13.9.2019 klo 20:06
Uutinen

Vuosikokouksen valintoja

Ähtärin Yrittäjien vuosikokouksessa valittiin Jukka-Pekka Kiilunen jatkamaan puheenjohtajana. Kokouksen alustuksen piti Suomen Yrittäjien työmarkkinajohtaja, varatuomari Janne Makkula.

Ähtärin Yrittäjät ry kokoontui torstaina 12.9.2019 vuosikokoukseen Hyvölän Taloon ja samassa yhteydessä pidettiin jäsenilta. Illan päävieraana oli SY:n työmarkkinajohtaja, varatuomari Janne Makkula, joka esitteli meille mm. Suomen Yrittäjien vaikuttamistyötä ja miten ajatukset saadaan vietyä lainsäädännöksi asti. Esimerkkinä Janne Makkula kertoi yrittäjien sairauspäivärahan omavastuuajan lyhentämisestä neljästä päivästä vain sairastumispäivään. Toisena esimerkkinä hän kertoi yrittäjän perheenjäsenen työttömyysturvan saattamisesta oikeudenmukaiseksi. Suomen Yrittäjät tekee merkittävää työtä PK-yrittäjien eteen.

Sääntömääräisessä vuosikokouksessa valittiin Jukka-Pekka Kiilunen jatkamaan hallituksen ja samalla yhdistyksen puheenjohtajana vuoden 2020. Muut hallituksen jäsenet vuonna 2020 ovat Maija Pöyhölä, Outi Hietakangas, Altti Syrjänen, Ari Viitanen, Jukka Viinikka, Pasi Poukka, Mikko Ruuhilehto, Juha Salmi, Leena Mäenpää, Ritva Nieminen ja Reija Kaskimäki.

Vuosi 2020 on yhdistyksen juhlavuosi ja vuoteen tulee mahtumaan useita tapahtumia, jotka huipentuvat vuoden loppupuolella pidettävään 50 -vuotisjuhlaan. Olkaa kuulolla.