrakennus, kaislan niitot sekä asfaltti- ja rakennustyöt työllistävät mukavasti. Mökkiläisiltä tulee paljon hommia, kun taas alkuvuosi on yleensä rauhallisempaa aikaa.
Kaislan niittoja ja asfalttitöitä Apupapu tekee Kajaanin seudulle saakka, rakennustöitä taas pääosin 40 kilometrin säteellä Orivedestä. Tulevaan kesään on valmistauduttu kaluston uusimisella ja kunnostamisella.
– Toivotaan, että tulee hyvä ja kiireinen kesä. Pari vuotta meni aika lennokkaasti koronan puitteissa, ja yksityissektorin rahankäyttö on muuttunut joidenkin vuosien takaisesta.
Suunnitelmissa edelleen kasvua
Tulevaisuuteen Lietsala katsoo luottavaisin mielin. Viiden vuoden päästä yrittäjä toivoo yrityksen kasvaneen edelleen. Uusia palveluita ei kuitenkaan ole suunnitelmissa lisätä, vaan tarkoituksena on enemmänkin kehittää nykyisiä palveluita entistä parempaan suuntaan.
– Toki sitä aina toivoo, että yritys vähän kasvaisi, ja ehkä vastuunjakajiakin olisi viiden vuoden päästä jo enemmän.
Lietsala näkee itsensä yrittäjänä jatkossakin.
– Yrittäjyydessä on omanlaisensa vapaus, josta tykkään. Ehkä parasta on se, kun saavuttaa itselleen asettamansa tavoitteet, esimerkiksi työllistämisen tai liikevaihdon suhteen.
Apupapu Oy
Perustamisvuosi: 2007
Henkilöstö: kaksi yrittäjää ja 19 työntekijää
Sijainti: Orivesi
Paikallisyhdistys: Oriveden Yrittäjät
Pirkanmaalla toimii yhteensä 42 paikallisyhdistystä, jotka tekevät aktiivista vaikuttamistyötä omissa kotikunnissaan sekä järjestävät verkostoitumis- ja koulutustapahtumia alueensa yrittäjäjäsenille. Vuoden yrittäjä 2024 on juttusarja, jossa viime vuonna pirkanmaalaisten paikallisyhdistysten palkitut yrittäjät kertovat kuulumisensa. Apupavun yrittäjät Teemu Leponiemi ja Jussi Lietsala palkittiin Oriveden Yrittäjien Vuoden yrittäjänä 2024.

Johanna Rita I SanaMyy