Valiokunnat

Savon Yrittäjissä toimii kaksi valiokuntaa: verkostovaliokunta ja vaalivaliokunta. Tämän lisäksi Suomen Yrittäjien valiokunnissa ja verkostoissa on laaja Savon Yrittäjien edustus. Valiokunnat tuovat yrittäjänäkökulmaa vaikuttamistyöhön. Tavoitteena on parantaa pienten ja keskisuurten yritysten arkea.

Savon Yrittäjien valiokunnat

Vaalivaliokunta

puheenjohtaja
Yrjö Ronkainen
Varpaisjärven Yrittäjät ry

Varpuke Oy
puh. 050 550 6969
yrjo.ronkainen@varpuke.fi

Verkostovaliokunta

puheenjohtaja
Hannu Raatikainen
Leppävirran Yrittäjät ry

Hanx-Suomi Oy
puh. 0400 272 750
hannu.raatikainen@hanx.fi

Jouni Ortju
jouni.ortju@laatukoulutus.fi
+358509178688

Hannu Rasi
hannu.rasi@100sahko.fi
+358500277477

Eerik Nissinen
eerik.nissinen@viitakko.fi
+358443436252

Mikko Rajamäki
mikko.rajamaki@improver.fi
+358400806300

Sihteeri
Virpi Hakkarainen

Savon Yrittäjien edustus Suomen Yrittäjien valiokunnissa 2022-2023

Energia- ja ilmastovaliokunta

Anna Huttunen
Fatec Oy
Siilinjärven Yrittäjät ry
puh. 040 568 2159
anna.huttunen@fatec.fi

Järjestövaliokunta

Yrjö Ronkainen, puheenjohtaja
Varpuke Oy
Varpaisjärven Yrittäjät ry
puh. 040 779 0245
yrjo.ronkainen@varpuke.fi

Päivi Anias
Markkinointi A-Focus
Joroisten Yrittäjät ry
puh. 044 973 0301
paivi.anias@gmail.com

Rahoitus- ja verovaliokunta

Matti Leppälä
Matti Leppälä Oy
Suonenjoen Yrittäjät ry
puh. 0400 649 409
matti.leppala@pp2.netsor.fi

Liikenteen valiokunta

Tomi Rönkkö
Kuljetusliike Tomi Rönkkö
Kiuruveden Yrittäjät ry
puh. 050 596 3790
tomi.h.ronkko@gmail.com

Rakentamisen valiokunta

Mika Sisso
Pielaveden Sähkötalo Oy
Pielaveden Yrittäjät ry
puh. 040 553 9101
mika.sisso@sahkotalo.com

Ruokavaliokunta

Kaisa Kähkönen
Ravistamo Oy
Kuopion Yrittäjät ry
kaisa@ravistamo.fi

Sosiaali- ja terveysvaliokunta

Joel Jokelainen
Rebekan Hoitokoti Oy
Sonkajärven Yrittäjät ry
puh. 050 375 0915
konkkis88@gmail.com

Sari Hintikka-Varis
puh. 045 635 6804
sari.hintikka-varis@pp1-netsor.fi

Nuorten Yrittäjien verkoston johtoryhmä

Atte Hartikainen
Aten Apu
Nilsiän Yrittäjät ry
puh. 0440 290 812
atenapua@gmail.com

Työmarkkinavaltuuskunta

Tarja Arbélius
Satuniemi Oy, Ihalan Tupa ja Polku Oy
Kiuruveden Yrittäjät ry
puh. 0400 847 980
tarja.arbelius@gmail.com