AAA-yritykset
18.3.2022 klo 09:07
Uutinen

AAA-luokkaan nousi 131 yritystä – Katso lista!

Yrittajat.fi julkaisee viikoittain AAA-luokkaan päässeiden yritysten tiedot.

Listauksessa ovat mukana viikon aikana AAA-luokkaan nousseet yritykset. Listalla on yhteensä 131 yritystä.

AAA-luokitus on merkki yrityksen erinomaisista taloudellisista tunnusluvuista, positiivisista taustatiedoista ja hyvästä maksukäyttäytymisestä. Luokituksen myöntää Suomen Asiakastieto Oy ja se perustuu reaaliaikaiseen, 7-portaiseen (AAA-C) Rating Alfa -luokitusjärjestelmään. AAA-luokituksen saa vain kaksi prosenttia kaikista Asiakastiedon luokittelemista yrityksistä.

Rating Alfa -luokitus ennakoi yrityksen riskiä saada maksuhäiriömerkintä tai joutua konkurssiin. Parhaaseen AAA-luokkaan kuuluvilla yrityksillä maksuhäiriön todennäköisyys vuoden kuluessa on vain 0,2 prosenttia, kun se heikoimmassa C-luokassa on 54,9 prosenttia. Asiakastieto tutkii ja seuraa luokitusten sekä yksittäisten muuttujien ennustekykyä, jotta tuloksiin voi luottaa. Malleja päivitetään jatkuvasti parhaan ennustekyvyn takaamiseksi.

Luokitus erottelee hyvät asiakkaat ja kumppanit huonoista vertailukelpoisin perustein. Sen avulla yritys pystyy myös itse osoittamaan vahvan taloudellisen asemansa esimerkiksi tarjouskilpailuissa.

Yrittajat.fi julkaisee tietoja myös perustetuista yrityksistä. Tämä lista julkaistaan tiistaisin.

