YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.

Parikymppisenä yrittäjä Nina Sointu pyöritti kivijalkaliikettä Costa Ricalla. Monien vaiheiden jälkeen hän on perustanut jälleen oman kivijalkamyymälän, nyt Raaseporiin.

Yrittäjä kunnosti purkukuntoiseksi tuomitun 1600-luvun kartanon – Urakasta syntyi kivijalkamyymälä vanhojen talojen ystäville

Tämä teksti on konekäännetty.


Nina Sointu perusti Raaseporiin Hemfolk-liikkeen, jonka toivoo tuovan yhteen perinnerakentamisesta innostuneet.

Kuin astuisi taikamaailmaan. Siltä Nina Soinnusta ja hänen puolisostaan tuntui, kun he ensimmäisen kerran kävelivät sisään nykyiseen kotiinsa. Raaseporissa sijaitseva, 1600-luvun lopulla rakennettu Bollstad Gård eli Bollstan kartano oli jo moneen kertaan tuomittu purkukuntoiseksi. Myynnissä se oli ollut pitkään.

Talon kunto ei kuitenkaan pelottanut pariskuntaa, päinvastoin.

– Asuntonäytöllä kiersimme taloa pari tuntia ja tiesimme heti, että haluamme ostaa sen. Kaikki seinät, materiaalit ja pinnat kertoivat siitä, ettemme todellakaan ole ensimmäiset asukkaat emmekä varmasti tule olemaan viimeiset, Sointu kuvailee.

Monin osin alkuperäiskunnossaan säilynyt talo on museoitu, mikä sekin oli pariskunnan mielestä vain plussaa. He remontoivat vuonna 2019 ostamaansa taloa pikku hiljaa.

– Kun puhutaan suojelluista rakennuksista, aina nostetaan esille se, mitä ei saa tehdä. Mutta meille se ei ole mikään ongelma. Voimme maalata seiniä ja tapetoida, mutta valitsemme vain paperitapetit ja luonnonmukaiset, hengittävät maalit.

Kivijalka Costa Ricassa

Osin kartanonsa innoittamana Nina Sointu perusti Tammisaareen Hemfolk-nimisen erikoisliikkeen, joka keskittyy vanhojen talojen kunnostamiseen ja ylläpitoon. Myynnissä on muun muassa hengittäviä, ekologisia pintakäsittelymateriaaleja, maaleja, tapetteja ja rakennusmateriaaleja, puutarhatuotteita sekä erikoistyökaluja.

– Ehkä tämä on myös vähän tällainen keski-iän kriisi. Jos minulla oli parikymppisenä Costa Ricassa kivijalkaliike, niin nyt yli nelikymppisenä olen palannut samaan tilanteeseen.

Costa Ricassa opiskelleen Sointun kivijalkaliike myi huonekaluja, sisustustarvikkeita sekä kokonaisvaltaisia sisustussuunnittelupalveluja. Firmansa myötä hän pääsi sisustamaan kokonaisia kerrostaloja amerikkalaisturisteille. Sittemmin hän myi yrityksensä, joka on edelleen olemassa.

Ulkomailla vierähti kymmenisen vuotta. Costa Rican lisäksi Sointu on työskennellyt Cyber Tech -yrityksen palkkalistoilla Kiinassa ja Intiassa. Suomeen palattuaan hän toimi kiinteistönvälittäjänä ja mediamyyjänä, kunnes perusti teetä myyvän yrityksen ystävänsä kanssa. Liike kuitenkin jouduttiin ajamaan konkurssiin, jonka jälkeen Sointu jatkoi yrittäjänä muun muassa projektijohtamisen alalla.

– Töiden ohessa olen aina myös vähän remontoinut ja flipannut asuntoja, Väli-Amerikassa rakentanutkin.

Talon hoitamista

Koska Sointu ja hänen miehensä remontoivat Bollstan kartanoa itse, heille on kertynyt rutkasti tietoa ja käytännön osaamista perinnerakentamisesta.

– Kaikkien materiaalien täytyy olla korjattavissa ja huollettavissa niin, että talo kestää seuraavatkin 300 vuotta.

Sointu puhuu mieluummin kestävästä ja ekologisesta rakentamisesta kuin perinnerakentamisesta.

– Jos halutaan niputtaa, niin tämä on varmasti perinnerakentamista. Vältän kuitenkin sanaa itse, koska perinnerakentaminen mielletään sellaiseksi erikoisnysväämiseksi, hän naurahtaa.

Hän pitää enemmän ruotsinkielisestä sanasta byggnadsvård.

– Se tarkoittaa talon huoltoa tai hoivaa, ja sehän on nimenomaan sitä, oli talo rakennettu 1700-luvulla tai 1990-luvulla.

