Huomionosoitukset

2019 Finnglass Oy
2018 WebCube Oy
2017 Riikku Rakenteet Oy
2016 Alavuden Betoni Oy
2015 Pop Artikkeli, Marko Ketola
2014 Alavus Ikkunat Oy
2013 K-Supermarket Alavus, Olli Pehkonen
2012 Konekorjaamo A. Nukarinen Oy
2011 Alavuden Ratsastuskoulu, Tarja Huttunen
2010 Mikko Myllymäki & Kumpp. Ky
2009 Alavuden Trans Jäte Oy
2008 Maansiirto Soukkala Oy
2007 Tilitoimisto Pertti Kulju Oy
2006 Veljekset Vartiamäki Ky
2005 Kolarikorjaamo Jorma Vaheri
2004 Mariska Ky
2003 Alavuden Varjostin Oy
2002 Matti Anttila Oy
2001 Parturi-Kampaamo ja Kauneushoitola Marbella Ky
2000 Lasten Liikennekaupunki Ky
1999 Rakennus-Yliselä Oy
1998 HTR Steel Oy
1997 Tililaskenta Tapio Mäenpää
1996 Pakkalan Liikenne Oy
1995 Viiskunta Oy
1994 Puusepänliike Toivo Metsoila Ky
1993 Alavuden Kukkakauppa Hietanen
1992 Tähtilasi Oy
1991 K-Maatalous Harjupatana
1990 Paavo ja Pirkko Järvinen
1989 HJ. Vainionpää Ky
1988 Kaivinkoneurakoitsija Heimo Korpinen
1987 Ojanperän Ruumisarkkutehdas Oy
1986 Ossi ja Reetta Takala
1985 M.A. Isokangas
1984 Alavuden Kirjakauppa Ky
1983 Martti ja Maila Kotamo
1982 Eemil Luhtasaari

Maakunnallinen yrittäjäpalkinto

2019 WebCube Oy
2012 Nahkapaikka Oy
2009 Alavus Alufront Oy

Valtakunnallinen vuoden yrittäjä

1976 Alavuden Puunjalostustehdas

Suomen Yrittäjien järjestöansiomerkki on tunnustus keskusliitossa tai sen jäsenjärjestöissä yksityisen yrittäjyyden hyväksi tehdystä ansiokkaasta ja tuloksellisesta työstä.

AIho Osmo pronssi 23.10.1966
Alajoki Eino pronssi 23.10.1966
Anttila Lasse pronssi 26.9.2009
Anttila Lasse kulta 7.6.2011
Asiala Erkki pronssi 28.8.1979
Asunmaa Asser pronssi 23.10.1966
Asunmaa Mauno pronssi 28.8.1979
Asunmaa Pekka pronssi  23.10.1966
Auramo Yrjö pronssi 23.10.1966
Haapanen Terttu pronssi 26.9.2009
Harju-Patana Kari pronssi 26.9.2009
Heikkilä Reino hopea 11.2.1989
Holkko Matti pronssi 23.10.1966
Huttunen Tarja hopea 26.9.2009
Ijäs Asko pronssi 11.2.1989
ljäs Kalevi hopea 28.8.1979
lsokangas Matti pronssi 23.10.1966
Kallioniemi Eino pronssi 26.9.2009
Kangas-Hynnilä Heikki pronssi 28.8.1979
Kangas-Hynnilä Matti pronssi 23.10.1966
Kari Pertti hopea 26.9.2009
Karinen Kirsi hopea 31.11.2019
Katajamäki Martta hopea 28.8.1979
Katajamäki Rauno pronssi 23.10.1966
Katajamäki Sulo pronssi 23.10.1966
Korpinen Yrjö pronssi 23.10.1966
Kortesmäki Timo pronssi 26.9.2009
Koski Eino pronssi 28.8.1979
Kotamo Martti hopea 11.2.1989
Kotamo Vilho pronssi 23.10.1966
Kulju Riitta-Liisa pronssi 26.9.2009
Kuni Erik pronssi 23.10.1966
Laitila Reijo  pronssi 27.11.2014
Lakkala Taisto pronssi 23.10.1966
Lamminmäki Onni pronssi 23.10.1966
Lappalainen Atso pronssi 26.9.2009
Lähteenmäki Eino pronssi 23.10.1966
Manninen Aarni pronssi 23.10.1966
Mutka Juhani pronssi 23.10.1966
Mutka Juhani hopea 28.8.1979
Myllymäki Lauri pronssi 23.10.1966
Myllymäki Mikko hopea 26.9.2009
Myllymäki Viljo pronssi 23.10.1966
Mäenpäa Tapio pronssi 11.2.1989
Mäenpää Tapio hopea 18.9.1999
Mäkinen Arvi pronssi 23.10.1966
Männikkö Aaro pronssi 23.10.1966
Mänty Kari hopea 26.9.2009
Niemelä Tauno pronssi 23.10.1966
Nukarinen Arvo hopea 26.9.2009
Onnela Toivo hopea 26.9.2009
Pajunen Saima pronssi 23.10.1966
Palonen Jussi pronssi 2.12.1956
Palonen Jussi hopea 14.10.1966
Peltomäki Eila pronssi 23.10.1966
Peltonen Einari pronssi 23.10.1966
Prittinen Sylvi pronssi 17.11.1951
Pyylampi Veikko pronssi 23.10.1966
Rajala Jukka-Pekka pronssi 26.9.2009
Saari J.B. pronssi 2.12.1956
Saari J.B. hopea 14.10.1966
Saari Niilo pronssi 23.10.1966
Saarinen Kyllikki pronssi 23.10.1966
Salokangas Antti hopea 11.2.1989
Saranpää Leena hopea 26.9.2009
Sinkkonen Nestori pronssi 23.10.1966
Takala Ossi pronssi 23.10.1966
Takala Ossi hopea 28.8.1979
Tyynelä Urho pronssi 11.2.1989
Vainionpää Erkki pronssi 23.10.1966
Vainionpää Erkki kulta 28.8.1979
Vainionpää H.J. pronssi 2.12.1956
Vartiamäki Raimo hopea 26.9.2009
Vierula Edvin pronssi 23.10.1966
Viitala Elo pronssi 23.10.1966
Ylilammi Seppo hopea 11.2.1989