13.5.2022 klo 09:19
Uutinen

187 yritystä nousi AAA-luokkaan – Katso lista

Yrittajat.fi julkaisee viikoittain AAA-luokkaan päässeiden yritysten tiedot.

Listauksessa ovat mukana viikon aikana AAA-luokkaan nousseet yritykset. Listalla on yhteensä 187 yritystä.

AAA-luokitus on merkki yrityksen erinomaisista taloudellisista tunnusluvuista, positiivisista taustatiedoista ja hyvästä maksukäyttäytymisestä. Luokituksen myöntää Suomen Asiakastieto Oy ja se perustuu reaaliaikaiseen, 7-portaiseen (AAA-C) Rating Alfa -luokitusjärjestelmään. AAA-luokituksen saa vain kaksi prosenttia kaikista Asiakastiedon luokittelemista yrityksistä.

Rating Alfa -luokitus ennakoi yrityksen riskiä saada maksuhäiriömerkintä tai joutua konkurssiin. Parhaaseen AAA-luokkaan kuuluvilla yrityksillä maksuhäiriön todennäköisyys vuoden kuluessa on vain 0,2 prosenttia, kun se heikoimmassa C-luokassa on 54,9 prosenttia. Asiakastieto tutkii ja seuraa luokitusten sekä yksittäisten muuttujien ennustekykyä, jotta tuloksiin voi luottaa. Malleja päivitetään jatkuvasti parhaan ennustekyvyn takaamiseksi.

Luokitus erottelee hyvät asiakkaat ja kumppanit huonoista vertailukelpoisin perustein. Sen avulla yritys pystyy myös itse osoittamaan vahvan taloudellisen asemansa esimerkiksi tarjouskilpailuissa.

Yrittajat.fi julkaisee tietoja myös perustetuista yrityksistä. Tämä lista julkaistaan tiistaisin.

