YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.
Lausuntopyyntö luonnoksesta hallituksen esitykseksi laeiksi sairausvakuutuslain väliaikaisesta muuttamisesta annetun lain muuttamisesta ja toimeentulotuesta annetun lain 7 b §:n väliaikaisesta muuttamisesta annetun lain voimaantulosäännöksen muuttamisesta
Sosiaali- ja terveysministeriö
Asia: VN/13732/2026
Suomen Yrittäjät kiittää mahdollisuudesta lausua hallituksen esitysluonnoksesta koskien lausuntopyyntöä luonnoksesta hallituksen esitykseksi laeiksi sairausvakuutuslain väliaikaisesta muuttamisesta annetun lain muuttamisesta ja toimeentulotuesta annetun lain 7 b §:n väliaikaisesta muuttamisesta annetun lain voimaantulosäännöksen muuttamisesta.
Suomen Yrittäjät suhtautuu pääosin myönteisesti esitykseen, jolla kehitetään 65 vuotta täyttäneiden valinnanvapauskokeilua, laajennetaan kokeilua fysioterapiapalveluihin sekä pidennetään kokeilun voimassaoloa vuoden 2028 loppuun asti. Esitys tukee asiakkaiden valinnanvapautta, vahvistaa yksityisten palveluntuottajien roolia sosiaali- ja terveyspalvelujärjestelmässä sekä voi osaltaan helpottaa hyvinvointialueiden palvelupaineita.
Valinnanvapauskokeilu on tuottanut rohkaisevia tuloksia
Esityksestä ilmenee, että valinnanvapauskokeilu on lisännyt merkittävästi yksityisten yleislääkäripalvelujen käyttöä yli 65-vuotiaiden keskuudessa ja palvelutarjontaa on syntynyt nopeasti eri puolille maata. Kokeilun perusteella myös uusia palveluntuottajia on tullut markkinoille.
Suomen Yrittäjät pitää tärkeänä, että julkisen ja yksityisen sektorin yhteistyötä vahvistetaan ratkaisuilla, jotka laajentavat asiakkaiden mahdollisuuksia käyttää olemassa olevaa palvelukapasiteettia. Väestön ikääntyessä ja työvoiman saatavuushaasteiden kasvaessa kaikkien käytettävissä olevien resurssien tehokas hyödyntäminen on välttämätöntä.
Fysioterapian sisällyttäminen kokeiluun on kannatettavaa
Suomen Yrittäjät kannattaa fysioterapiapalvelujen sisällyttämistä valinnanvapauskokeiluun. Fysioterapia on hyvin voimakkaasti pk-yritysvaltainen ala, jossa palveluita tuotetaan kaikkialla Suomessa. Esityksen mukaan Suomessa toimii lähes 3 000 fysioterapia-alan yritystä, joista valtaosa on pieniä yrityksiä tai ammatinharjoittajia.
Fysioterapian saatavuuden parantaminen voi tukea ikääntyneiden toimintakykyä, kotona asumista sekä ennaltaehkäistä raskaampien palvelujen tarvetta. Samalla se vahvistaa asiakkaiden mahdollisuuksia valita palveluntuottaja ja hyödyntää jo olemassa olevaa yksityistä palveluverkostoa.
Suomen Yrittäjät pitää tärkeänä, että myös pienet fysioterapia-alan yritykset voivat aidosti osallistua palveluiden tuottamiseen.
Hintakattoon liittyvät riskit on huomioitava
Esityksessä ehdotettu hintakattoon perustuva korvausmalli edellyttää huolellista toteutusta.
Esityksessä tunnistetaan itsekin riski siitä, että liian alhainen enimmäishinta voi heikentää palveluiden tarjontaa ja kannattavuutta erityisesti alueilla, joilla kustannustaso on korkeampi. Lisäksi esityksessä nostetaan esiin mahdollinen riski siitä, että palveluntarjoajien hinnat yhdenmukaistuvat hintakaton tasolle.
Suomen Yrittäjät katsoo, että:
-hintakaton tulee perustua todellisiin kustannuksiin ja markkinatilanteeseen;
-julkisen toimijan on laskettava oman toiminnan kustannukset;
-kustannuskehityksen vaikutukset tulee huomioida korvaustasojen päivityksessä;
-eri alueiden kustannusrakenteiden erot tulee ottaa huomioon;
-korvausmalli ei saa johtaa tilanteeseen, jossa pienet palveluntuottajat jäävät markkinoiden ulkopuolelle.
Esityksessä tunnistetaan alueelliset hintavaihtelut, mutta vaikutusarviointi jää puutteelliseksi yritysten erilaisten kustannusrakenteiden osalta. Erityisesti tulisi arvioida, miten valtakunnallinen hintakatto vaikuttaa pieniin yrityksiin, yksinyrittäjiin ja harvaan asuttujen alueiden palveluntuottajiin verrattuna suuriin valtakunnallisiin ketjuihin.
Hallinnollinen taakka on pidettävä mahdollisimman vähäisenä
Palveluntuottajien osallistuminen kokeiluun edellyttää sopimusta Kansaneläkelaitoksen kanssa. Suomen Yrittäjät pitää tärkeänä, että sopimusmenettelyt, raportointivelvoitteet ja muut hallinnolliset vaatimukset toteutetaan mahdollisimman kevyesti.
Pk-yrityksille hallinnolliset kustannukset muodostavat suhteellisesti suuremman rasitteen kuin suurille yrityksille. Siksi osallistumisen tulee olla sujuvaa myös yksinyrittäjille ja pienille vastaanotoille.
Kokeilun jatkosta tarvitaan ennakoitavuutta
Näemme vuoden mittaisen jatkoajan perusteltuna, jotta kokeilun vaikutuksista saadaan kattavampaa tietoa. Samalla pidämme tärkeänä, että hallitus muodostaa mahdollisimman varhaisessa vaiheessa näkemyksen kokeilun pidemmän aikavälin tulevaisuudesta.
Terveyspalveluyritykset tekevät investointi-, henkilöstö- ja toimipaikkapäätöksiä useiden vuosien aikajänteellä. Jatkuvat määräaikaiset kokeilut vaikeuttavat yritysten mahdollisuuksia suunnitella toimintaansa ja investoida palvelutuotannon kehittämiseen.
Yhteenveto
Suomen Yrittäjät kannattaa esityksen tavoitteita ja pitää valinnanvapauskokeilun laajentamista fysioterapiaan sekä kokeilun jatkamista perusteltuina toimenpiteinä.
Jatkovalmistelussa tulee kuitenkin erityisesti huolehtia siitä, että:
- korvaus- ja hintakattojärjestelmä turvaa palvelutuotannon kannattavuuden,
- pienillä palveluntuottajilla on aidot mahdollisuudet osallistua kokeiluun,
- hallinnollinen taakka pidetään vähäisenä,
- kilpailuneutraliteetti ja toimivat markkinat varmistetaan sekä
- kokeilun jatkosta luodaan riittävän ennakoitava näkymä yritysten investointien tueksi.
Näillä edellytyksillä esitys vahvistaa asiakkaiden valinnanvapautta, hyödyntää paremmin yksityisen sektorin kapasiteettia ja tukee terveysalan pk-yritysten toimintaedellytyksiä Suomessa.
Kunnioittavasti
Suomen Yrittäjät
Katja Rajala
asiantuntija