YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.

AAA-yritykset
Julkaisemme viikoittain AAA-luokkaan nousseet yritykset.
23.10.2026 klo 07:09
Uutinen

Nämä yritykset nousivat AAA-luokkaan – Katso lista

Tämä teksti on konekäännetty.


Yrittajat.fi julkaisee viikoittain AAA-luokkaan päässeiden yritysten tiedot.

Listauksessa ovat mukana viikon aikana AAA-luokkaan nousseet yritykset. Listalla on yhteensä 67 yritystä.

AAA-luokitus on merkki yrityksen erinomaisista taloudellisista tunnusluvuista, positiivisista taustatiedoista ja hyvästä maksukäyttäytymisestä. Luokituksen myöntää Suomen Asiakastieto Oy ja se perustuu reaaliaikaiseen, 7-portaiseen (AAA-C) Rating Alfa -luokitusjärjestelmään. AAA-luokituksen saa vain kaksi prosenttia kaikista Asiakastiedon luokittelemista yrityksistä.

Rating Alfa -luokitus ennakoi yrityksen riskiä saada maksuhäiriömerkintä tai joutua konkurssiin. Parhaaseen AAA-luokkaan kuuluvilla yrityksillä maksuhäiriön todennäköisyys vuoden kuluessa on vain 0,2 prosenttia, kun se heikoimmassa C-luokassa on 54,9 prosenttia. Asiakastieto tutkii ja seuraa luokitusten sekä yksittäisten muuttujien ennustekykyä, jotta tuloksiin voi luottaa. Malleja päivitetään jatkuvasti parhaan ennustekyvyn takaamiseksi.

Luokitus erottelee hyvät asiakkaat ja kumppanit huonoista vertailukelpoisin perustein. Sen avulla yritys pystyy myös itse osoittamaan vahvan taloudellisen asemansa esimerkiksi tarjouskilpailuissa.

KotipaikkaYritysLiikevaihtoLiiketulos
AlajärviLääkäriasema Anselmi Oy9150006000
EspooNuvvus Oy2326000681000
EspooHausia Oy309160001789000
EspooKiinteistöosakeyhtiö Espoon Ruukku Oy74000
EspooE-Capital Oy40000309000
EspooApcon Oy534000
EspooJenio Oy1313000369000
HeinolaKiinteistö Oy Heinolan Teollisuustalo97200081000
HelsingforsC. Hallström Oy132200051000
HelsinkiTempera Oy3775000132000
HelsinkiABB Oy2619468000484214000
HelsinkiFinplan Financial Oy252600011000
HelsinkiTulosmesta Oy895000115000
HelsinkiLuusepät Oy5000141000
HelsinkiSupermarsu Oy189000135000
HelsinkiQRT-invest Oy786000
HelsinkiTemsi Oy130004000
HelsinkiBarBäk Oy253000
HelsinkiCodesys Oy827000153000
HelsinkiTMA-Trade Oy4455000160000
HelsinkiAttendo Soma Oy3199000405000
HelsinkiPremium Factory Oy47700018483000
HelsinkiMedident Oy1686000708000
HelsinkiPaaso Capital Oy10002964000
IlmajokiEffectore Oy140000510000
JoensuuSavo-Karjalan Linja Oy10743000580000
JoensuuJoensuun Hammaskeskus Oy174300036000
JyväskyläBittiriihi Oy3100012000
JyväskyläInsinööriavain Oy2166000454000
JyväskyläJKL Kiinteistöt Oy17600078000
KaarinaMikor-Instruments Oy1480003000
KauhajokiMarkku Loukko Oy100021000
KemiKemin Teollisuuskylä Oy1996000−174000
KeravaJR-PELTI OY49300075000
KokkolaHyllymix Oy175500024000
KotkaKotkan Kiinteistöpalvelu Oy120760001020000
KouvolaMatin Sakki Oy600033000
KuopioKiinteistö Oy Novapolis Microkatu 15928000268000
KuopioPerhekoti Tuomiranta Oy1771000632000
KuopioReal Investment Oy14110005000
LahtiJRS Pharma Oy179820001428000
LaitilaVSV-Energia Oy12213000509000
LoviisaJokiniemen Kartano Oy590000−33000
Mänttä-VilppulaErikoiskaluste K. Mäkinen Oy83900046000
NivalaNivalan Tervas Oy1625000262000
NokiaMould Mate Oy5302000638000
NurmijärviAri Kuikka Oy554000215000
OuluKuivas Holding Oy224000324000
PargasOy Parforest Ab90600095000
PietarsaariQC-Palvelu Oy15000
PoriMaanrakennus Lehtikangas Oy159000
PorvooTicBits Oy57900098000
PuumalaPUUMAS Oy11000
RaaheAlte Invest Oy17000
RaisioORSAP Oy472230008663000
RiihimäkiFincoat Oy4373000574000
SaloRakennusliike T. Rauman Oy30460002227000
SaloMarkku Lang Oy416000157000
SiikajokiSiikajoen Mylly Oy254000026000
TampereKLT-Yrityspalvelut Oy5900093000
TampereKallioinvest Oy10100015000
TurkuPerkonpartners Oy108000110000
TurkuKelloneuvos Oy124200016000
TurkuTurun Putkihuolto Oy1653000178000
TurkuPunanaamio Oy2130000111000
VantaaS.O. Strömberg Oy1633000192000
VasaOy DL Software Ab101600001017000

Vinkkaa meille juttuaihe!

Kerro siis meille, mitä yrittäjän elämässä tapahtuu.
Toimitus saa olla minuun yhteydessä mahdollista haastattelua varten
Pauli Reinikainen
Kysy tai etsi hakusanoilla tekoälyavustetulta hakukoneeltamme.