Valtakunnalliset yrittäjäpalkitut

Suomen Yrittäjät ja sen jäsenjärjestöt palkitsevat vuosittain valtakunnallisesti, alueellisesti ja paikallisesti menestyneitä yrityksiä. Näin haluamme korostaa yrittäjyyden merkitystä ja arvostusta sekä tuoda esille yrittäjän työtä.

E. Hartikainen Oy

Valtakunnallinen yrittäjäpalkittu 2021
Joensuun Yrittäjät ry

Heikkinen Yhtiöt Oy

Valtakunnallinen yrittäjäpalkittu 2021
Joensuun Yrittäjät ry

Kari Kangas, Tana Oy

Tana Oy

Valtakunnallinen yrittäjäpalkittu 2021
Jyvässeudun Yrittäjät ry

Dermoshop Oy

Valtakunnallinen yrittäjäpalkittu 2021
Korsnäs Företagare rf

Palkitut 1968–2020

2020
By Pia’s Oy, Pia Erlund, Hanko
Kuljetusliike Ville Silvasti Oy, Jyväskylä
Picosun Oy, Kustaa Poutanen, Espoo
Sinituote Oy, Ilkka Brotherus ja Johanna Hamro-Drotz, Hausjärvi

2019
HT Laser Oy, Hannu Teiskonen, Keuruu
Merima Oy, Mauri Mäkiranta, Helsinki
Rukakeskus Oy, Juhani Aho, Kuusamo
Tapojärvi Oy, Esko Tapojärvi, Tornio

2018
Beauty Hair Sirpa Mansner, Sirpa Mansner, Helsinki
Elcoline Group Oy, Jouko Juvonen ja Jere Räisänen, Varkaus
Finnfoam Oy, Jorma J. Nieminen, Salo
Lyyti Oy, Petri Hollmén, Turku
Nordic Business Group, Jyri Lindén ja Hans-Peter Siefen, Jyväskylä

2017
Arcusys Oy, Jussi Hurskainen ja Mika Kuikkia, Joensuu
Finn Spring Oy, Hannu Ali-Haapala ja Virpi Ali-Haapala, Toholammi
Fondia Oy, Marianne Saarikko Janson ja Mårten Janson, Helsinki
Lune Group Oy, Heli Kurjanen ja Mika Kurjanen, Juupajoki

2016
Firstbeat, Joni Kettunen, Technologies Oy, Jyväskylä
Jussi Järventaus
Kalaneuvos V. Hukkanen Oy, Veijo Hukkanen ja Ulla-Maija Hukkanen, Vammala
Koskisen Oy, Kalle Koskinen ja Markku Koskinen, Kärkölä
Wapice Oy, Pasi Tuominen, Vaasa

2015
Iivari Mononen Oy, Ari Mononen, Joensuu
Fineweld Oy, Matti Laitinen, Kokkola
Lapland Hotels, Pertti Yliniemi, Muonio
Trans Farm Oy, Juha Hemminki, Riihimäki

2014
Romu Keinänen Oy, Jyri Keinänen, Harri Keinänen ja Kaisa Syrjä, Espoo
Kaslink Foods Oy, Tuomas Kukkonen, Matti Kukkonen, Juha-Petteri Kukkonen ja Raino Kukkonen, Kouvola
Robit Rocktools Ltd, Harri Sjöholm, Lempäälä
Tutoris Oy, Laura Juvala, Oulu

2013
Keitele Forest Oy, Ilkka Kylävainio, Matti Kylävainio ja Mikko Kylävainio, Keitele
Lihajaloste Korpela Oy, Seppo Korpela ja Jari-Jukka Korpela, Huittinen
Markku Wuoti, Varsinais-Suomen Yrittäjät ry
Martinex Oy, Tuula Muinonen, Risto Muinonen, Riia Sandström ja Jenni Jalava, Raisio

2012
Keraplast Oy, Seppo Nieminen ja Tapio Nieminen, Orimattila
Koodiviidakko Oy, Samuli Tursas, Paavo Vasala, Jussi Vasala ja Juha-Mikko Ahonen, Oulu
Oy Verman Ab, Seppo Vertanen, Laila Vertanen ja Janne Vertanen, Jokela
Wiklöf Holding Ab, Anders Wiklöf, Ahvenanmaa

