YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.
Google-riemu repesi Muhoksella: ”Kukaan ei ole puhunut negatiivisesti”
Rakennusurakan vaikutusten arvioidaan näkyvän autokorjaamoista kuntosaleihin.
Googlen keskiviikkona julkistama noin 13 miljardin euron datakeskusinvestointi Suomeen tarkoittaa rakennusurakoita Muhokselle, Vaalaan ja Kajaaniin sekä Haminan nykyisen datakeskuksen laajentamista.
Muhoksella uutisesta iloitaan avoimesti.
– Elinvoiman ja työllisyyden kannalta Google-uutinen on lähtökohtaisesti positiivinen. Se tuo työpaikkoja Muhokselle datakeskuksen rakentamisvaiheessa ja sen jälkeen. Tämän lisäksi investointi vilkastuttaa Muhoksen elinvoimaa, Muhoksen Yrittäjien puheenjohtaja ja rakennusalan yrittäjä Mika Mattila sanoo.
Mattila viittaa muun muassa paikallisiin autokorjaamoihin, kauppoihin ja kuntosaliin.
– Työntekijät eivät ole koko ajan töissä. Sillä on iso vaikutus, jos alueelle tulee 1 000–2 000 työntekijää.
Muhoksella on noin 9 000 asukasta. Mattila näkee datakeskuksella merkitystä myös koko Oulun talousalueen kannalta. Oulun keskustaan Muhokselta on matkaa noin 30 kilometriä.
– Muhoksella on olematon majoituskapasiteetti, ja siksi datakeskuksen rakennusaika vaikuttaa koko talousalueeseen. Työntekijöiden on jossain asuttava.
Yksi valitus
Muhoksen kunnanvaltuusto hyväksyi uuden asemakaavan viime keväänä. Tontti sijaitsee noin viiden kilometrin päässä Muhoksen keskustasta. Helsingin Sanomien mukaan kaavasta on tehty yksi valitus, jonka käsittely on kesken Pohjois-Suomen hallinto-oikeudessa.
Mattila toivoo, että mahdolliset valitukset saadaan nopeasti käsiteltyä.
– Tämä on kuitenkin niin merkittävä investointi. Mitä olen jutellut muiden alueen yrittäjien kanssa, ei kukaan ole siitä (investoinnista) minun kuullen negatiivisesti puhunut. Kaiken kaikkiaan täällä on odottava ja toiveikas tunnelma.
Muhokselle odotetaan muitakin hyviä uutisia, sillä Biopark-hankkeen osalta alueelle kaavoitetaan uusia yritystontteja.
”Historiallinen mahdollisuus”
Pohjois-Pohjanmaan Yrittäjien toimitusjohtajan Marjo Kolehmaisen mukaan Googlen päätös on ”historiallinen mahdollisuus Muhokselle, Vaalalle ja koko Pohjois-Pohjanmaalle”.
– Tavoitteemme on varmistaa, että alueen yritykset pääsevät mukaan rakentamiseen, palveluihin ja pysyviin toimitusketjuihin. Silloin myös alueen ihmiset työllistyvät. Ensimmäinen asia on, että Googlen mahdollisuuksista kiinnostuneiden yritysten kannattaa ilmoittautua Googlen hankintarekisteriin.
– Toivomme hankkeelle mahdollisimman korkeaa kotimaisuusastetta. Tämä edellyttää alueen oppilaitoksilta, kehittämisyhtiöiltä, työllisyysalueilta ja Yrittäjiltä tiivistä yhteistyötä keskenään ja Googlen kanssa. Osaaminen ja ammattitaito on kuitenkin yksi kynnyskysymys, Kolehmainen jatkaa.
Hänen mukaansa alueella on datakeskushankkeiden lisäksi useita hyvin edenneitä vetyhankkeita.
– Yhdessä energiainvestointien kanssa investointipooli on lähes 30 miljardia. Jos näistä osakin toteutuu, niin täällä riittää työtä ja toimeentuloa vuosikausiksi.
Työtä suurelle joukolle yrityksiä
Suomen Yrittäjien toimitusjohtajan Mikael Pentikäisen mukaan Googlen investointi on koko Suomenkin kannalta erittäin merkittävä ja tervetullut.
– Meidän on vaikea edes ymmärtää investoinnin mittasuhteita. Se tarjoaa työmahdollisuuksia suurelle joukolle isompia ja pienempiä yrityksiä ja vielä alueilla, joilla on ollut haasteita, kuten Kainuussa ja Kymenlaaksossa.
– Google on ymmärtääkseni informoinut laajalti yrityksiä tulevista mahdollisuuksista, ja luvassa on lisää tilaisuuksia. Olisi tärkeää, että niitä järjestetään riittävän isolla alueella, koska investointi on niin mittava ja se vaatii tekijöitä eri puolilta Suomea, Pentikäinen jatkaa.
Hänen mukaansa yritysten kannattaa rohkeasti tarttua tarjolla oleviin mahdollisuuksiin.
– Tämä on historiallinen mahdollisuus. Olisi hienoa, jos töitä saataisiin mahdollisimman paljon suomalaisille yrityksille
– Hankkeet voivat olla merkittävä elinvoiman lisääjä Oulunjokivarressa. Haminan seudulla on jo näyttöä Googlen investointien myönteisistä vaikutuksista, ja nyt niitä tulee vielä lisää.
Vinkkaa meille juttuaihe!
Pauli Reinikainen
pauli.reinikainen@yrittajat.fi
Mikko Heino
mikko.heino@yrittajat.fi