YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.

PK-yritysbarometrin jättiyllätys – Pohjois-Savossa on maan parhaat suhdannenäkymät
Pohjois-Savo nousi vakuuttavasti maan ykköseksi valtakunnallisessa Pk-barometrissa. -Tästä barometrista on vaikea löytää heikkoa kohtaa, luonnehtii Savon Yrittäjien puheenjohtaja Kalevi Hilli. Saldoluvulla +14 Pohjois-Savo jätti jälkeensä seuraavina olevat pääkaupunkiseudun alueet. Yleisissä suhdannenäkymien osa-alueissa mitataan pk-yritysten liikevaihdon, kannattavuuden, henkilökunnan määrän ja investointien näkymiä. Seutukunnista Varkaus nappasi maakunnan kärkisijan ja siellä on myös parhaimmat investointiodotukset, kertoo Hilli.
– Osasimme odottaa hyviä tuloksia Savon Yrittäjien oman, elokuun alussa tehdyn jäsenkyselyn perusteella, mutta olihan tämä positiivisuuspommi, jatkaa Savon Yrittäjien toimitusjohtaja Paula Aikio-Tallgren. – Olemme tehneet analyysiä tuon kyselyn tuloksista ja näyttää selkeästi siltä, että yrityksissä on sisäisesti tehty rankalla kädellä monia tervehdyttämistoimia. Näitä ovat työpanoksen ja tehokkuuden kasvu, uudet asiakasryhmät, kulujen karsiminen, ostojen tehostaminen, talousasioihin panostaminen sekä toiminnan ja rakenteen muutokset.

Yritysten panostaminen strategiaan ja kasvuhakuisuuteen ja markkinointiin näkyvät jäsenkyselyn avoimissa vastauksissa. – Näistä asetelmista on todella hyvä lähteä uuteen nousuun, arvioi Aikio-Tallgren. – Erityisenä ilonaiheena on kasvuhakuisten yritysten määrän kasvu ja vientiyritysten rynnistys verrattuna aikaisempiin barometreihin.
Yritysten kehittämisen suurimmat esteet taloustilanne ja rahoitus
Pohjois-Savo erottui valtakunnan keskiarvoista rahoitukseen ja sen saatavuuteen liittyvissä kysymyksissä. Reilu 12 % vastaajista ilmoitti sen suurimmaksi esteeksi heti yleisen taloustilanteen jälkeen, kun maan keskiarvo oli 7 %. – Tätä maakunnassa on syytä pohtia isommalla joukolla, arvioi Kalevi Hilli. – On erittäin tärkeää, että nyt näkyvissä oleva merkittävä kasvusysäys ei tyssää yritysrahoitukseen. Savon Yrittäjät kutsuukin syksyn aikana laajan sidosryhmäjoukon pohtimaan yritysrahoituksen kokonaisuutta.
– Tämä on vahva käännesignaali: kysyntä elpyy ja yritykset ovat valmiita investoimaan sekä rekrytoimaan, Pohjois-Savon ELY-keskuksen johtaja Jan Blomberg korostaa. – Me ELY-keskuksessa varmistamme osaltamme, että hyvä vire muuttuu investointi- ja kehityshankkeiksi. ELY-keskus täydentää pankkirahoitusta ja edesauttaa päätöksiä, jotta investoinnit eivät jää pöydälle.
– Olemme omista lähteistämme seuranneet vientitilastoja ja vientiyritysten määrää, Blomberg jatkaa. – On ilahduttavaa, että kyselyyn vastanneista joka neljännellä pk-yrityksellä on jo toimintaa ulkomailla. Teemme ELY-keskuksessa töitä kumppaneidemme kanssa sen eteen, että Team Finland-verkoston palvelut ovat saatavilla kaikille asiakkaillemme.

Ilonaiheina kasvuun ja vientiin tähtäävien yritysten määrän kasvu
– Pohjois-Savossa sekä yritysten kasvuhakuisuus että yritysten rahalliset panostukset kasvuun, kansainvälistymiseen ja kehittämishankkeisiin ovat valtakunnan tasoa korkeammat, toteaa Finnveran aluepäällikkö Johanna Reinikainen.
– On hienoa huomata, että Pohjois-Savon yritykset ovat alkaneet reagoida toimintaympäristön muutoksiin kehittämällä liiketoimintojaan. Kasvua haetaan myös entistä aktiivisemmin Suomen rajojen ulkopuolelta uusilta markkinoilta. Yritysten kansainvälistymiseen tarjottujen palveluiden käyttö on kuitenkin edelleen valitettavan vähäistä. Team Finland -verkoston aktiivisesta palvelutarjonnasta huolimatta peräti 91 % yrityksistä ei ole käyttänyt lainkaan kansainvälistymispalveluita. Yritysten vientikaupan rahoitus- ja turvaamisosaamisessa on merkittävästi parannettavaa. Moni yritys tekee vientikauppaa kohtuuttoman suurella riskillä, kertoo Johanna Reinikainen.
Yritysten rahoitusympäristössä on edelleen haasteita. Rahoituksen huono yleinen saatavuus sekä pankkien kireät vakuusvaatimukset koetaan edelleen haasteena pk-yritysten rahoituksen saatavuudelle.
– Finnvera on tärkeä rahoituskumppani kasvu- ja kehityshakuisille yrityksille. Voimakkaasti kasvuhakuisilla pk-yrityksillä 64 prosentilla pankkirahoituksen saaminen edellytti Finnveran takausta. Finnveran perustehtävä on täydentää rahoitusmarkkinaa siellä, missä rahoitushaasteet ovat suurimpia, toteaa Johanna Reinikainen.

Finnvera lisää alueellista näkyvyyttä ja tunnettuutta organisaatiouudistuksen myötä. Pyrkimyksenä on, että Finnveran rahoitustuotteet ovat yrityksillä, rahoittajilla ja muilla yritysten tukiverkostoilla hyvin tiedossa, jotta rahoituskapeikkoja ei pääsisi muodostumaan.
– Yritysten kasvuun tähtäävien hankkeiden edistäminen ei voi jäädä rahoituksesta kiinni. Nyt yrityksillä on oikea aika suunnata katse tulevaisuuteen ja ryhtyä suunnittelemaan liiketoiminnan kasvua ja kilpailukykyä tukevia hankkeita, kehottaa Johanna Reinikainen.
Näin tutkimus tehtiin –
Tutkimuksen on toteuttanut Taloustutkimus Oy Suomen Yrittäjien, Finnvera Oyj:n sekä työ- ja elinkeinoministeriön toimeksiannosta. Vastaajia oli 4200 ja Pohjois-Savosta 181 yritystä. Vastausaika oli kesäkuusta heinäkuuhun 2025. Tutkimustuloksissa aineisto on painotettu vastaamaan yritysten todellista toimiala- ja aluejakaumaa. Vastaajien toimialat: palvelut 56 % – Kauppa 16 % – Rakentaminen 16 % – Teollisuus 12 %.