17.12.2021 klo 09:35
Uutinen

108 yritystä nousi AAA-luokkaan – Katso lista

Yrittajat.fi julkaisee viikoittain AAA-luokkaan päässeiden yritysten tiedot.

Listauksessa ovat mukana viikon aikana AAA-luokkaan nousseet yritykset. Listalla on yhteensä 108 yritystä.

AAA-luokitus on merkki yrityksen erinomaisista taloudellisista tunnusluvuista, positiivisista taustatiedoista ja hyvästä maksukäyttäytymisestä. Luokituksen myöntää Suomen Asiakastieto Oy ja se perustuu reaaliaikaiseen, 7-portaiseen (AAA-C) Rating Alfa -luokitusjärjestelmään. AAA-luokituksen saa vain kaksi prosenttia kaikista Asiakastiedon luokittelemista yrityksistä.

Rating Alfa -luokitus ennakoi yrityksen riskiä saada maksuhäiriömerkintä tai joutua konkurssiin. Parhaaseen AAA-luokkaan kuuluvilla yrityksillä maksuhäiriön todennäköisyys vuoden kuluessa on vain 0,2 prosenttia, kun se heikoimmassa C-luokassa on 54,9 prosenttia. Asiakastieto tutkii ja seuraa luokitusten sekä yksittäisten muuttujien ennustekykyä, jotta tuloksiin voi luottaa. Malleja päivitetään jatkuvasti parhaan ennustekyvyn takaamiseksi.

Luokitus erottelee hyvät asiakkaat ja kumppanit huonoista vertailukelpoisin perustein. Sen avulla yritys pystyy myös itse osoittamaan vahvan taloudellisen asemansa esimerkiksi tarjouskilpailuissa.

Yrittajat.fi julkaisee tietoja myös perustetuista yrityksistä. Tämä lista julkaistaan tiistaisin.