KotipaikkaYritysLiikevaihtoLiiketulos
AkaaAir Group Oy3711000743000
AkaaElmation Oy2588000278000
AlavusMasa-Metalli Oy2089000432000
AuraElovilja Oy3800060000
EspooGofore Lead Oy272710004001000
EspooCaruna Espoo Oy9108300028875000
EspooAsko Salminen Consulting Oy15000557000
EspooDigitar Oy20600069000
EspooByggnadsekonomi Oy1183000234000
EspooRongo Cap Oy136000264000
EspooOttimi Systems Oy200000145000
ForssaFoxmind Oy6300031000
HartolaHartolan Kuningaslämpö Oy98997860421
HattulaMP-Kierreporras ja Rakenne Oy160000
HeinolaOT-Control Oy3550000895000
HelsingforsBiltema Real Estate Finland Oy66194051726198
HelsinkiSuomen Osuuskauppojen Keskuskunta707770400024905000
HelsinkiFinnsteve Oy Ab204200002922000
HelsinkiHakaniemen Metalli Oy284000172000
HelsinkiElektrorakenne Oy917430131524
HelsinkiMonilaite Oy20000−4000
HelsinkiHolding Oy Visio101000
HelsinkiLeela Oy24900084000
HelsinkiEvli-Rahastoyhtiö Oy5887800011764000
HelsinkiCapMan Capital Management Oy1779000570000
HelsinkiOy Bitpress Ab3188000202000
HelsinkiOP Koti Uusimaa Oy LKV5349000117000
HelsinkiOy Berkon Ab1127000190000
HelsinkiTradec-välitys Oy6500018000
HelsinkiKao Finland Oy6522000265000
HelsinkiSijoitus Oy MC Invest Ab23000902000
HelsinkiSkanmoda Oy342000159000
HelsinkiOy Quitas Ab3363000
HelsinkiTeknopump Oy31190001501000
HelsinkiNotafor Oy1411000247000
HelsinkiTelavin Oy570000461000
HelsinkiLEAD Henkilöstöratkaisut Oy56900016000
HelsinkiSahara Oy1399000228000
HelsinkiAventum Real Estate Oy802000352000
HelsinkiEnhaul Oy90500063000
HelsinkiKiinteistö Oy Kirkonkyläntie 10116700046000
HelsinkiRetail Leasing Oy141300002287000
HelsinkiEnetek Oy2442000
HelsinkiRolly Helsinki Oy2401000242000
HelsinkiWaveZ Oy202000178000
HelsinkiÖtsipel Oy212000
HelsinkiEfoxe Oy282000
HelsinkiKling Klang Oy523000170000
HelsinkiFimet Invest Oy600003000
HelsinkiLuoto & Company Oy194974462388209
HelsinkiSculptor Kim Simonsson Oy277000253000
HelsinkiAtaica Oy8000662000
HelsinkiPapukaya Oy−462000
HelsinkiMeridius Holding Oy1000001483000
HämeenlinnaKuljetusliike Markku Monto Oy23800074000
ImatraTK Metsä Oy277000
ImatraImatran Seudun Sähkönsiirto Oy144790007129000
IsokyröMäki-Reini Oy1216000185000
IsokyröNortech cnc-works Oy5000025000
JakobstadAb Gwenko Oy378000
JakobstadAb Dinova Oy157000
JoensuuPohjois-Karjalan Osuuskauppa43223800019937000
JoensuuSeppo Kupiainen Oy302000
JyväskyläHelin Matkatoimisto Oy150400027000
JyväskyläKeski-Suomen Sivu Oy920000316000
JyväskyläAntteri Oy4100053000
JyväskyläLL Team Oy659000233000
JärvenpääJ-Kos Oy373789215361
JärvenpääEcoFurn Finland Oy2803000588000
KaarinaAsianajotoimisto Uronen Oy398000145000
KaarinaFornioter Oy278000
KangasalaRakennusliike J. Malm Oy248230001264000
KangasalaEurotank Oy9329000546000
KarlebyNSA Bolagen Ab132860001389000
KarlebyAb Qvikant Gård4600017000
KauhajokiBotniagolf Oy51000−10000
KauniainenRiferire Oy398000184000
KemiKemin Satama Oy5065000313000
KemiönsaariQIP Oy195000123000
KimitoönAb Engelsby Verk – Engelsbyn Tehtaat Oy4170000339000
KirkkonummiSamuli Siivonen Oy196000145000
KiteeKone ja Kuljetus Arto Putkonen Oy74000346000
KokkolaKiinteistö Oy Kokkolan Marin Park23200066000
KokkolaJ-S NORDIC OY2609000237000
KokkolaOy Manister Ab331000341000
KokkolaKokkolan Laser Steel Oy106200001949000
KontiolahtiFNE-Finland Oy481600018000
KorsholmHENRY TRADING OY AB320000251000
KotkaKotkan Levytyö Oy129500055000
KouvolaKSS Lämpö Oy435000003333000
KouvolaKaakkois-Suomen Sähköpalvelu Oy1923000100000
KouvolaSuomen Energia-Urakointi Oy2536600018000
KouvolaKSS Verkko Oy233230008930000
