14.1.2022 klo 13:01
Uutinen

117 yritystä nousi AAA-luokkaan – Katso lista

Yrittajat.fi julkaisee viikoittain AAA-luokkaan päässeiden yritysten tiedot.

Listauksessa ovat mukana viikon aikana AAA-luokkaan nousseet yritykset. Listalla on tällä kertaa yhteensä 117 yritystä.

AAA-luokitus on merkki yrityksen erinomaisista taloudellisista tunnusluvuista, positiivisista taustatiedoista ja hyvästä maksukäyttäytymisestä. Luokituksen myöntää Suomen Asiakastieto Oy ja se perustuu reaaliaikaiseen, 7-portaiseen (AAA-C) Rating Alfa -luokitusjärjestelmään. AAA-luokituksen saa vain kaksi prosenttia kaikista Asiakastiedon luokittelemista yrityksistä.

Rating Alfa -luokitus ennakoi yrityksen riskiä saada maksuhäiriömerkintä tai joutua konkurssiin. Parhaaseen AAA-luokkaan kuuluvilla yrityksillä maksuhäiriön todennäköisyys vuoden kuluessa on vain 0,2 prosenttia, kun se heikoimmassa C-luokassa on 54,9 prosenttia. Asiakastieto tutkii ja seuraa luokitusten sekä yksittäisten muuttujien ennustekykyä, jotta tuloksiin voi luottaa. Malleja päivitetään jatkuvasti parhaan ennustekyvyn takaamiseksi.

Luokitus erottelee hyvät asiakkaat ja kumppanit huonoista vertailukelpoisin perustein. Sen avulla yritys pystyy myös itse osoittamaan vahvan taloudellisen asemansa esimerkiksi tarjouskilpailuissa.

Yrittajat.fi julkaisee tietoja myös perustetuista yrityksistä. Tämä lista julkaistaan tiistaisin.

