3.4.2019 klo 15:49
Uutinen

Olli Lindkvist Kokkolan Yrittäjien uusi puheenjohtaja

Venealan perheyritystä Linex Boat Oy:tä vuosia johtanut Olli Lindkvist valittiin yksimielisesti Kokkolan yrittäjien uudeksi puheenjohtajaksi yhdistyksen vuotuisessa syyskokouksessa. Lindkvist on ollut Kokkolan yrittäjien hallituksessa jo 2012-2015. Senior advisor John Hagnäs luovutti tehtävän Lindkvistille toimittuaan yhdistyksen puheenjohtajana neljän vuoden ajan.

Kokkolan Yrittäjien hallitukseen nousi lisäksi kaksi uutta henkilöä, valokuvaaja Joni Autio sekä Lämpöpartio Oy:n Vesa Malmberg.

Hallituksessa jatkavat Lindell Flowersin Heidi Kivilompolo, Minna Witting Eventas Oy, Sari Jukonen Hotel Kokkola, Erika Roiko Medirex Oy, Marvin Kiviniemi Pyöräliike Lybäck Oy, Juha-Matti Anttila Kehystysliike Vihinpuu ja Emmi Salo Fitverstas Oy.

Tulevana vuonna yhdistys pyrkii vahvistamaan paikallisten yritysten asemaa edelleen Kokkolan kaupungin hankintojen osalta. Muutoinkin yrittäjäyhdistys ottaa osaa jäsenistön myötä keskustan kehittämiseen, antaa kannanottoja kaavoituksen valmistelusta sekä pyrkii parantamaan yhteistoimintaa kaupungin eri tahojen kanssa. Uusi puheenjohtaja Olli Lindkvist aikoo myös kiinnittää huomiota lisääntyneeseen byrokratiaan, joka tulee vuodenvaihteen jälkeen nostamaan varsinkin pienten yritysten kuluja. Lisäksi Kokkolan yrittäjät jatkaa hänen mukaansa vaikuttamista yhteistyössä muiden järjestöjen kanssa jotta alueemme liikenneyhteydet ja erityiset tieverkosto saadaan pidettyä elinkeinoelämän tarvitsemassa kunnossa.

Lisätietoja:

Olli Lindkvist
puheenjohtaja
p. 040 684 4884