YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.
Ylitalo Elsi
Yrittäjätaival (1988-2024) ja seniorijäsenyys

Elsi Ylitalon pitkä yrittäjäura Oulaisissa alkoi jo 1980-luvun lopulla matkailualalla, hänen aktiivinen osallistumisensa Oulaisten Yrittäjiin oli merkittävä panos yhdistyksen ja koko paikkakunnan yhteisöllisyyteen. Ylitalo oli itse käynnistämässä avanto-uintia ja muistelee aikaa, jolloin yrittäjät ”puhalsivat samaan hiileen”. Yhä seniorijäsenenä oleva Ylitalo korostaa pienyrittäjien tuen ja kaupungin yhteistyöhalukkuuden tärkeyttä.
Yrittäjän uran alku ja yhdistykseen liittyminen
Elsi Ylitalon yrittäjän ura käynnistyi 7.10.1988, jolloin hän aloitti maja- ja mökkitoimintaa Oulaisiin. Hän muistelee Oulaisten olleen tuolloin vilkkaampi ja toiminnallisempi paikkakunta. Yhdistyksen jäseneksi hän päätyi pian yrittäjäksi ryhtymisen jälkeen, kun joku soitti ja pyysi häntä liittymään. Ylitalo on ollut Oulaisten Yrittäjien jäsen siitä asti. Hän oli aluksi aktiivisempi ja toimi myös hallituksen jäsenenä yhden kauden yrittäjäuransa alkuvaiheessa.
Aktiivinen järjestötoiminta ja avanto-uinti
Ylitalon muistelot yhdistyksen alkuaikoina korostavat vahvaa yhteisöllisyyttä ja aktiivista toimintaa. Toiminnassa vallitsi henki, jossa ”kaikki oli hyviä tyyppejä” ja ”puhallettiin samaan hiileen” Tätä yhteistä yrittämisen henkeä hän kaipaa nykypäivään. Mieleenpainuva vaikuttaja oli mm. aktiivinen Veikko Ahonen.
Yrittäjät näkyivät paikkakunnan arjessa ja juhlassa. He olivat aina mukana erilaisissa tapahtumissa yhdessä muiden yhdistysten, kuten Leijonien, kanssa. Yhteishenkeä kuvaa se, että yrittäjien retkille, kuten linja-autoreissuille, saatiin tuolloin linja-auto täyteen, toisin kuin nykyään.
Yksi merkittävimmistä Ylitalon käynnistämistä hankkeista oli avanto-uinti. Hän oli itse sen ”aloittaja ja puuhanainen/emäntä” yhdessä puolisonsa Erkin kanssa: ”Minähän sitä pidin. Mä lämmitin saunat ja keitin kahvit”. Avanto-uinti aloitettiin 8.9.1999, ensimmäisellä kerralla oli 20 osallistujaa ja seuraavalla 30 osallistujaa. Väkimäärän noustua yli 30 osallistujaan, avanto-uintia järjestettiin kaksi kertaa viikossa, keskiviikkoisin ja sunnuntaisin. Väkeä kävi runsaasti molempina päivinä.
Ylitalo muistelee: ”puheenjohtaja Timo Rekilän aikana yhdistyksen hallitus järjesti kerran hallituksen kokouksen majalla”.
Muita mieleenpainuvia tapahtumia olivat vuosittaiset rapujuhlat, jonka järjestivät nuoremmat yrittäjät sekä yhdistyksen järjestämät hauskat retket.

Yrittäjyyden haasteet ja tuki
Yrittäjyys sujui pääosin omalla painollaan, apua onneksi sai, kun sitä tarvitsi. Yrittäjänä Ylitalo koki yhdistyksen toimivan tärkeänä taustatukena (esim. lakineuvonnan osalta), vaikka näkyvää apua ei tarvittu.
Ylitalo näkee, että yrittäjyyden haasteet ovat muuttuneet:
- Rahoitus: Ennen sai rahaa ”turhankin helposti”, kun taas nykypäivänä pienten yrittäjien on vaikeaa saada lainaa. Erityisesti toiminimiyrittäjillä tulot näkyvät tulorekisteritiedoissa vain YEL-tulon mukaisesti, ei todellisen ansion.
- Kaupungin tuki: Ylitalo kokee kaupungin suhtautumisen yrittäjiin riittämättömäksi. Hän toivoo enemmän yhteistyöhalukkuutta, kannustusta ja tukea erityisesti pienille yrittäjille.
- Yrityksen lopettaminen: Elsi Ylitalo korostaa, että yrittäjyys on helppo aloittaa, mutta vaikea lopettaa, erityisesti jos on kiinteää omaisuutta. Hän itse luopui majatalosta vasta toukokuussa 2024, hän koki suuren helpotuksen työvastuusta vapautumisesta, joka oli sisältänyt jopa viiden mökin ja majan jatkuvaa siivousta. Matkailuyritys myös paloi tulipalossa 12/2007, mutta onneksi oli keskeytysvakuutus ja uudelleen rakentamisen jälkeen Ylitalo toimi vielä harrasteyrittäjänä 15 vuotta.
Viesti tulevaisuuteen
Ylitalo on yhä Oulaisten Yrittäjien seniorijäsen ja toivoo, että yhdistys säilyy tärkeänä tukena ja turvana paikkakunnan elinkeinoelämälle. ”Yhdistys antaa kuitenkin määrätynlaista tukea taustalla, jos ongelmia kohtaa. Yhdistys tarvitsee määrätynlaisia, aktiivisia ihmisiä, jotka jaksavat toimia ja viedä toimintaa eteenpäin”, hän toteaa.
Hänen tärkein viestinsä seuraaville sukupolville on, että ”yrittäjyyttä kannattaa yrittää, jos vaan on ahkera ja intoa riittää”, sillä yrittäjyys tarjoaa vapautta työnteossa..