2011
Agronic Oy, Urpo Kuronen, Erkki Kivelä, Haapavesi
Dynaset Oy, Reijo Karppinen , Ylöjärvi
Kokkolan Halpa-Halli Oy, Esko Ylinen ja Janne Ylinen, Kokkola
Mäkelä Alu Oy, Juhani Pohjus, Alajärvi

2010
Finn-Savotta Oy, Riitta Halme ja Anita Halme, Karstula
Isojoen Konehalli Oy – IKH, Ilkka Alakortes, Kauhajoki
Laitilan Wirvoitusjuomatehdas Oy, Rami Aarikka, Laitila
Vahterus Oy, Martti Kontu, Uusikaupunki

2009
Kuusamon Uistin Oy, Paavo Korpua ja Kimmo Korpua, Kuusamo
Laatukoru Oy, Ari Silván ja Olli Silván, Hyvinkää
Oy Snellman Ab, Martti Vähäkangas, Pietarsaari
Palvelukoti Rantakartano Oy, Kaarina Liljeström, Helsinki

2008
Mylly Paras Oy, Pekka Savela, Hyvinkää
Sepa Oy, Seppo Ahonen, Keitele
Uutechnic Oy, Jouko Peräaho, Timo Lindström, Uusikaupunki
Veekmas Oy, Esa Halttunen, Kitee

2007
Avant Tecno Oy, Risto Käkelä, Ylöjärvi
FysioSporttis Oy, Sonja Tuomolin, Espoo
Insinööritoimisto Comatec Oy, Aulis Asikainen, Tampere
Piiloset by Finnsusp Oy, Olavi Nieminen, Lieto

2006
Honkatarhat Oy, Timo Rapila, Honkajoki
Oy Orthex Ab, Kari Kallonen, Lohja
Tehomet Oy, Pentti Kettunen, Kangasniemi
Urho Viljanmaa Oy, Klaus Viljamaa, Jalasjärvi

2005
Mantsinen Group Ltd Oy, Veli Mantsinen ja Juhani Mantsinen, Liperi
Trafo-Group, Trafotek Oy, Rauno Mattila, Kaarina
R-taso Oy, Tapio Törmänen, Raahe
Rödl & Partner Konsu Oy, Pirjo Karhu, Lappeenranta

2004
Juustoportti Oy, Timo Keski-Kasari, Jalasjärvi
Lamor Corporation Ab, Bengt Larsen, Porvoo
Pintos Oy, Jorma Pere, Tuomas Pere, Eura
Vexve Oy, Ilkka Miettinen, Eura

2003
Hikinoro Oy, Kari Mäkelä, Vaajakoski
Kerman Savi, Ilkka Paatero, Heinävesi
Polttimo Yhtiöt Oy, Harald Relander, Lahti
Raumaster Oy, Kauko Einälä, Jouko Mäkilä, Martti Rasilainen, Jukka Ruohola, Esko Saarela, Rauma

2002
Hulluporo, Päivikki Palosaari ja Pekka Saari, Sirkka
Miilukangas Ky, Anja ja Erkki Miilukangas, Raahe
Mitron Oy, Eija ja Heino Ruottinen, Forssa
Moilas Oy, Juha ja Marketta Moilanen, Naarajärvi

2001
Profile Compnent Oy, Kosti, Keijo ja Marko Repo ja Matti Sollo, Iisalmi
Lumon Yhtiöt, Tapani Kinnunen, Kouvola
Seinäjoen Käyttöauto Oy, Jaakko Viitala, Seinäjoki
Tervakosken Puuhamaa Oyj-konserni, Erkki Mattila, Tervakoski

2000
Broman Group Oy, Väinö H. Broman, Joensuu
Harvia Oy, Tapani Harvia, Muurame
Maaseudun Kone Oy -konserni, Ville ja Maija Isosaari, Ylihärmä
Serres Oy, Erkki ja Annel Jyllilä, Kauhajoki

1999
Instrumentointi Oy, Finn Mattsson ja Markus Mattsson, Tampere
KMT-tekniikka Oy, Mikko Ojala, Kankaanpää
Palin Granit Oy, Heikki Palin, Turku
Pölkky Oy, Erkki Virranniemi, Kuusamo

