NY:n järjestämä Uskalla yrittää -opintokokonaisuus huipentuu finaaliin huhtikuussa. Kuva: Getty Images
19.4.2022 klo 14:20
Uutinen

Nuoret kisaavat yritysideoilla: Pian selviää, ketkä valitaan Euroopan mestaruuskilpailuun

Kaikkiaan 53 yritystä selviytyi Nuori Yrittäjyys ry:n Uskalla yrittää -kilpailun finaaliin.

Nuori Yrittäjyys ry:n (NY) järjestämän Uskalla yrittää -kilpailun semifinaaleihin osallistui helmi-maaliskuussa yhteensä 320 nuorten perustamaa NY-yritystä ja lähes 800 nuorta. Yhteensä 53 yritystä jatkaa nyt finaaliin, joka järjestetään 27.–28.4.2022 kauppakeskus Triplassa Helsingissä.

Uskalla yrittää on Suomen merkittävin nuorten yrittäjyystapahtuma. NY:n järjestämän oppimisohjelman aikana nuorten on mahdollista perustaa oikealla rahalla toimiva NY-yritys ja saada monipuolista käytännön kokemusta yrittäjyydestä sekä taloustaidoista. Yhdistyksen ohjelmaan ovat aikoinaan osallistuneet muun muassa Nordic Business Forumin perustajiin kuuluva Jyri Lindén sekä Vaasan Yrittäjien puheenjohtaja ja tv-ohjelma Diilissä kisannut Jenni Parpala.

Uskalla yrittää -kiertueen kymmeneen alueelliseen semifinaaliin osallistui nuoria yläkouluista, toisen asteen oppilaitoksista sekä korkea-asteelta eri puolilta Suomea. Liike- ja opetuselämän ammattilaisista koostuvat tuomaristot ratkaisivat finaaliin päässeet NY-yritykset. Huhtikuun finaalissa valitaan 1–2 parasta yritystä, jotka jatkavat kansainväliseen Euroopan mestaruuskilpailuun Tallinnaan.

Kiertotalous nousi esille yritysideoissa

Semifinaaleissa nuorten yritysideoissa nousivat esille arkea helpottavat palvelut ja tuotteet, vaatesuunnittelu, somemarkkinoinnin osaaminen sekä kiertotalousnäkökulmat. Koronarajoitusten vuoksi Uskalla Yrittää -tapahtumat toteutettiin helmi-maaliskuussa virtuaalisesti Nuori Yrittäjyys ry:n studiolta. Tapahtumat keräsivät yhteensä noin 4 200 kävijää.

Uskalla Yrittää -kilpailu huipentuu finaaliin Helsingissä. Kaksipäiväinen tapahtuma kokoaa yhteen satoja yhdistyksen yrittäjyysohjelmaan osallistuvia opiskelijoita ja heidän opettajiaan ympäri Suomen.

Ensimmäisenä päivänä nuoret esittelevät ja myyvät messuilla kehittämiään tuotteita ja palveluita. Lisäksi he pitchaavat liikeideoitaan tapahtumalavalla sekä esittelevät harjoitusyrityksiään finaalin tuomareille. Toisena päivänä lopulliset voittajat julkistetaan palkintogaalassa.

Toimitus
Toimitus