Yrittäjä! Tule mukaan omiesi pariin. Liity Yrittäjiin.

Jäsen, oletko jo ladannut Yrittäjät -sovelluksen puhelimeesi? Lataa sovellus Androidille tai Applelle.

AAA-yritykset
AAa-yritykset
26.8.2022 klo 09:05
Uutinen

AAA-luokkaan nousi 71 yritystä – Katso lista

Yrittajat.fi julkaisee viikoittain AAA-luokkaan päässeiden yritysten tiedot.

Listauksessa ovat mukana viikon aikana AAA-luokkaan nousseet yritykset. Listalla on yhteensä 71 yritystä.

AAA-luokitus on merkki yrityksen erinomaisista taloudellisista tunnusluvuista, positiivisista taustatiedoista ja hyvästä maksukäyttäytymisestä. Luokituksen myöntää Suomen Asiakastieto Oy ja se perustuu reaaliaikaiseen, 7-portaiseen (AAA-C) Rating Alfa -luokitusjärjestelmään. AAA-luokituksen saa vain kaksi prosenttia kaikista Asiakastiedon luokittelemista yrityksistä.

Rating Alfa -luokitus ennakoi yrityksen riskiä saada maksuhäiriömerkintä tai joutua konkurssiin. Parhaaseen AAA-luokkaan kuuluvilla yrityksillä maksuhäiriön todennäköisyys vuoden kuluessa on vain 0,2 prosenttia, kun se heikoimmassa C-luokassa on 54,9 prosenttia. Asiakastieto tutkii ja seuraa luokitusten sekä yksittäisten muuttujien ennustekykyä, jotta tuloksiin voi luottaa. Malleja päivitetään jatkuvasti parhaan ennustekyvyn takaamiseksi.

Luokitus erottelee hyvät asiakkaat ja kumppanit huonoista vertailukelpoisin perustein. Sen avulla yritys pystyy myös itse osoittamaan vahvan taloudellisen asemansa esimerkiksi tarjouskilpailuissa.

Yrittajat.fi julkaisee tietoja myös perustetuista yrityksistä. Tämä lista julkaistaan tiistaisin.

KotipaikkaYritysLiikevaihtoLiiketulos
EspooAudico Systems Oy18260000380000
EspooOEAB-Invest Oy1860008000
HeinävesiHeinäveden Rauta ja Väri Oy138400045000
HelsinkiVestio Oy192000444000
HelsinkiJyrärinne Oy25500065000
HelsinkiNordic Envicon Oy586000409000
HelsinkiTaksi Helsinki Oy99670005298000
HelsinkiMeissa-Capital Oy1730002116000
HelsinkiWestbury Oy745000313000
HelsinkiMaillefer International Oy191900014863000
HelsinkiNV Property Fund I Ky60600012556000
HelsinkiMoondent Oy313000204000
HelsinkiLexPoint Oy215000196000
HelsinkiWisdom Like Silence Oy1059000874000
HelsinkiCapMan Hotels RE Ky2813500013766000
HelsinkiPontos ReLog Oy1810000−2744000
HelsinkiRegatta Resorts Oy92900006166000
HelsinkiNynas Oy12720008000
HelsinkiLightneer Oy2782662763891
HelsinkiResQ Club Oy2257000128000
HelsinkiLehtisaaren rakennuttaja Oy10849000786000
HelsinkiOivat Kaupunkikodit Ky7364000
HämeenlinnaLinnan Kiinteistökehitys Oy4694000156000
IlmajokiEP:n Kuljetinruuvi Oy30200024000
IsojokiMaarakennus Hautala Oy961000
JyväskyläMoose Industries Oy103000128000
JärvenpääHuolto Hämäläinen Oy1700000165000
KaarinaKiinteistö Oy Katariinantie2210000
KaarinaAQ Trafotek Oy136620001625000
KokkolaFW Capital Oy42880003025000
KorsholmSpace Invest Ab680985
KotkaEridan Oy1088178186339
KuopioPowas Oy141000152000
KuopioFeicon Oy217208
LahtiDr. Geri Oy863632296607
LappeenrantaNoPeTi Oy72000−1000
LietoKiinteistö Oy Liedon Liikekeskus1370009000
LohjaVilla Kukkumäki Group Oy229000
NurmijärviSenera Oy0
OulainenHuoltoasema M. Virkkala Oy14000
OuluLogInvest Oy97000808000
OuluOulun Ammattikorkeakoulu Oy592750003529000
OutokumpuNew-Steel Oy33100098000
PargasPlåtslageri T Lindström Ab1729000125000
PoriTactic Games Oy271500003306000
PoriKarhupori Oy51100076000
PoriK. Kalliokorpi Oy328000
PoriCleangate Oy231000−38000
PoriRakennus Uusitalot Oy1293000288000
SastamalaVammalan Betoni Oy8800000784000
SastamalaKukkuri Oy52700049000
SastamalaKiinteistö Oy Liha-Hietanen313000239000
SibboK. Hartwall Invest Oy Ab138810006370000
TammelaMaatilan lihakauppa Makuliha Oy5365000132000
TampereOy Piinom Ab7000952000
TampereMobisoft Oy23840002000
TampereRefleKron Oy238000136000
TampereSuodatinkeskus Suomi Oy3370000178000
TampereLean Group Oy535000−49000
TurkuLeipomo Rosten Oy19011000606000
TurkuKiinteistö Oy Nuppulantie 244800022000
TurkuTAD Kiinteistöt Oy188000507000
TurkuUniverstas Oy7360001099000
TurkuMarkku Reunanen-Yrityspalvelu Oy127000159000
TurkuVarsinais-Suomen City-Kiinteistöt Oy2000
TurkuProniko Oy1250005000
TurkuWatertown Holdings Oy44000
TurkuTurun Saumaus Oy93400038000
VantaaTalHan Oy549000308000
VantaaJanneniska Group Oy116000
VarkausSavon Kinot Oy1305000590000
Toimitus
Toimitus