1998
Eurokangas Oy, Kaija Ward ja Carl-Johan Ward, Lahti
Labko-Yhtiöt, Aate A. Virtanen ja Antero Virtanen, Kangasala
Oy Langh Ship Ab, Hans Langh, Piikkiö
Oy Woikoski Ab, Clas Palmberg, Valkeala

1997
Paletti Oy, Markku Laakso, Hämeenlinna
Scanfil Oy, Jorma J. Takanen, Sievi
Seicon Oy, Antti Peltoniemi ja Jorma Holma, Seinäjoki
Vaahto Group Ltd Oy, Antti T. Vaahto, Hollola

1996
Burger-In Oy/Hesburger, Heikki Salmela, Turku
Lahden Autokori Oy, Kauko ja Juhani Saario, Villähde, Nastola
Pyroll Group, Reino Uusitalo, Pyhtää
Trantex, Kaija Pöysti ja Juhani Pääkkönen, Espoo

1995
Autotalo Laakkonen, Reino Laakkonen ja Yrjö Laakkonen, Joensuu
Biolan Oy, Hannes Kariniemi ja Pekka Kariniemi, Eura
Savatie Oy, Seppo Aho, Rovaniemi
Suni Oy, Viljo Suni ja Tapani Suni, Lappeenranta

1994
Polar Electro Oy, Seppo Säynäjäkangas, Kempele
Sermet Oy, Eino Tuppurainen, Kiuruvesi
Tammen Koru Oy, Alpo Tammi, Turku
Veisto-Rakenne Rautio Oy, Kauko Rautio, Hannu Rautio ja Jouko Rautio, Mäntyharju

1993
Ingman Foods Oy Ab, Carl-Gustav Ingman, Sipoo
Lappset Group Oy, Antero Ikäheimo, Rovaniemi
Onni Vilkas Oy, Onni Vilkas, Kotka
Tammerneon Oy, Markku Koskenniemi, Tampere

1992
Bella-Veneet Oy, Raimo Sonninen, Kuopio
Lival Oy Ab, Stig Lindström, Sipoo
Tiivituote Oy, Kyllikki ja Eero Niskanen, Haapajärvi
Veljekset Keskinen Oy, Matti Keskinen, Töysä

1991
Autorobot Finland Ky, Olavi Venäläinen, Kuopio
Lääkäriasema Pulssi Oy, Sakari Alhopuro, Turku
Rocla Oy, Klas Stigzelius, Järvenpää
Weckmanin Konepaja Oy, Pekka ja Matti Weckman, Heinolan mlk

1990
Ab Rani Plast – Rani-Muovi Oy, Nils Ahlbäck, Teerijärvi
Esko Salo Ky, Esko Salo, Kauhajoki
Genelec Oy, Ilpo Martikainen, Iisalmi
Tapola Oy, Martti Tapola, Tampere

1989
Kuntoutusyhtymä, Pekka Niemi, Turku
Larox Oy, Nuutti Vartiainen, Lappeenranta
Lehtisepät Oy, Ilkka ja Pekka Seppä, Pieksämäki
Linnainmaa Oy, Matti Linnainmaa, Pori
Waldemar Bühler, henkilökohtainen palkinto, Helsinki

1988
Honkarakenne Oy, Reino, Viljo ja Arvo Saarelainen, Tuusula
Saarioinen Oy, Reino Avonius ja Pentti Avotie, Sahalahti
Sievin Jalkine Oy, Lauri Jokinen, Sievi
Stala Oy, Reino Rajamäki, Lahti

1987
Lillbackan Konepaja, Jorma Lillbacka, Kauhava
Pentik Ky, Anu ja Topi Pentikäinen, Posio
Toimialapalvelu Eilakaisla Oy, Eila Kaisla, Helsinki
Suomen Vuolukivi Oy, Reijo Vauhkonen, Juuka

1986
Isko Oy, Lauri Räsänen, Lappeenranta
Tavaratalo A. Jurvakainen Ky, Martti Jurvakainen, Muhos
Teräspeikko Oy, Makron Oy, Fixron Oy, Eimo-Muovi Oy, Jalo Paananen, Lahti
Rivoli-Yhtiöt, Ragni Rissanen, Helsinki

1985
Tuomo Halonen Ky, Tuomo Halonen, Toijala
Laukamo-Yhtiöt, Kai Laukamo, Somero
Palahalli Oy, Matti Aalto, Helsinki
Ponsse Oy, Einari Vidgren, Vierämä

