1.7.2022 klo 08:58
Uutinen

AAA-luokkaan nousi 153 yritystä – Katso lista!

Yrittajat.fi julkaisee viikoittain AAA-luokkaan päässeiden yritysten tiedot.

Listauksessa ovat mukana viikon aikana AAA-luokkaan nousseet yritykset. Listalla on yhteensä 153 yritystä.

AAA-luokitus on merkki yrityksen erinomaisista taloudellisista tunnusluvuista, positiivisista taustatiedoista ja hyvästä maksukäyttäytymisestä. Luokituksen myöntää Suomen Asiakastieto Oy ja se perustuu reaaliaikaiseen, 7-portaiseen (AAA-C) Rating Alfa -luokitusjärjestelmään. AAA-luokituksen saa vain kaksi prosenttia kaikista Asiakastiedon luokittelemista yrityksistä.

Rating Alfa -luokitus ennakoi yrityksen riskiä saada maksuhäiriömerkintä tai joutua konkurssiin. Parhaaseen AAA-luokkaan kuuluvilla yrityksillä maksuhäiriön todennäköisyys vuoden kuluessa on vain 0,2 prosenttia, kun se heikoimmassa C-luokassa on 54,9 prosenttia. Asiakastieto tutkii ja seuraa luokitusten sekä yksittäisten muuttujien ennustekykyä, jotta tuloksiin voi luottaa. Malleja päivitetään jatkuvasti parhaan ennustekyvyn takaamiseksi.

Luokitus erottelee hyvät asiakkaat ja kumppanit huonoista vertailukelpoisin perustein. Sen avulla yritys pystyy myös itse osoittamaan vahvan taloudellisen asemansa esimerkiksi tarjouskilpailuissa.

Yrittajat.fi julkaisee tietoja myös perustetuista yrityksistä. Tämä lista julkaistaan tiistaisin.

