Yrittäjyyskasvatus Keravalla

Keravalainen yrittäjyyskasvatustoiminta herättää positiivista kiinnostusta muissa kunniassa. Tule mukaan kehittämään tulevaisuutta ja vaikuttamaan meidän nuortemme osaamisen kehittämiseen.

Mitä yrittäjyyskasvatus tarkoittaa?

  • Keravan koulujen yrittäjyyskasvatuksessa paneudutaan omaehtoiseen, sisäiseen ja ulkoiseen yrittäjyyteen sekä yrittäjämäisten valmiuksien edistämiseen.
  • Pedagogiikan toteuttaminen alkaa varhaiskasvatuksesta ja ulottuu aina toisen asteen koulutukseen saakka. Keravalla on alkamassa myös uusi yhteistoiminta yläkoulun ja ammatillisen koulutuksen kesken. Kolme ryhmää aloittaa syksyllä opiskelun yhteistyössä.

Mitä eri yhteistyömahdollisuuksia on?

  • Tarjolla on erilaisia mahdollisuuksia vaikutta ja syventää yhteistyötä Keravan koulujen ja oppilaiden kanssa. Tämä antaa keravalaisille yrittäjille hienon mahdollisuuden vaikuttaa keravalaisten nuorten yrittäjyyskasvatukseen ja samalla saada näkyvyyttä nuorten ja opettajien kanssa.
  • Yrittäjä voi valita yhden tai useamman yhteistoiminnan muodon, mikä hänelle kulloinkin sopii. Yrittäjä ja koulun opettaja/oppilas sopivat käytännönjärjestelyistä.
    • Yritysvierailu paikan päällä
    • Yritysvierailu, etätapahtuma esimerkiksi Teamsin tai Zoomin kautta
    • TET-harjoittelun järjestäminen (työelämään tutustuminen)
    • Kesätyöpaikan tarjoaminen
    • Muu yhteistyö, esimerkiksi ammattiopiskelijoiden sparraus tai vaikkapa mainoskilpailun järjestäminen

Liity mukaan aktiiviseen yrittäjyyskasvatustoimintaan – ilmoita kiinnostuksesi Yrittäjäpankin kautta

  • Toiminta perustuu vapaaehtoisuuteen. Kun ilmoittaudut toimintaan mukaan, voit itse säätää, mitä haluat tehdä ja kuinka usein.
    • Liittymään pääset helposti alla olevan linkin kautta.
  • Lisätietoja toiminnasta voit kysyä Yrittäjyyskasvatusryhmän jäseniltä.

Keravan Yrittäjyyskasvatustyöryhmän yhdyshenkilöt

Merja Mikkonen, Virrenkulma päiväkoti
p. 040 318 3412
merja.mikkonen@kerava.fi

Sompion koulu: Johanna Yli-Koski-Vellonen
p. 040 3182136
johanna.yli-koski-vellonen@kerava.fi

Keravanjoen koulu: Minna Heinonen
p. 040 318 2472
minna.heinonen@edu.kerava.fi

Kurkelan koulu: Olli Pilpola
olli.pilpola@edu.kerava.fi
p. 040 318 4368

Marjo Vahter
p. 040 318 2209
marjo.vehter@edu.kerava.fi

Tiina Myrsky, yritystoiminnan koordinaattori
p. 050 556 4002
tiina.myrsky@keuda.fi

Eija Halme, PJ, Kalevan koulu, Apulaisrehtori
p. 040 318 2723

Sari Ahola, Kasvatuksen ja opetuksen asiantuntija
p. 040 318 2825
sari.ahola@kerava.fi

Minna Skog, Trukkihuolto Marjeta Oy
p. 040 582 2835
minna@marjeta.fi

Santeri Suomela, Sallakeittiö Oy
p. 0400 809 359
santeri@sallakeittio.fi

Annukka Sumkin, Myynti- ja yritysvalmennus Asset Oy
p. 0400 421 974
annukka@assetvalmennus.fi

Anne Pulkkinen, Keravan Isännöinti Oy
p. 050 408 4964
anne.pulkkinen@keravanisannointi.fi