Melkein kaikki korjattavissa

Taloprojektin myötä Sointu on oppinut, että melkein kaikki huonokuntoiset talot ovat korjattavissa. Hän kertoo, että Bollstan kartanossa edelliset omistajat olivat tehneet suurimman korjaustyön.

– Talo oli seissyt tyhjillään 40 vuotta. Toinen pää oli sortunut, ja sisään oli tullut vettä kuin kaivosta kaatamalla. Se näytti aika rujolta, ja silti se saatiin kuntoon. Talo voi siis olla aika huonossa kunnossa, ennen kuin julistaisin sen purkukuntoiseksi.

Mitä enemmän talon kunnostamiseen Sointu syventyi, sitä vahvemmin hänelle tuli tunne, että aiheesta riittäisi sanottavaa.

– Meille tuli samanhenkisen ystäväni kanssa vahva halu paasata asioista, hän naurahtaa.

Niinpä Sointu ja Mia Tiitta perustivat podcastin nimeltä Talonhalaajat. Podcastissa on esimerkiksi annettu kunnianpalautus pellavaöljymaalille, jonka maine remontoijien keskuudessa on huono vain siksi, että se kuivuu hitaasti.

Ihmisten yhdistämistä

Soinnusta tuntui, että kysyntää kunnostusopeille ja -materiaaleille on, mutta paikkaa, josta neuvoja ja materiaaleja saa, ei juurikaan ole.

– Siitä Hemfolk lähti syntymään. Minulle oli todella tärkeää, että se yhdistäisi remontoimisesta kiinnostuneita. Ihmiset haluavat tulla paikan päälle tunnustelemaan materiaaleja ja kuulemaan niistä. Sen jälkeen kun ne on nähnyt livenä, ne on helpompi ostaa netistä.

Hemfolk-myymälä on ollut auki viisi viikkoa.

– Markkinointi on perustunut käytännössä omaan someeni. Olen häkeltynyt, miten hyvin ihmiset ovat löytäneet myymälän. Tänne on tultu ympäri Suomea, aina Pietarsaaresta asti.

Pessimistinen optimisti

Hemfolkissa on myös työpajatila, jossa järjestetään säännöllisesti kursseja esimerkiksi ikkunoiden kunnostamisesta, savimaalin valmistamisesta, tapetin painamisesta tai sabluunamaalaamisesta.

– Kertaluontoisia kursseja on kansalaisopistoissa, mutta Hemfolkissa kurssit pyörivät koko ajan.

Sointu sanoo, että pitkä kokemus yrittäjyydestä on tuonut kivijalkaliikkeen perustamiseen erilaista otetta kuin parikymppisenä.

– Olen niin monessa sopassa uitettu: yrittänyt ulkomailla, myynyt yrityksiä, käynyt läpi konkurssin… Nykyisin olen pessimistisen optimistinen rahan suhteen. Seuraan lukuja ja katteita todella tarkkaan ja koetan fokusoida tekemistäni siihen, mikä tuottaa.

– Vaikka tämäkin on intohimoyritys, niin raha pitää yrityksen hengissä.

Hän näkee, että myynti ja markkinointi ovat käytännössä samoja asioita.

– Vaikka yrittäjä itse kokee, että on toitottanut sanomaansa joka paikassa, niin todellisuudessa vain murto-osa potentiaalisista asiakkaista on kuullut yrityksestä. Aina voi toitottaa vielä vähän enemmän.

300 vuoden patina

Sointu ajattelee, että tulevaisuudessa Hemfolk voisi olla tuotteiden, tapahtumien ja palveluiden kokonaisuus.

– Tarjolla voisi olla esimerkiksi värisuunnittelua sellaisen asiantuntijan kanssa, jolla on osaamista perinteisistä materiaaleista.

Sointu haaveilee myös siitä, että voisi perustaa Hemfolkiin kiinteistönvälitystoimiston, jonka erityisosaamista olisivat vanhat talot.

– Ettei niitä kaikkia myytäisi purkukuntoisina, vaan ymmärrettäisiin esimerkiksi, että joskus pelkästään kissanluukut avaamalla voi saada ilman alapohjassa kiertämään ja kosteuden poistumaan.

Hänen mielestään vanhojen talojen kunnostaminen on historian arvostamista.

– Kuten Venetsiassa rakastetaan ajan patinaa ja historian näkymistä, mekin rakastamme jokaista vinoa lattialankkua ja kulunutta kynnystä. Sellaista ei saa ostettua rautakaupasta. Se tulee vain niin, että se on ollut paikoillaan 300 vuotta.

Vinkkaa meille juttuaihe!

Kerro siis meille, mitä yrittäjän elämässä tapahtuu.
Toimitus saa olla minuun yhteydessä mahdollista haastattelua varten
Kaisu Puranen
Kysy tai etsi hakusanoilla tekoälyavustetulta hakukoneeltamme.