KotipaikkaYritysLiikevaihtoLiiketulos
AkaaKeskinäinen Kiinteistö Oy Kylmäkosken Met-Kiinteistöt13000013000
EsboAbborholm AB699200033000
EspooH. Vesala Oy1426000122000
EspooCobello oy219800033000
EspooLohjan Autoclean Oy1122000269000
EspooFennica Tilat Oy640000285000
EspooV. Pyrhönen Oy1553000373000
EspooAventra Oy129500088000
EspooSea Haven Oy2100016000
EspooBigs Capital Oy2960004403000
EspooQuantum Computer Technology Finland Oy10000070000
HaminaHaminan Vesijohtoliike Penttilä Oy3965000261000
HelsingforsTDK Nordic Oy91500053000
HelsingforsSuomi Mediaplanet OY3010000152000
HelsinkiHill and Knowlton Finland Oy53719051101304
HelsinkiOptibelt Finland Oy3296000232000
HelsinkiMulti Invest Oy623000354000
HelsinkiDelta Solutions (Finland) Oy8478000397000
HelsinkiJ.P.H. Carrier Oy19500049000
HelsinkiArkkitehtitoimisto Perko Oy2296000450000
HelsinkiWexon Oy9426000954000
HelsinkiPylon Group Oy162445750822
HelsinkiKuperkeikka Esikoulut Oy7000
HelsinkiNextway Software Finland Oy141400099000
HelsinkiInfokytkin Oy1259000506000
HelsinkiAtlantia Oy894000851613
HelsinkiKuljetusliike Royal Express Oy1386000394000
HelsinkiSpigot Oy7298000573000
HelsinkiSpeago Oy1263000117000
HelsinkiExquance Software Oy450000−80000
HelsinkiRuoto Oy8640108797473
HelsinkiDonier Gastronomie Oy9396000715000
HelsinkiMaster Shot Oy3000418000
HelsinkiAutohuolto TamCar Oy1242000233000
HelsinkiMeander Rakennuttaja Oy
HelsinkiMy Happy Place Oy9600025000
HelsinkiPRIMROSE OY1286000219000
HollolaSki-Outlet Finland Oy1656000280000
HämeenkyröMaalauspalvelu Laine Oy1443000122000
HämeenlinnaKOY Hämeenlinnan Konepajantie 91070005000
JoensuuBlancco Oy Ltd.127500074000
JyväskyläSun Sauna Oy236000
JyväskyläRuthin leipomo Oy1924000274000
JyväskyläRakennus-Kaseva Oy151210001263000
JyväskyläEasoft Oy1579000250000
KalajokiOy Kati Ab Kalajoki187750003343000
KangasniemiReifer Oy5930000746000
KankaanpääAuto ja Kone Oy U. ja T. Tutti9900012000
KarstulaL & M Sillanpää Oy12100018000
KauhajokiPohjanmaan Metallivälitys Oy1899000450000
KemiKemin Vesi-Piste Oy6599000206000
KiteeSeppo Eskelinen Oy2009000240000
KokemäkiPeiron Oy132260001059000
KokkolaKeski-Pohjanmaan Kuljettajakoulutus Oy29700090000
KokkolaRakennusliike Antti Salonen Oy5999692208435
KontiolahtiKuurnan Kartanot Oy1352000101000
KorsholmAb Stig Ström Oy172048825858
KotkaKP-Teknik Oy1400000251000
KouvolaE. Kylmälä Oy97500046000
KristiinankaupunkiMTP Suupohja Oy MTP Syd Ab863000194000
KuhmoKaesan Kotileipomo Oy129300048000
KurikkaTipsu Oy1206000
KuusamoRukahuolto Oy132400072000
LahtiLahden Saneerauskeskus Oy974000143000
LahtiYkkösmedia Oy2621000193000
LahtiJartek Invest Oy129630001404000
LappeenrantaMattori OY175000305000
LieksaHoitokotipalvelu Oma Tupa Oy1054000143000
LietoRuutu Kaihdin Oy130500037000
LohjaFellowmind Project Services Oy115750001681000
MariehamnRosenblad’s Ab1753000165000
MikkeliWoodota Oy138200066000
MikkeliMPY Telecom Oyj121760002647000
MäntsäläLassen Matkatähti Oy4799000197000
OuluMedifamilia Oy89830001225000
PaimioPaimio-Koti OY11430005000
PetäjävesiTilitoimisto T Pesonen Oy993000221000
PoriKiinteistö Oy Otavangalle1980001000
PoriSampolan Lämpö ja Huolto Oy114000
PoriKiinteistö Oy Pakk19100044000
PoriMaalausliike Tuomikoski Oy82600051000
PoriHeadAI Oy675000130000
PorvooCodea Oy1305000328000
PorvooAsianajotoimisto Reijonen Oy252000171000
PorvooKullo Golf Oy88900019000
PorvooNavicode Oy204000104000
RautalampiMehiläinen Ykköskoti Hermanninranta Oy1131000293000
RiihimäkiKumera Oy11813000848000
RovaniemiLapland Safaris Group Oy2074000455000
SaloSalon Moottorihuolto Oy125500070000
SomeroSomeron Urheilu ja Vapaa-aika Oy11908000468000
SotkamoTalc Holding Finance Oy255000321000
TampereMediasignal Communications Oy1553334147978
TamperePrima Pet Premium Oy38858000953000
TampereLakeus Yhtiöt Oy1910000631000
TurkuUotila & Laine Oy132800025000
TurkuAura Mare Oy1870000903000
TurkuMariachi Oy5160000371000
TurkuRestart Oy2403000203000
TurkuEllak – Urakointi Oy1407000239000
UusikaupunkiKeskikala Oy2671000421000
VaasaSuojakäsine Oy2625000235000
VantaaSnowfish Seafood Oy1040000237000
VantaaPalvelukoti Kolmikoti Oy1039000101000
VantaaSpecsavers Jyväskylä Seppä Oy1240000167000
VantaaSpecsavers Espoo Sello Oy938000102000
YlivieskaJS-Kone Oy95200079000
ÄänekoskiKokon Puutarha Oy71300071000

Muita kiinnostavia aiheita

Avaa pop-up -ikkuna