toimitus(at)yrittajat.fi

KotipaikkaYritysLiikevaihtoLiiketulos
EspooTelinekataja Oy606139514226093
EspooDuliatum Oy379000231000
EspooDpi Coding Oy1231000224000
EspooCitycon Finland Oy532000002200000
EspooPro-Source Oy1145000168000
EspooJN Tradeteam Oy82700055000
EspooMaarakennusliike Lehtonen Oy373000517000
EspooFlovV.io Solutions Oy896000320000
HattulaHämeen Trukkihuolto Oy1547000136000
HelsingforsStadium Oy1105750007007000
HelsinkiSuomenselän Sanomat Oy86800067000
HelsinkiPentimento Oy184000200000
HelsinkiH & B Communications Oy154600028000
HelsinkiJärvenpään Habita Oy42400048000
HelsinkiTrado Innovations Oy360004000
HelsinkiAB ALFAINTEK OY1192000274000
HelsinkiQvin-Med Oy14400099000
HelsinkiHE Holding Oy1698000
HelsinkiTiliduunari Oy295000152000
HelsinkiONLY Stores Finland Oy87200038000
HelsinkiTALENT HUNTERS OY970000187000
HelsinkiAsianajotoimisto Apajalahti, Etelämäki, Pelkonen & Niemi Oy782000157000
HelsinkiAu3 Design Oy105800062000
HelsinkiMandatum Life Palvelut Oy386140001878000
HelsinkiPowered by Yonoton Oy728000190000
HelsinkiKORPI INVESTMENT OY39000155000
HelsinkiKodan Oy242900044000
HelsinkiIntera Partners Oy48580002740000
HyvinkääRakennustoimisto 4T Oy239000177000
IlmajokiPickpack Oy1999000297000
JakobstadOy Snellman Ab8477000321000
JanakkalaPelto-Paturi Oy28020001000
JyväskyläPalloilukeskus Hutunki Oy9200011000
JyväskyläWINLAW GROUP Oy2800036000
JyväskyläVihermesta Oy16000
JyväskyläKipinä & Kirves Oy806000110000
JyväskyläTikka Holding Oy396000
JyväskyläMetsäsijoitus Tikka Oy6100057000
KaarinaSuomen Terätuonti Oy2798000304000
KajaaniNetbaron Solutions Oy2347000578000
KangasalaNostopalvelu T. Mårtensson Oy1117000180000
KangasniemiTerveyssampo Oy26000097000
KangasniemiMetsäajo Laitinen Oy117300092000
KankaanpääKankaanpään Huoltopojat Oy927000101000
KarviaSuomikosken Puutarha Oy29200039000
KauhajokiSysituuli Oy180000210000
KauhavaTuuliveikot Oy539000140000
KauhavaKMV-Tilitaito Oy1007000126000
KeravaLiolda Oy9700096000
KervoSnellmanin Kokkikartano Oy7673047510372755
KokkolaKauppilan Turkis Oy6198000121000
KouvolaRuoka-Siru Oy6844000140000
KouvolaKatkal Oy194000142000
KruunupyyOy Stonicwood Ab2900010000
KuopioAPO Venalis Oy600000163000
KuopioTAHKOcom Oy5033000262000
KurikkaHakola Huonekalu Oy62270001521000
KuusamoSähköpalvelu JP Oy Kuusamo36300093000
LahtiRastep Oy1061000241000
LahtiRakennusliike Timo Salminen Oy1240752258572
LahtiDebidor Oy228000188000
LaitilaJ.Pere Oy891000179000
LaitilaJuletec Oy484000
LappeenrantaHKP-Invest Oy260000156000
LappeenrantaPR-Konetuonti Oy1352000317000
LappeenrantaRiesa Oy18000
LietoTuulistarhat Oy893000148000
MikkeliHaumet Oy59600030000
MikkeliTertin Kartano Oy1755000255000
MustasaariKarkkimala Consulting Oy40000366000
MäntsäläMairuen Kone ja Pultti Oy81400060000
NokiaNokian S-Puu Oy913000127000
OuluEXFO Oy184260002656000
OuluOulun Rakennuslasi Oy93600066000
OuluJoo-Joo Invest Oy531000372000
OuluAsianajotoimisto Jussi Laaka Oy601000119000
OuluPCS-Engineering Oy4930000353000
OuluHoivatilat Oyj2824877884152415
OuluGane Oy1627000157000
OuluAsianajotoimisto Antti Myllymäki Oy703000260000
OuluKoukoi Games Oy75800020000
PelloPantsarin Saha Oy3326000184000
PieksämäkiNiinimäen Tuulipuisto Oy3474000
PorvooFinnsweet Oy166073651293692
RaaheFinn Special Steel Oy198000133000
RaisioAB-Marinel Oy4913000136000
RautavaaraLVI-Karmitsa Oy911034145224
RiihimäkiKiinteistö- ja sijoitus Oy Käpälämäenkatu 10-12287000121000
SaloMoukaripäät Oy5200022000
SaloSalcomp Manufacturing Oy140870445859519
SastamalaSähköliike Matti Rantala Oy14000142000
SastamalaEllivuori Ski Center Oy1089000374000
SastamalaKirami Oy159990001974000
SavonlinnaOvaskala Oy916000299000
SiilinjärviAirmist Oy130000
SipooPesorinne Oy9800080000
TampereOy Indau Ab35000-3000
TampereCreo Group Oy263000596000
TornioHerajärven Kuljetus Oy4352135508558
TornioKalaliike Hast Oy3318000186000
TurkuTurun Talohuolto Oy91300086000
TurkuGeo-Master Oy899000199000
UtajärviPahkavaaran Tuulipuisto Oy4275000
UtajärviMaaselän Tuulipuisto Oy951000
VaasaStarelec Oy1380000208000
VaasaT. Lauttamus Oy85600021000
VandaTNT Suomi Oy435610001868000
VandaParanova Oy23331000137000
VantaaECR Invest Oy25000
VantaaArepa Oy355253-19041
VantaaOsateos Oy2037000228000
VantaaEL-Car Oy957000176000
VarkausData-Enter Oy5076000135000
VarkausCentena Invest Oy32000
YlivieskaArkkitehtitoimisto Jorma Paloranta Oy1652000186000
YlöjärviPLE Oy59000361000
ÄänekoskiAS-Timantti Oy855000101000

Muita kiinnostavia aiheita