5.8.2022 klo 08:27
Uutinen

AAA-luokkaan nousi 90 yritystä – Katso lista!

Yrittajat.fi julkaisee viikoittain AAA-luokkaan päässeiden yritysten tiedot.

Listauksessa ovat mukana viikon aikana AAA-luokkaan nousseet yritykset. Listalla on yhteensä 90 yritystä.

AAA-luokitus on merkki yrityksen erinomaisista taloudellisista tunnusluvuista, positiivisista taustatiedoista ja hyvästä maksukäyttäytymisestä. Luokituksen myöntää Suomen Asiakastieto Oy ja se perustuu reaaliaikaiseen, 7-portaiseen (AAA-C) Rating Alfa -luokitusjärjestelmään. AAA-luokituksen saa vain kaksi prosenttia kaikista Asiakastiedon luokittelemista yrityksistä.

Rating Alfa -luokitus ennakoi yrityksen riskiä saada maksuhäiriömerkintä tai joutua konkurssiin. Parhaaseen AAA-luokkaan kuuluvilla yrityksillä maksuhäiriön todennäköisyys vuoden kuluessa on vain 0,2 prosenttia, kun se heikoimmassa C-luokassa on 54,9 prosenttia. Asiakastieto tutkii ja seuraa luokitusten sekä yksittäisten muuttujien ennustekykyä, jotta tuloksiin voi luottaa. Malleja päivitetään jatkuvasti parhaan ennustekyvyn takaamiseksi.

Luokitus erottelee hyvät asiakkaat ja kumppanit huonoista vertailukelpoisin perustein. Sen avulla yritys pystyy myös itse osoittamaan vahvan taloudellisen asemansa esimerkiksi tarjouskilpailuissa.

Yrittajat.fi julkaisee tietoja myös perustetuista yrityksistä. Tämä lista julkaistaan tiistaisin.

