AAA-yritykset
2.12.2022 klo 10:02
Uutinen

119 yritystä nousi AAA-luokkaan – Katso lista

Yrittajat.fi julkaisee viikoittain AAA-luokkaan päässeiden yritysten tiedot.

Listauksessa ovat mukana viikon aikana AAA-luokkaan nousseet yritykset. Listalla on yhteensä 119 yritystä.

AAA-luokitus on merkki yrityksen erinomaisista taloudellisista tunnusluvuista, positiivisista taustatiedoista ja hyvästä maksukäyttäytymisestä. Luokituksen myöntää Suomen Asiakastieto Oy ja se perustuu reaaliaikaiseen, 7-portaiseen (AAA-C) Rating Alfa -luokitusjärjestelmään. AAA-luokituksen saa vain kaksi prosenttia kaikista Asiakastiedon luokittelemista yrityksistä.

Rating Alfa -luokitus ennakoi yrityksen riskiä saada maksuhäiriömerkintä tai joutua konkurssiin. Parhaaseen AAA-luokkaan kuuluvilla yrityksillä maksuhäiriön todennäköisyys vuoden kuluessa on vain 0,2 prosenttia, kun se heikoimmassa C-luokassa on 54,9 prosenttia. Asiakastieto tutkii ja seuraa luokitusten sekä yksittäisten muuttujien ennustekykyä, jotta tuloksiin voi luottaa. Malleja päivitetään jatkuvasti parhaan ennustekyvyn takaamiseksi.

Luokitus erottelee hyvät asiakkaat ja kumppanit huonoista vertailukelpoisin perustein. Sen avulla yritys pystyy myös itse osoittamaan vahvan taloudellisen asemansa esimerkiksi tarjouskilpailuissa.

Yrittajat.fi julkaisee tietoja myös perustetuista yrityksistä. Tämä lista julkaistaan tiistaisin.

