YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.

Kuva: Getty Images
27.8.2026 klo 10:14
Uutinen

Kuluttajien luottamus korkeimmillaan sitten Venäjän hyökkäyssodan alun

Tämä teksti on konekäännetty.


Kuluttajien luottamus palasi pitkän aikavälin normaaliin, yritysten luottamus vahvistui.

Kuluttajien luottamus koheni elokuussa, kun luottamusindikaattorin saldoluku nousi lukemaan -3,0, kertoo Tilastokeskus. Heinäkuussa saldoluku oli -5,3, ja pitkän aikavälin keskiarvo on -2,9.

– Kuluttajien odotukset sekä omasta että Suomen taloudesta ovat palautuneet pitkän aikavälin keskimääräisille tasoilleen, ja halukkuus käyttää rahaa on palautumassa viime vuosien alhosta. Suomen talous on kääntynyt lupaavaan kasvuun, mikä alkaa vihdoin näkymään myös kuluttajien luottamuksessa ja rahankäyttöaikeissa, Suomen Yrittäjien ekonomisti Roope Ohlsbom sanoo.

– Työpäiväkorjattu bruttokansantuote oli huhti-kesäkuussa 2,5 prosenttia vuodentakaista suurempi, teollisuustuotanto kasvaa ja vienti vetää, eivätkä pahimmat pelot Lähi-idän konfliktin talousvaikutuksista toteutuneet. Öljyn hinta on edelleen koholla, mutta laskenut selvästi korkeimmista huipuista.

Ohlsbomin mukaan teollisuudessa kasvukäänne on jo hyvässä vauhdissa, ja sieltä positiiviset vaikutukset leviävät myös muille toimialoille ja lopulta kotitalouksille.

– Ilman uusia kriisejä Suomen talouskasvu jatkuu ja kuluttajien luottamus vahvistuu myös loppuvuoden aikana, Ohlsbom ennakoi.

Hän pitää suurimpina riskeinä Suomen taloudelle ovat Yhdysvaltojen arvaamatonta kauppapolitiikkaa sekä Iranin sodan jatkumista.

– Kun Yhdysvaltojen ja Kanadan kauppaneuvottelut kaatuivat viikonloppuna, Yhdysvallat asetti 50 prosentin tullit sadoille kanadalaistuotteille sekä ilmoitti jo seuraavana päivänä uusista tulleista autoille ja teräkselle. Trumpin mielivaltainen kauppapolitiikka, ja tulliase voi osua koska vain myös Eurooppaan ja Suomeen.

– Lähi-idän tilanne kasvattaa inflaatiopainetta ja siten riskiä korkotason noususta. Valtaosalla suomalaisista asuntovelallisista on vaihtuvakorkoinen laina, joten korkojen nousu osuu suoraan kuluttajien ostovoimaan ja luottamukseen, Ohlsbom muistuttaa.

Yritysten luottamus vahvistuu

Myös yritysten suhdannenäkymät pääosin vahvistuivat elokuussa. EK:n julkaiseman yritysten luottamusindikaattorin mukaan varsinkin suurempien yritysten tilanne on suhteellisen hyvä, vaikka Lähi-idän konflikti on hidastanut maailmantalouden kasvua.

Ohlsbomin mukaan yritykset ovat jo pitkään nähneet Suomen talouskehityksen kuluttajia optimistisemmin, ja vahvistuvat odotukset viittaavat kasvun jatkumiseen.

– Luottamus vahvistui selvästi palveluissa ja vähittäiskaupassa. Näillä toimialoilla luottamus tulevaan on myös vahvinta. Kuluttajien ostovoiman kasvu, kertyneet säästöt ja normalisoituvat rahankäyttöaikeet tukevat kaupan ja palveluiden kasvuodotuksia. Toimialan kohenevista näkymistä huolimatta monien pienempien kaupan alan yritysten tilanne on edelleen haastava. Hitaasti palautuva kuluttajaluottamus, Suomen erittäin keskittynyt kauppa ja ulkomaisten verkkokauppojen suosio puristavat pieniä yrityksiä useasta suunnasta, Ohlsbom huomauttaa.

Rakentamisen luottamus heikkeni hieman edeltäneiden kuukausien vahvan nousun jälkeen, mutta yksittäisten kuukausien ulkopuolella alan luottamus on edelleen selvässä nousutrendissä.

– Rakentamisen luottamus vahvistuu pääasiassa infrarakentamisen ansiosta, sillä merkittävä osa alan kasvusta syntyy suurista infrahankkeista ja datakeskusinvestoinneista. Asuntorakentamisessa sen sijaan on edelleen haasteita. Asuntorakentaminen voi elpyä kunnolla vain, jos palautuva kuluttajaluottamus saa ihmiset asuntokaupoille, eivätkä korot nouse merkittävästi nykyiseltä tasoltaan, arvioi Ohlsbom.

Vinkkaa meille juttuaihe!

Kerro siis meille, mitä yrittäjän elämässä tapahtuu.
Toimitus saa olla minuun yhteydessä mahdollista haastattelua varten
Toimitus
Toimitus
Kysy tai etsi hakusanoilla tekoälyavustetulta hakukoneeltamme.