KotipaikkaYritysPerustettuLiikevaihtoLiiketulos
BorgåOy Koppers Finland Ab1.12.19954797000405000
EspooTrimble Forestry Europe Oy1.5.1985155420003940000
EspooArkkitehtisuunnittelu Ailus Oy1.1.1991470002000
EspooKataikko Oy1.3.19953022000419000
EspooHartili Oy1.10.20113000026000
EspooFPF-Palvelut Oy23.6.2011711000170000
EspooWunCo Holding Oy1.7.20171072000539000
ForssaForssan Ympäristöurakointi Oy1.11.199975370001249000
HelsingforsISS Palvelut Oy1.1.19934201020009623000
HelsingforsOy Norgani 2 Ab1.8.20061253000124000
HelsingforsSagax Finland Oy13.3.20072610400012024000
HelsinkiOsuuskunta Suomen Asuntomessut1.1.19722680000358000
HelsinkiTugent Oy1.1.19781244000485000
HelsinkiKiinteistö Oy Auroranlinna1.1.2006428950005795000
HelsinkiProcurator-Holding Oy1.1.1991391310004796000
HelsinkiPharmapress Oy1.4.19971175000176000
HelsinkiRJS Holding Oy26.1.20011039000115000
HelsinkiExcellentia Partners Oy20.8.200035200077000
HelsinkiServisia Oy15.12.200471000892000
HelsinkiAvarom Oy3.9.20071076000103000
HelsinkiCheckout Finland Oy1.12.2009117590008150000
HelsinkiSaimaan Arita kiinteistöt Oy2.1.2009255000147000
HelsinkiPikkujätti lasten ja nuorten lääkäriasema Oy9.6.2009132090002300000
HelsinkiNookia Oy1.3.2011219000139000
HelsinkiAste Holding Oy1.10.2013720000350000
HelsinkiSartorius Stedim Nordic oy15.3.201648230003349000
HelsinkiClevry Oy7.3.20161685000110000
HelsinkiBerry Dreams Oy1.5.2018105400026000
HelsinkiHoivateho palvelut Oy21.11.20191036000152000
HelsinkiIlmakunnas Capital Oy1.7.2020480001000
HelsinkiRusttet Invest Oy1.11.2021580000
HelsinkiRootmedi Oy25.5.202180009000
HelsinkiVestra Advisors Oy1.2.202125350001189000
HämeenlinnaHämeenlinnan Torikahvila Oy20.3.2009794000127000
JomalaAlandia All Tech Ab9.9.2008246000
JyväskyläKauppa-Sarekka Oy1.1.19966400076000
JyväskyläPemat Oy995000
KaarinaKiinteistö Oy Kaarinan Hallimestarinkatu 91.4.20051850001243000
KangasalaKangasalan Aurinkoapila Oy742000247000
KaskinenOy ÅTH-Palvelut Ab1.8.198913586285588
KemiAhava Kiinteistöt Oy1.5.2012312000
KirkkonummiKiinteistö Oy Alamos24100040000
KirkkonummiLulas Oy1.12.199021800022000
KokkolaOy Automyynti-Bilförsäljning L.Lerbacka Ab1.1.19942305000197000
KonnevesiKonneveden Soramiehet Oy1.1.198987500041000
KronobyTeam WSB Rakennus Oy Byggnads Ab1.10.19852401000166000
KuopioOsuuskunta KPY1.1.19106980006669000
KuopioPaavo Hakkarainen Oy1.2.1993122600090000
KuopioHurja Holdings Oy29.1.2007495000
KuopioInOva klinikka Oy5.7.2013817000187000
KuopioKiinteistö Oy Lumipuiston Talliosake320000
LarsmoLarsmo Rör Ab1.10.19912089000115000
LohjaKiinteistötoimisto Jukka Laurila Oy1.7.1992239000211000
MäntsäläKoneurakointi Teräväinen Oy16.1.2007841000262000
NurmijärviSEAB Finland Oy25.2.20036991000701000
OuluKirurgipalvelu Kurttila Oy15.8.2016488783225258
ParainenParamet Oy1.10.19882030000503000
PargasPHV Ekonomi Ab20.11.20212000264000
PedersöreOy NH Fastigheter Ab321000-17000
PelloTLS Verkko Oy4.9.202011405000926000
PetäjävesiPetäjäveden Energia Oy1.7.200330007000
PoriLänsinostot Oy1.1.1985134000
PyhtääStrömforsin Yrityspuisto Oy10.11.201560400043000
RaisioHEIKKI HARISMAA OY1.11.2002333000297000
RaumaVT Engineering OY25.1.2010131000117000
RaumaOy Fredmans Fastigheter Ab730000
RuokolahtiMarkku Savolainen Oy1.7.1971667000165000
SaarijärviSuvikkoSijoitus Oy1.6.199454000
SastamalaTyrvään Sähkötyö Oy1.2.19895531000317000
SavonlinnaLaamavuori Infra Oy1.1.20083623000525000
SeinäjokiEtelä-Pohjanmaan Ravikatsomo Oy1.1.197815300026000
SipooMAI Invest Oy1.1.2013206095
TaipalsaariKirsihuolto Oy19.3.2002290003577000
TammelaTaimisto Pekka Viksten Oy1.11.199959200095000
TampereKeittiökauppa Kylväjä Oy1.4.19962937000350000
TampereSuvena Oy30.12.2014554000
TampereArkkitehtitoimisto Eero Lahti Oy1.9.201511300032000
TampereEpras Oy1.9.2015112000113000
TurkuRoca Finland Oy1.2.19983521000611000
TurkuUnica Oy1.7.20005601000282000
TurkuTulityö- ja työturvallisuuskoulutus Kalle Hankomäki Oy1.5.200757000046000
TuusulaKuljetus R. Stenvall Oy1.4.19782898000151000
UlvilaKiinteistö Oy Mukulatori8000050000
UlvilaKiinteistö Oy Friitalan Toimistokeskus12600023000
VaalaKiinteistö Oy Vaalan Niska1.1.20148790009000
VantaaLouhelan Huolto Oy1.7.19737560001680000
VantaaSiha Oy14.9.20092335000276000
VantaaFluentscale Oy11.2.2014823000411000
VantaaVarmatie Oy28.1.201545400095000
VieremäPKP-Trading Oy1.5.198685675742835
Lähde: Asiakastieto

Muita kiinnostavia aiheita