1984
Aarikka Oy, Kaija Aarikka, Helsinki
Jyväs-Hyvä Oy, Olli Routti, Jyväskylä
Nilakkalohi Oy, Viljo Orpana, Tervo
RTV-Yhtymä Oy, Karl-Gustaf Lindholm ja Tom Wiiala, Riihimäki

1983
Halton-Yhtiöt, Seppo Halttunen, Kausala
Oy Lillja Pile Ab, Torvald Lillja, Karjaa
Purso-Yhtiöt, Esko Ollila, Siuro
RKP – Rovaniemen Konepaja Timo Hietala Ky, Timo Hietala, Rovaniemi
Arne Berner, henkilökohtainen palkinto, Helsinki

1982
Ky Leo Laine, Leo Laine, Rauma
Oy Ensio Miettinen Ab, Ensio Miettinen, Porvoo
Oy P. Nyholm Ab, Paul Nyholm, Vaasa
Tammet Oy, Pehr Sommar, Tammisaari

1981
Finn Karelia Virke Oy, Seppo Hyyppä, Orimattila
Helkama-Yhtiöt, Eero Helkama, Helsinki
Levypyörä Oy, Lauri Lemettinen, Nastola
Suokone Oy, Reino Meriläinen, Sotkamo
Vaisala Oy, Vilho Väisälä, Vantaa
Erkki Raitala, henkilökohtainen palkinto, Hyvinkää

1980
Aine Oy, Veli Aine
Rakennusyhtymä Mattinen-Niemelä Oy, Aarre Mattinen ja Artturi Niemelä, Tampere
Pouttu Oy, Yrjö Pouttu, Kannus
Oy Talmu Ab, Taisto Lehti, Pertteli
Vierumäen Teollisuus Oy, Eino Kolli, Vierumäki

1979
Isku Oy, Timo Vikström, Lahti
Oy Visko Ab, Olof Barck, Hanko
Savonlinja Oy, Raimo O. Honkanen, Mikkeli
Tutta-Tuote Oy, Laila Kokki, Jyväskylä
Irja Ketonen, henkilökohtainen palkinto, Turku

1978
Auto-Kumipalvelu Oy, Lauri Lindell, Hämeenlinna
Mety Oy, Heikki Harra, Ylöjärvi
Pakkasakku Oy, Olavi Pakkanen, Vantaa
Rakennusvoima Oy, P.K. Juntunen, Oulu

1977
Oy MK-Tuote Ab, Heikki Tavela, Helsinki
Piippo Oy, Matti Piippo, Lempäälä
Rakennustoimisto S.A. Tervo Oy, S.A. Tervo, Joensuu
Toiminimi Väinö Rautiainen, Väinö Rautiainen, Saarijärvi
Toiminimi E.J. Taanila, E.J. Taanila, Jaala

1976
Alavuden Puunjalostustehdas Oy, Svante Kurikka, Alavus
Eiri, Eino Riihelä Ky, Eino Riihelä, Lahti
Primo Oy, Sven Grahn, Helsinki
Tunturipyörä Oy, Eero ja Aarne Harkke, Turku

1975
Martela Oy, Matti Martela, Helsinki
K. Oras Oy, Erkki Paasikivi, Rauma
Rakennustoimisto Ruola Oy, Martti ja Urho Ruola, Turku
Rentto Oy, Onni K. Rentto, Hyvinkää
Tavaratalo L. Kela Oy, Lauri Kela, Oulu

1974
Are Oy, Kalle Heinonen, Jyväskylä
Asa Radio Oy, Arvo A. Sakrelius, Turku
Insinööritoimisto Jaakko Pöyry & Co Oy, Jaakko Pöyry, Helsinki
Oy Mainos Taucker Reklam Ab, P. H. Taucher, Helsinki
Piretta Oy, Veijo Koponen, Pirkko Koponen, Risto Lappalainen ja Piippo Lappalainen, Kuopio

1973
Huurre Oy, Paavo V. Suominen, Ylöjärvi
Oy Pukeva, Ruben Jaari, Helsinki
Rediriaktiebolaget Sally, Algot Johansson, Maarianhamina
Sähkö Lähteenmäki, Iivari Lähteenmäki, Paimio
Veljekset Suutari Kauppapuutarha, Arvo ja Kyösti Suutari, Kymi