KouvolaLaktek Engineering Oy1441000249000
KuopioJätekukko Oy228890001897000
KuopioAurora Wood Trading Oy872500540202
LahtiOP Koti Päijät-Häme Oy LKV2147000122000
LahtiLahden Kodit Oy216000
LahtiRakennuspalvelu Räsänen Oy2405000211000
LahtiOy Cardiomed Ab188000111000
LahtiLABIO Oy6560000836000
LappeenrantaKaivupalvelu J. Särkkä Oy75100032000
LappeenrantaTeho Holdings Oy16000224000
LemlandLeovind AB26140001355000
LempääläAtoZ Oy2477000388000
LiperiLiperin Höyläämö Oy110280002060000
LohjaML Real Estate Oy360000182000
LohjaOy Orthex Finland Ab289970007087000
LoimaaArto Pajunen Oy679000192000
LoimaaHikan Tila Oy73000
LoviisaPokela Oy Iso Omena587460003936000
MariehamnLawhill Ab191130003953000
MariehamnMariehamns Tandläkarcentral City-Tandvården Ab89700049000
MariehamnCrosskey Banking Solutions Ab Ltd372840002746000
MikkeliHATUMA Mielonen Oy179000136000
MikkeliDisec Oy2347000188000
MuurameHorisontti Investments Oy1530000423000
MäntsäläESKO Finland Oy2294000178000
MäntsäläNivos Oy3851000−598000
Mänttä-VilppulaKoneosapalvelu Oy14418000539000
OrimattilaRakennusliike Korvenoja Oy856000298000
OulainenSievi-Tools Oy112400043000
OuluPohjolan Rahoitus Oy1744000662000
OuluRefarma Oy7100052000
OuluNeagen Oy40100002063000
OuluEläinlääkäriasema Kamu Oy3098000431000
OuluEmmetropia Oy412000288000
PerhoMauri ja Marjatta Minkkinen Oy310000
PihtipudasKoneurakointi Kananen Oy21000
PolvijärviLämpö Kuningas Oy1152000150000
PoriT.M. Palojoki Oy4000581000
PoriLÄNNEN TIMANTTIPURKU OY1124000115000
PoriTehopartner Oy15040002693000
PorvooSecto Automotive Oy3420160008472000
PorvooL-Tec Sport Oy2555000189000
PorvooBookwell Oy6860001778000
PyhäntäPRT-Forest Oy13518784877187
PyhärantaKuljetuspalvelu Kaskisto Oy812000112000
PälkäneIso-Ämmätsä Oy19000027000
RaaheSM Amiprix Oy1512000328000
RiihimäkiAsuntopalvelu Sainio Oy174000
RuovesiOsuuskunta Vesijako2450003000
SastamalaNetland Oy866000219000
SavonlinnaSioma Oy3864954515542
SeinäjokiArkkitehtitoimisto Jääskeläinen Oy87300054000
SeinäjokiSuomen Maataloustukku Oy8244000219000
SeinäjokiYlistaron Maataloustarvike Oy415600021000
SeinäjokiMaaselän Maatalous Oy173400039000
SeinäjokiCustomIT Oy1007678156957
SeinäjokiKotico Avopalvelut Oy909000165000
SiikainenTop-Knit Oy2092000180000
SipooEnemmän aikaa consulting Oy124000410000
TampereJurei Kiinteistö Oy11100042000
TampereLämpövirrat Oy2453000272000
TampereRollmex Oy90400065000
TampereIidesrannan Pysäköinti Oy16500012000
TampereNikeforos Oy61000
TampereKiinteistöperhe Oy116000305000
TampereSenators Properties Oy83000
TampereEko-kuljetus Tampere Oy429000170000
TampereSporty World Oy700000
TampereNomiCam Oy1915000441000
TurkuMaarian Saha Oy16900083000
TurkuSeppo Mertala Oy645000331000
TurkuKiinteistö Oy Turun Jokimatti297000207000
TurkuSYRINX Bioanalytics Oy2688000550000
TurkuSMJ Mertala Oy1000185000
TurkuRealpolaria Oy1387000405000
TuusulaRicofin Oy85000
TuusulaPTR Investments Oy5000
TuusulaLyttskär Oy3000462000
UrjalaArkkitehtisuunnittelu Mikko Uotila Oy1055000154000
VaasaOy Kontaktor Ab4358000694000
VaasaKOy Producta III Vaasa6000−1000
VantaaNevakem Oy95300063000
VantaaKiinteistö Oy Vantaan Tiilitie 4470000131000
VantaaPilotFinn Oy856000270000
VantaaSTM Infra Oy9520780379803
VantaaPAP Group Oy7849000836000
VantaaKeyState Oy1000198000
VantaaTromp Medical Oy6792000494000
VasaGenexis Finland Oy Ab6296000539000
VasaKickBack Invest Ab Ltd53600014000
ViitasaariKehittämisyhtiö Witas Oy1503000107000
VårdöTank invest Ab55000
YlöjärviKimmo Jantunen Oy261000121000
ÄhtäriROM-Line Oy655100013000

Muita kiinnostavia aiheita

Toimitus
Toimitus