KotipaikkaYritysPerustettuLiikevaihtoLiiketulos
AkaaAjo Motorsport Oy1.2.199772110001095000
AsikkalaLisker Sijoitus Oy5000
EspooTurvatalo – Tapiolan Yleishuolto Oy6638000470000
EspooOy Arkadian Firmakonsultit Ltd1.1.19909303000895000
EspooIEG Business Development Oy1.12.19913810009858000
EspooExomi Oy1.1.19948900008000
EspooKrotek Oy29.9.20081297000499000
EspooKaLau Oy17.8.200930300050000
EspooCasambi Technologies Oy13.7.2011206800002018000
EspooWireless Technologies Finland Oy1.8.2003887000475000
EspooL&L Invest and Law Oy1.1.20173400027000
EspooPR2You Oy5.5.20162019000520000
EspooLähiTapiola Kiinteistösijoitus I Ky12010001362000
Espoo! 0iva Aalto Oy1.7.201938200016884000
EspooThousand Ocean Oy26.4.201913050001269000
EuraEuran Vihanneskeskus Oy1.10.19933502000120000
GrankullaSecto Design Oy1.7.1995161430005474000
HelsingforsOy Beweship Group Ab1.1.196472000013000
HelsingforsOy Les Hold Ab1.1.1987594000459000
HelsingforsLindex Oy1.8.1987684100001239000
HelsingforsOy Castor-Invest Ab1.1.19884320001001000
HelsingforsArcus Consulting Oy27.12.2005684000783000
HelsingforsMercantile Oy Ab1.10.2002618700015915000
HelsingforsVygon (Finland) Oy12.11.20151238000172000
HelsinkiNurmileipä Oy58600022000
HelsinkiVuosaaren Urheilutalo Oy1.1.19801190000961000
HelsinkiPharmaconsult Oy1.1.19801177000510000
HelsinkiDEinternational Oy1.1.19862143000199000
HelsinkiWärtsilä Technology Oy Ab1.12.1989144796000
HelsinkiRakennus-Holma Oy1.2.199113113000
HelsinkiStephen Industries Inc Oy1.1.1992417000199000
HelsinkiUnitrade-VVS Finland Oy1.7.199212300045000
HelsinkiPutkitekniikka Oy Finland1.6.1994158100080000
HelsinkiSilmäasema Sairaala Oy23.9.1998554710003215000
HelsinkiIntegral Oy1.9.2005352400020000
HelsinkiSubito Oy1.2.2009336000199000
HelsinkiDiktamen Oy18.3.20074672000209000
HelsinkiExilion Real Estate I Ky17.8.2007117840009541000
HelsinkiAmphenol Finland Oy3.9.2008106500051000
HelsinkiMerk & Merk Oy1.1.20123200001143000
HelsinkiNethos Oy6.1.201152500091000
HelsinkiMiltton Group Oy27.5.201141760001194000
HelsinkiVisma Payments Oy2.7.20122389000299000
HelsinkiEA Capital Oy1.3.2013669000460000
HelsinkiGerasol Oy15.8.200162100094000
HelsinkiHelvar Oy Ab1.10.2002487930001923000
HelsinkiInfobuild Oy1.1.20031254000192000
HelsinkiTingstad Finland Oy18.9.2013850000597000
HelsinkiDain Studios Oy10.2.20162831000326000
HelsinkiCobbleyard Real Estate Oy4.2.20161338000573000
HelsinkiNOWRUZ Investment Oy26.8.2016292000
HelsinkiBerry Creative Oy1.6.2017889000125000
HelsinkiR&R Talent Advisors Oy10.3.2020646000432000
HelsinkiP & M Group Oy2.6.202010001000
HollolaMuovijaloste Oy690400011000
HuittinenSaaga Asunnot Oy1.1.19931892000355000
HyvinkääPineline Group Oy1.6.1987659000298000
IisalmiMaarakennus Salonen Oy1.4.1976886000154000
IisalmiMetallityö Vainio Oy1.6.19928056000348000
JakobstadAb TJ Salo Invest Oy1.1.198952000
JoensuuJoensuun Taksi Oy1.1.199197900084000
JoensuuSiun työterveys Oy1.1.20197150000145000
JyväskyläFancy Invest Oy1.2.20083642000598000
JyväskyläOtonpoli Oy1.8.20141286000143000
JyväskyläBiopSense Oy1.7.20194636000949000
JämsäLeipurin Työsuhdeasunnot Oy1.1.19869100025000
JämsäA1 Kiinteistöt Oy1.1.20121249000957000
KajaaniTiedosta Oy1.4.198711300017000
KajaaniPhocula Oy1.9.1988171000125000
KangasniemiHuikkaperä Holding Oy2.11.2021479000
KauniainenLush Finland Oy1.1.2008143000055000
KeravaFITE Oy1.9.20012502000275000
KeuruuKeuruun Sähkö Oy1.1.1916820600014710000
KokkolaNorth-West Invest Oy9.12.2014260001900000
KouvolaTeollisuuden Hake Oy1.10.199222000
