YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.
Yritysrahoituksen railo – yhä harvempi pk-yritys on saanut hakemaansa lainaa mutta toisaalta rahoitustuotteita on enemmän kuin koskaan
Pohjoissavolaisten pk-yrittäjien kokemukset yritysrahoituksesta ovat heikentyneet viimeisen vuoden aikana. Savon Yrittäjien yritysrahoituskyselyn mukaan yrityslainaa hakeneista yrittäjistä vain noin kolmannes sai hakemansa rahoituksen, kun vuotta aiemmin lähes puolet hakijoista sai lainan. – Tulokset pistävät miettimään, sanoo Savon Yrittäjien puheenjohtaja Kalevi Hilli, joka avasi viikon takaisen Rahoitusfoorumin Kuopiossa. – Rahoituskyselyyn vastasi kuitenkin yli 200 yrittäjää ja tulokset ovat samansuuntaisia esimerkiksi syksyn Pk-yritysbarometrin verrattuna. Hän peräänkuuluttaa konkreettista yhteistyötä yrittäjien ja rahoittajien kesken. – On oleellista, että pääsemme yhdessä toimenpiteisiin ja Savon Yrittäjät tulee olemaan tässä aktiivinen toimija, Hilli korostaa.
Yritysrahoituksen saatavuuden heikkeneminen näkyy kyselyssä. Tänä vuonna 37 prosenttia arvioi yrityslainan hakemisen vaikeutuneen selvästi. Vain kaksi prosenttia katsoi tilanteen helpottuneen. Yhteistyön pankkien kanssa arvioidaan edelleen muuttuneen. Molempina tarkasteluvuosina yrittäjät kuvasivat erityisesti vakuusvaatimusten kasvua, hitaampia prosesseja ja henkilökohtaisen palvelun vähenemistä ja pankkien tarjoama sparraus koetaan vähäiseksi. Vuonna 2026 vain 15 prosenttia vastaajista kertoi saavansa pankilta konsultoivaa tukea lainapäätösten yhteydessä, kun vuonna 2025 vastaava osuus oli 30 prosenttia.
Lainatoiveet eivät konkretisoidu rahoitushakemusten jättämiseen asti vaikka tuotteita on tarjolla
Toinen rahoituksen hälyttävä kuva on, että noin 66 prosenttia yrityksistä ei ole hakenut rahoitusta, vaikka sen tarve olisikin olemassa – Tämä kertoo siitä että joko rahoitustuotteita ei tunneta tai niitä ei edes haeta kun ennakoidaan ettei rahoitusta tule, arvioi Savon Yrittäjien toimitusjohtaja Paula Aikio-Tallgren. – Kannattaa kuitenkin muistaa, että rahoittaja ei voi rahoittaa, ellei lainahakemusta ole pöydällä. Tällä hetkellä rahoitustuotteita on tarjolla enemmän kuin aiemmin ja kokonaisuus voi muodostua useammasta eri tuotteesta.
Finnveran mikrolaina pyörii jo toista vuotta ja sen ehtoja on jopa kevennetty. Rahoitusfoorumissa esiteltiin mm. TyEL-takaisinlaina sekä muut Fennian ja Elon suorat lainatuotteet. – Rahoitusta kartoittavan yrityksen kannattaa päivittää tietonsa vakuutusyhtiöiden, työeläkeyhtiöiden ja Finnveran lainatuotteista. Näitä on tullut viime vuosina markkinoille ja ne ovat täydentäviä vaihtoehtoja pankkilainan rinnalle. Myös Elinvoimakeskuksen yrityksen kehittämiseen tarkoitettuja hakuja on parhaillaan auki. Avustus on nimensä mukaisesti avustus, jota ei tarvitse maksaa takaisin, muistuttaa Aikio-Tallgren.