KotipaikkaYritysLiikevaihtoLiiketulos
AkaaNovior Oy1861000393000
EsboMerck Oy11779000837000
EsboRoche Oy747190005579000
EspooSun Chemical Oy321600001798000
EspooLeipurien Tukku Oy1066000
EspooHenkilö- ja yritysarviointi SETI Oy804000103000
EspooSunwind Gylling Oy3720000304000
EspooRicoh Finland Oy13665513331093
EspooMicro Analog Systems Oy2258000274000
EspooKirjatarvike Oy13400052000
EspooHoldingon Ltd Oy12000069000
EspooLamia Oy84330001539000
EspooKiinteistönvälitys Pekka Lahtinen Oy715000132000
EspooProdeko Ventures Oy1000
EspooRaikuli Group Oy600000
HankoHaNa Holding Oy30400083000
HelsingforsBiogen Finland Oy18754000904000
HelsingforsKlarna OY54310002794000
HelsinkiCheckpoint Systems Finland Oy2984000415000
HelsinkiMars Finland Oy6264100014598000
HelsinkiFinnlines Oyj45677331559357656
HelsinkiFrisch-Haus Finland Oy3472000132000
HelsinkiBaxter Oy6872000510000
HelsinkiCoca-Cola Finland Oy158300074000
HelsinkiEPR-Asennus Oy6323000547000
HelsinkiNEP Finland Oy251110001446000
HelsinkiHarmani Oy164200019000
HelsinkiSisustusarkkitehtitoimisto Carola Rytsölä Oy868000133000
HelsinkiGE Power Finland Oy265620002539000
HelsinkiFuturice Oy519430005482000
HelsinkiNorthpole Venture Partners Oy126000432000
HelsinkiEltex Sähkö ja Automaatio Oy222900079000
HelsinkiBlue White Capital Oy46000
HelsinkiSaKa Hallikiinteistöt Oy140030006286000
HelsinkiTransval Henkilöstöpalvelut Etelä-Suomi Oy259900058000
HelsinkiKiinteistö Oy Hiomotie 8801000120000
HelsinkiWindrox Rakennus Oy242000093000
HelsinkiRised Invest Oy7000056000
HelsinkiKiinteistö Oy Juvan Teollisuuskatu 2015800094000
HelsinkiOy Acaris Ab367000208000
HelsinkiExitteams Oy682000645000
HelsinkiSafetum Oy393582146378
HelsinkiTransval Services Oy31000
HelsinkiJuniper Networks Finland Oy3205000146000
HelsinkiKiinteistöosakeyhtiö Pyhtäänkorventie 11A782000135000
HelsinkiBackMedia Oy396000232000
HelsinkiMehiläinen Yhtymä Oy1120004496000
HelsinkiAleksi 15 PropCo Oy5950000−487000
HelsinkiGREF Residential Ky45280001829000
HelsinkiTardecon Oy16800012000
HelsinkiROW 2020 Oy494000
HelsinkiFat Wave Oy931000370000
HollolaIn Net Oy162800048000
HollolaColor Invest Oy59000112000
HyvinkääHyria Business Institute Oy16500007000
HämeenlinnaKiinteistöosakeyhtiö SV-Tiiriö13000
HämeenlinnaSSAB Europe Oy2670117000485062000
IiKari Mustonen Oy35500055000
IlomantsiIlomantsin Lämpö Oy481000
JoensuuKiinteistö Oy Enon Liikekeskus630000
JoensuuPohjois-Karjalan Energiaholding Oy1691000
KangasalaPirkanmaan Laatuisännöinti Oy3798000125000
KaskinenOy Kaskisten Satama – Kaskö Hamn Ab2014000344000
KauhajokiBotniagolf Oy51000−10000
KittiläKeskinäinen kiinteistöosakeyhtiö Levin Tunturinlaita 2440000
KokkolaLinex-Boat Oy849600017000
KotkaRP Logistics Oy141437641391254
KurikkaStroman Group Oy245000251000
KuusamoLääkäripalvelu Bene Finlandia Oy113000072000
LahtiKotimestarit Oy5816000726000
LahtiKiinteistö Oy Lahden Heinlammintie 6110400023000
LahtisViking Malt Oy394390004410000
LappeenrantaYlämaa Origin Oy12600015000
LappeenrantaJouni Vihtonen Oy540000
LempääläJSM Consulting Oy11514000191000
LiminkaHaarasillan Ekoparkki Oy4400011000
MikkeliKiinteistö Oy Mikkelin Graanintie 456000
MuurameJohn Crane Safematic Oy173770006505000
Mänttä-VilppulaKiinteistö Oy Key Factory176000127000
NaantaliTonester Oy Ltd3453744295759
NaantaliProviter Oy154820005714000
NaantaliHaloilat Oy508191475946
NokiaNokian Raskaat Renkaat Oy14562900010199000
NurmijärviBitucomp Oy1417000230000
NurmijärviJR-Hake ja Kuljetus Oy3458000321000
OulainenOulaisten Liikenne Oy323412575785
OuluTEK Kiinteistöt Oy68000−9000
OuluSanmina-SCI EMS Haukipudas Oy393390001233000
OuluOHT Invest Oy9700057000
PielavesiKairest Holding Oy10600069000
PoriNelnastori Oy27800017000
PoriMikmar Oy50000
PornainenMK & AK Invest Oy Ab308000
PorvooML Sora Oy9750003000
PudasjärviM-Tavaratalo Pudasjärvi Oy280933176694
RaumaKetjurauma Oy103050001892000
RovaniemiRovaniemen Keskuspesula Oy28610009000
RovaniemiGranlund Rovaniemi Oy1724000208000
RovaniemiArctic Rally Center Oy586643244694
SaloKuljetusliike K. Jokinen Oy18000
SaloKiinteistö Oy Salon Satamakatu 3811200090000
SaloM S Saloranta Oy7600032000
SavonlinnaKiinteistö Oy Punkaharjun Valtionhotelli390004000
SavonlinnaNorelco Oy278181372956419
SeinäjokiFinn-Power Oy1228260004481000
TaipalsaariLummeCo Oy814000178000
TampereH. Liljeroos Oy823000217000
TampereDS Smith Packaging Pakkausjaloste Oy7836000589000
TampereKiinteistö Oy Pysäköintiveturi11100013000
TampereTransval Management Oy148700072000
TornioTSV Invest Oy850000
TurkuApilamaa Oy1000115000
TurkuTele-Projekti Oy3623000688000
TurkuJulkisivukonsultointi JK Oy832000109000
TurkuMMe Sijoitus Oy5400090000
VarkausHoneywell Oy3226100011088000
VarkausViinamäen Pojat ja Koppelo Oy6000058000
ÅboOrkla Foods Finland Oy10045700017590000
ÅboYaskawa Finland Oy12487000841000
Toimitus
Toimitus