1972
Kemppi Oy, Martti Kemppi, Lahti
Lapponia Jewerly Ltd – Kruunukoru Oy, Pekka Anttila, Helsinki
Marimekko Oy, Armi Ratia, Helsinki
Rakennustoimisto A. Puolimatka Oy, Armas Puolimatka, Turku
Emil Höglund, henkilökohtainen palkinto, Vaasa

1971
Hyvon-Kudeneule Oy, Aarne Karjalainen, Hanko
Maalausliike Veljekset Alen, Harry Alen, Karkkila
Oy Navire Ab, Rainer Sjöström, Parainen
Salora Oy, F. A. Nordell, Salo
Oy Ulkomainos Ab, Ensio Hukkataival, Helsinki

1970
Kommandiittiyhtiö Amerplast Suominen & Co, Sami Suominen, Vehmainen
Matti Eloranta & Co, Matti Eloranta, Halikko
Leipomo Hilden Oy, Heikki Ja Lempi Hilden, Helsinki
Palkki-Pellos-Puhos Yhtiöt, Aarne Aarnio, Helsinki
Turo Oy, Oiva Turunen, Kuopio

1969
Väinö Paunu Oy, Wäinö Paunu, Tampere
Peltosalmen Konepaja Oy, Jussi Sarvela, Peltosalmi
Poro ja Riista Oy, Yrjö Alaruikka, Rovaniemi
Urheiluvaatetus Oy, Roger Störling, Kokkola
Wallac Oy, Jorma Wallasvaara, Turku
Ville Mattinen, henkilökohtainen palkinto, Helsinki

1968
Pikval Oy, Kauko Kaarenoja, Jyväskylä
Rapala Uistin, Ensio Rapala, Vääksy
T:mi Sidoste, Lauri Mölsä, Tampere
Oy Suomen Autoteollisuus Ab, Tor Nessling, Helsinki
Valon Kone Ky, Bruno Valo, Lohja

Näin palkitut valitaan

Palkintolautakunta valitsee vuosittain valtakunnalliset yrittäjäpalkinnon saajat yrittäjäjärjestön aluejärjestöjen ehdotusten perusteella.

Palkinnon myöntämisessä huomioidaan

  • yrityksen toiminta-ajatus, tuoteideoiden omaperäisyys sekä toiminnan, palvelujen tai tuotteiden jatkuva itsenäinen kehitystyö
  • yrityksen viimeisten vuosien aikainen kasvu
  • yrityksen toiminnallinen ja taloudellinen tila ja uudistumiskyky myös kansainvälisessä kilpailussa
  • yrityksen toiminnallinen kehitys ja yhteiskunnallinen merkitys omalla toiminta- ja markkina-alueellaan,
  • yrityksen tuotantotoiminnan ja henkilöstöhallinnon kyky uusiutua vastaamaan ajan henkeä ja yhteiskunnan asettamia tavoitteita
  • yrityksen toiminnan vakiintuneisuus, eli se on toiminut yli viisi vuotta.

Palkinto voidaan myöntää myös henkilölle, joka on pitkäjänteisellä työllään edistänyt merkittävästi yrittäjyyttä ja yritystoimintaa Suomessa.

Tunnustuspalkinto myönnetään sellaiselle henkilölle, joka on

  • yritystoiminnassaan kehittänyt erityisen innovaation, jolla on luotu poikkeuksellinen liikeidea ja luotu uutta yrittäjyyttä
  • omalla esimerkillään ja persoonallaan poikkeuksellisella tavalla kannustanut yrittäjyyteen
  • merkittävästi vaikuttanut yrittäjyyden olosuhteiden kehittämiseen maassamme.

Palkintolautakunta

Mikael Ahlbäck, Fennia-konserni, lautakunnan puheenjohtaja
Pentti Kivinen, Yksityisyrittäjäin säätiö
Sam Nieminen, Yksityisyrittäjäin säätiö
Alexander Rosenlew, Suomalaisen Työn Liitto
Petri Salminen, Suomen Yrittäjät
Mikael Pentikäinen, Suomen Yrittäjät
Panu Pikkusaari, Suomen Yrittäjät, palkintolautakunnan sihteeri
Tomi Yli-Kyyny, Fennia-konserni