AAA-yritykset
25.3.2022 klo 08:23
Uutinen

56 yritystä nousi AAA-luokkaan – Katso lista

Yrittajat.fi julkaisee viikoittain AAA-luokkaan päässeiden yritysten tiedot.

Listauksessa ovat mukana viikon aikana AAA-luokkaan nousseet yritykset. Listalla on yhteensä 53 yritystä.

AAA-luokitus on merkki yrityksen erinomaisista taloudellisista tunnusluvuista, positiivisista taustatiedoista ja hyvästä maksukäyttäytymisestä. Luokituksen myöntää Suomen Asiakastieto Oy ja se perustuu reaaliaikaiseen, 7-portaiseen (AAA-C) Rating Alfa -luokitusjärjestelmään. AAA-luokituksen saa vain kaksi prosenttia kaikista Asiakastiedon luokittelemista yrityksistä.

Rating Alfa -luokitus ennakoi yrityksen riskiä saada maksuhäiriömerkintä tai joutua konkurssiin. Parhaaseen AAA-luokkaan kuuluvilla yrityksillä maksuhäiriön todennäköisyys vuoden kuluessa on vain 0,2 prosenttia, kun se heikoimmassa C-luokassa on 54,9 prosenttia. Asiakastieto tutkii ja seuraa luokitusten sekä yksittäisten muuttujien ennustekykyä, jotta tuloksiin voi luottaa. Malleja päivitetään jatkuvasti parhaan ennustekyvyn takaamiseksi.

Luokitus erottelee hyvät asiakkaat ja kumppanit huonoista vertailukelpoisin perustein. Sen avulla yritys pystyy myös itse osoittamaan vahvan taloudellisen asemansa esimerkiksi tarjouskilpailuissa.

Yrittajat.fi julkaisee tietoja myös perustetuista yrityksistä. Tämä lista julkaistaan tiistaisin.

KotipaikkaYritysLiikevaihtoLiiketulos
AlavieskaErkki Hannula Oy154988
AlavusOma LKV Oy783000250000
EspooPuistometsäpalvelu Oldenburg Oy2543000190000
EspooPeranit Oy389000142000
HankoHelkama Bica Oy482540001067000
HelsingforsNEZ-Invest Ab2834000828000
HelsingforsHallqvist Ab1008000−10000
HelsingforsCSAM Kibi Finland Oy1531000315000
HelsinkiOutokumpu Oyj783000000−124000000
HelsinkiEL-Parts Oy9597000588000
HelsinkiConorin Oy1363836345668
HelsinkiS-Stock Oy3498253420345113
HelsinkiGrape People Finland Oy93400058000
HelsinkiEezy Valmennuskeskus Oy102269791309474
HelsinkiBasso Building Systems Oy664780002232000
HelsinkiArvomarkkina Oy505000371000
HelsinkiEkilan Oy36300030000
HelsinkiNoron Oy198000
HelsinkiRuokaherkku Tolonen Oy8840000453000
HelsinkiQualcomm Finland RFFE Oy156690001451000
JoensuuElma-Koti Oy93500079000
JyväskyläKR-Tela OY59100096000
KaarinaMattomies Oy Ruohola & Ruohola1184000153000
KangasalaPL Business Oy1000239000
KemiPK-Asunnot Oy193000
KokkolaIsosaaren Turkis Oy110000
KuopioJatkopolut Oy5484000788000
KurikkaHumilis Oy55000352000
KuusamoLääkäripalvelu Bene Finlandia Oy113000072000
KärköläHydraulic-Power Oy3027000199000
LahtiMedibay Oy1147000455000
LaukaaHuoltotyö Pentti Oy3012000395000
LaukaaCoronoid Oy335000185000
MultiaMultian Saha Oy155678561520283
NakkilaSiivous ja Maalaus Rannikko Oy234000
NokiaRiwell Oy1850000109000
NokiaPekipo Oy1108000293000
PoriPekka ja Paula Koski Oy135000
PoriPPK-Asunnot Oy21500057000
PorvooSW SoWell Oy7000
RaumaNorhea Oy3400019000
RovaniemiSuosiolantien Kiinteistöt Oy7674047772
SeinäjokiAspect Seinäjoki Oy1197000239000
SomeroVirtanen Invest Oy610001141000
TampereAuto- ja kiinteistölasi Tampere Oy1864000104000
TampereKAJO Apuvälineet Oy1449000157000
TampereKR-MED Oy380000299000
TohmajärviTohmajärven Autotarvike Oy78300063000
ToivakkaToivakka Timber Ltd Oy154911573693737
TurkuRamator Oy2309000298000
TurkuTurun Tasevalvonta Oy5500020000
TurkuNamires Oy76000
TurkuCiao Design Oy577000144000
TurkuPetäjä Group Oy42000213000
TurkuTK-Service Oy952000132000
VantaaFinnFreight Oy6733000590000
Toimitus
Toimitus