KouvolaElinan Elementit Oy1.1.2010706000119000
KuopioJunttan Oy1.12.1975555080002875000
KuopioFKD Therapies Oy22.12.201036330002995000
KurikkaAutomyynti Saarakkala Oy1.1.19894158000219000
LahtiMainos Visitor Oy1.8.1993856000-15000
LahtiOy Woodim Finland Ltd1.7.19954939000380000
LahtiPäijät-Hämeen Kiinteistörappaus Oy25.1.199945100001651000
LappajärviHK-Turkis Oy1.1.19959560005000
LappeenrantaParturi-Kampaamo Pääasia Oy1.1.19891485000214000
LappeenrantaVarainhoito S.S.M Lappeenranta Oy1.9.19892900097000
LappeenrantaGreen Campus Innovations Oy1.9.2000645000
LaukaaRakennuspalvelu Aalinniemi Oy1.6.1994590000143000
LaukaaLarex Oy3.8.2005110700028000
LietoFix Turku Oy1.10.20071278000333000
LiminkaFenComp Group Oy10.12.202046000930000
LiperiPP Energy Oy30.9.20161040000325000
LuhankaMoto-Jussi Oy1.6.19941830002000
MariehamnÅlands Lås & Säkerhet Ab2.12.20141543000156000
MariehamnMarineparts Holding Ab1.2.2022834000
MikkeliKivijoen Vihannes Oy23.3.20101532000196000
NaantaliKarawatski Oy1.3.19891205000118000
NurmijärviNeomix Oy1.7.19806195400011532000
NurmijärviNooli Oy5.3.20211100000
OuluMaakvist Oy27.8.19973960008000
OuluRajalla-Marina Oy2.11.20093000579000
OuluEventilla Oy22.2.2010873000142000
OuluPuukka Holding Oy18.12.2018150000
OuluPlaana-korttelin Parkki Oy1.9.2021
PoriSuomen Vanneterä Oy1.5.1990129600073000
PöytyäSLM Resources Oy2.1.2018457000391000
RaaheVihannin Vesiosuuskunta1.8.19782040007000
RaaseporiSjagga Oy1.1.199436000
RaisioFinnsiirto Oy1.9.1988105580001302000
RaumaVesi-Vasa Oy1.1.201310367000799000
RiihimäkiOsuuskunta Tuottajain Maito1.1.1982115958000643000
SaloKantrimuna Oy7.7.2008535000179000
SaloSalofa Oy1.9.2013130910004260000
SaloMarkku Lang Oy2.2.2021423000302000
SastamalaFrestems Oy1.5.1998356000
SeinäjokiVeljekset Antin Auto Oy1.3.2005952000114000
SipooM & P Oy Suomi, Finland1.2.1995344500060000
SipooEngångtill Oy1.4.2018635000
SodankyläKotihaltia Oy15.12.20042570000500000
TampereTuotekehitys Oy Tamlink1.3.1987714000172000
TampereKilt Oy1.5.199699600079000
TampereStara Media Oy1.9.20046800090000
TampereAvo – Osaomistus Oy9.10.2007270000128000
TampereTampereen Sarka Oy12.7.20111754000129000
TampereSalar Capital Oy1.5.2013464000
TampereRahalaitos Oy20.7.2001108920003779000
TampereRakennusliike Conrak Oy1.4.20053539000550000
TampereBeachfish Invest Oy1.9.20141960000331000
TampereEspecia Oy1.12.2017277000184000
TampereVanhansillan Parkki Oy1.12.2021
TurkuBotski-Huolto Oy1.9.198995200069000
TurkuVS:n Rappaus ja Maalaus Oy1.1.19922155000582000
TurkuS-Sijoitus Oy1.11.1994365000305000
TurkuLunden Ankkuri Oy1.2.2006398000
TurkuEsa Vuori Oy7.2.2008859000152000
TurkuAdsiduus Oy1.1.2013500000
TurkuHeapson Oy1.12.20131847687
TurkuKauppahuone Stenroos Oy1.3.200420000
TurkuPike Holding Oy1.11.2021238000
TuusulaVäinö Ventoniemi Oy1.1.1980241000157000
TuusulaArtident Oy16.2.2012805000134000
TuusulaJustus Unlimited Oy1.1.2017249000
UusikaupunkiLokalahden Koneistustyö Oy1.4.1982341000
VaasaKari Aukia Oy1.9.1999544000081000
VaasaMika Vettenranta Oy16.11.2012400227531334
VantaaSportia-Lahti Oy36000
VantaaPhoenix Contact Oy1.12.1990373090002109000
VantaaFestivaalisähkö Oy9.11.2001543000969000
VihtiVihdin Louhinta Oy1.10.1985550000-2000
VihtiMasinotek Oy30.11.2011833000273000
VihtiLankapaja Oy1.1.2015255390001323000
VirratKoillis-Satakunnan Sähkö Oy169060002861000
VirratSähkö-Virkeät Oy1.1.19922906000642000
VöråAb Kaitsor Mekaniska Oy1.9.19712172000376000
Lähde: Asiakastieto

Muita kiinnostavia aiheita

Toimitus
Toimitus