KotipaikkaYritysLiikevaihtoLiiketulos
EspooSystor Oy2317000126000
EspooTekmala Oy375000
EspooKare Group Oy312370324572
EspooParalell Pharma Oy38200029000
EuraEuran Konepiste Oy3452000276000
EvijärviEilonen Invest Oy4500099000
HarjavaltaSuomen Aktiivisijoitus Oy5000106000
HelsingforsTom Lindholm Oy Ab64000
HelsingforsTDK Nordic Oy91500053000
HelsingforsPayEx Suomi Oy123900055000
HelsinkiLape Wood Oy200024000
HelsinkiSuomen Transval Oy2660200051000
HelsinkiUuva Oy7550465433482
HelsinkiCapitolia Oy7300088000
HelsinkiKiinteistötoimisto Ilkka Vuoksenturja Oy708000363000
HelsinkiAddSecure Smart Transport Oy1242000329000
HelsinkiWulff-Yhtiöt Oyj371872505294
HelsinkiUudenmaan Pohjatutkimus Oy1185000165000
HelsinkiKruununtaksit Oy50000
HelsinkiSergel Oy124230002953000
HelsinkiPT Management Oy1624000235000
HelsinkiDeepjit Oy10000
HelsinkiAUTO-PROKEM OY624000102000
HelsinkiAmdocs (Finland) Oy2935000202000
HelsinkiAtlantia Oy894000851613
HelsinkiDrop Design Pool Oy5450434595792
HelsinkiOy Medica Fin Ab Ltd157000113000
HelsinkiOy Vallila Collection Ab17849000585000
HelsinkiENGEL Finland Oy7621000195000
HelsinkiFront Desk Oy73200081000
HelsinkiLeo Technologies Oy1976000304000
HelsinkiSRI Capital Oy154000120000
HelsinkiSuomen Kuntaperintä Oy33630001028000
HelsinkiMy Happy Place Oy9600025000
HelsinkiPerla Acorde Oy580000186000
HelsinkiSalon Kodintekniikka Oy8431000493000
HelsinkiEpitome Consulting Oy200000193000
HelsinkiVelopi Oy390000223000
HelsinkiHigh Street Group Oy90000278000
HelsinkiFast Monkeys Ventures Oy112000
HelsinkiL&T Ympäristöpalvelut Oy24546503525795808
HollolaMessilä Maailma Oy3603000742000
HollolaKinos Property Investment Oy755000171000
HyvinkääEläinlääkäriasema Animus Oy1260000110000
ImatraSylvamo Nordic Sales Company Oy1079740001313000
ImatraImatran Lämpö Oy115370001923000
JoensuuKoneisku Oy28000021000
JoensuuMeritalli Oy256000437000
JyväskyläFinn-Jiit Oy5198000710000
JyväskyläTikomet Oy259500003309000
JyväskyläStepcon Oy1210007000
KangasalaJotel Oy629800057000
KauhavaHärmän Ilmastointi ja Pelti Oy1628000392000
KeminmaaIP-Heikkilä Oy5668000184000
KeuruuYkkösmerkit Kataja-aho Oy135300075000
KirkkonummiNesenta Group Oy
KittiläHealth Loukusa Oy1078000322000
KiuruvesiKiuruvesi Lehti Oy59600066000
KokkolaFindea Oy645000108000
KolariTunturi-Lapin Kiinteistövälitys Oy LKV709000327000
KotkaPyrollsack Oy1057000
KotkaKotkan Energia Oy412010003696000
KouvolaSijoitusoskarit Oy317000190000
KouvolaHannu Rieppola Oy4118000266000
KouvolaRuoka-Keränen Oy24347000731000
KuhmoKuhmon Aa-Puu Oy173050002025000
KuopioRuotsalainen Oy191180001010000
LahtiPeikko Group Oy10826322-206965
LahtiYtekki Oy331000235000
LahtiRakennuttajatoimisto Rantatupa Oy717000262000
LahtiBaron Foodtech Oy808000176000
LahtiCompusoft Suomi Oy102100016000
LahtiSeita Wellness Oy1700000329000
LahtisNovart Oy853940005120000
LappeenrantaVeever Oy290030001662000
LappeenrantaOffimar Oy5042000373000
LestijärviVeljekset Brandt Koneyhtymä Oy1074000258000
LietoLP Electric Oy6279000862000
LohjaSilja Sofia Investment Oy112000179000
LoimaaJumiro Oy1325000304000
LoviisaTili MOY Bokföringsbyrå Oy Ab775000372000
LoviisaE Kolme Marin Oy/Ab7461000486000
MariehamnAb Chipsters Food Oy305270003192000
MaskuTuotekuljetus Numminen Oy348200046000
MyrskyläVirén-Yhtiöt Oy4939000202000
NaantaliPusatec Oy37640001163000
NivalaBois Oy911000290000
NokiaNokian Nahkatuote Oy73200027000
NärpesKCS-Invest Ab210000
OuluPerheravintola Äijälä Oy38000
OuluJVS Holding Oy84000448000
OuluElektrobit Automotive Finland Oy224540001162000
PyhäntäLapWall Oyj354655934209747
RaaheBT Big Twin Oy46000
RaisioSaeloe Oy56000418000
RaseborgOy Mustion Murske Ab278001182002
SaarijärviTermex-Eriste Oy5624055208374
SallaLakiasiaintoimisto Teerikoski Oy13500088000
SastamalaKaukokiito Oy Vammala223000
SastamalaRAKENNUSURAKOINTI RAUNO SALO OY1707000320000
SeinäjokiSuomen Helakeskus Oy7582000479000
SeinäjokiJylhä Capital Oy3540000938000
SeinäjokiSeinäjoen Säiliöliikenne Oy31500068000
SibboOy Ingman Finance Ab420360008917000
SiikajokiErpekon Oy138900033000
SipooUudenmaan Lukko Oy1949000172000
SomeroLaukamo Teollisuus Oy24550001345000
SysmäOy M&M Gripenberg Ab32000
TampereErkeme Oy2799000548000
TampereKnowit Cloud Partnerships Oy2576524033639626
TampereTolotech Oy1191000404000
TampereAnOne Oy180007000
ToivakkaKuljetus J. Mäkelä ja J. Viiala Oy119500051000
TornioAltiplan Oy309000107000
TurkuVenetelakka Ramstedt Oy133600031000
TurkuLundén-Kiinteistöt Oy8574000125000
TurkuOcudent Oy14100076000
TurkuSIRIA Koulutus- ja kehittämiskeskus Oy1452000559000
TurkuHymylinja Oy453000144000
TurkuMobile Lift Oy1804000222000
TurkuRKL Invest Oy250007000
TurkuScandi Group Oy214000
TuusulaAromi Invest Oy826000603000
VantaaErgotekniikka Oy Tuolitalo1205000117000
VantaaSKS Mekaniikka Oy20442000575000
VantaaLooks Finland Oy149360001177000
VantaaFlamingospa Oy3667000521000
VantaaEnedo Holding Oy55000-12000
VantaaOjala Cranes Oy1715000558000
VantaaHaavuri Oy8100087000
VimpeliPasanen & Rannila Oy20980008131000
Toimitus
Toimitus