10.12.2021 klo 08:02
Uutinen

50 yritystä nousi AAA-luokkaan – Katso lista

Yrittajat.fi julkaisee viikoittain AAA-luokkaan päässeiden yritysten tiedot.

Listauksessa ovat mukana viikon aikana AAA-luokkaan nousseet yritykset. Listalla on yhteensä 50 yritystä.

AAA-luokitus on merkki yrityksen erinomaisista taloudellisista tunnusluvuista, positiivisista taustatiedoista ja hyvästä maksukäyttäytymisestä. Luokituksen myöntää Suomen Asiakastieto Oy ja se perustuu reaaliaikaiseen, 7-portaiseen (AAA-C) Rating Alfa -luokitusjärjestelmään. AAA-luokituksen saa vain kaksi prosenttia kaikista Asiakastiedon luokittelemista yrityksistä.

Rating Alfa -luokitus ennakoi yrityksen riskiä saada maksuhäiriömerkintä tai joutua konkurssiin. Parhaaseen AAA-luokkaan kuuluvilla yrityksillä maksuhäiriön todennäköisyys vuoden kuluessa on vain 0,2 prosenttia, kun se heikoimmassa C-luokassa on 54,9 prosenttia. Asiakastieto tutkii ja seuraa luokitusten sekä yksittäisten muuttujien ennustekykyä, jotta tuloksiin voi luottaa. Malleja päivitetään jatkuvasti parhaan ennustekyvyn takaamiseksi.

Luokitus erottelee hyvät asiakkaat ja kumppanit huonoista vertailukelpoisin perustein. Sen avulla yritys pystyy myös itse osoittamaan vahvan taloudellisen asemansa esimerkiksi tarjouskilpailuissa.

Yrittajat.fi julkaisee tietoja myös perustetuista yrityksistä. Tämä lista julkaistaan tiistaisin.

YritysKotipaikkaLiikevaihtoLiiketulos
A. Östman OyLahti3994000717000
Aarsleff OyNurmijärvi107150001493000
Accenture OyHelsinki30250400032671000
Assistor – Uuttera OyHelsinki20366000371000
Auramaa Logistiikka OyEura25455000901000
Avalosys OyTampere1305000469000
Backfield Consulting OyVaasa152000663000
Betonipaikkaus ja Valu JP OyTurku112400050000
Big Sur OyJyväskylä15300085000
Cardirad OyLohja65440001032000
Celectus Group OyEspoo101000
Cumel OyRiihimäki6200026000
Distri-Consulting OyKeminmaa26900043000
Extra Marine OyKotka96272389921
Flexolahti OyLahti2241000105000
Halikon Kumipalvelu OySalo2874294225725
Insinööritoimisto Lepistö OyLahti1206000240000
JMA-TRANS OYPieksämäki694000175000
Joros OySavonlinna8691000876000
Kiinteistö Oy Kokkolan Indolantie 6Kokkola168000131000
Kiinteistö Oy ParaTuusula41000543000
Kiinteistöpalvelu Koivu OyVantaa160500057000
Kokkola LCC OyKokkola472000
Koskin Teräsmyynti OyValkeakoski972000100000
Kuljetusliike Tyvi OyEura48000
Kumera Drives OyRiihimäki284710001007000
Kumera Machinery OyAkaa7177000107000
Kärki-Nutrition OySeinäjoki274000
Laitilan Metalli Laine OyLaitila155400031000
Lasse Wallden OyHelsinki23200072000
Nordtek Capital OyVantaa823652251096
Novalem OyHelsinki213000
Oy Finnshipping LtdHelsingfors1725000618000
Oy Trial AbLojo1993000191000
Paroc Group OyHelsinki286680009885000
PM-International Finland OyHelsinki9776000870000
Polarrengas OyRovaniemi2146000116000
PRV Asennus OyMikkeli850000162000
Rakennusliike Utriainen OyHelsinki1988000110000
Remonttiysi OyTampere27090001074000
Rooma Oy KiinteistövälitysTampere1489000341000
Sipti Group OyKerava57000290000
Talopalvelu A. Räty OyJoensuu199000125000
Umo Capital OyHelsinki233410007750000
Umo Invest OyHelsinki95790005204000
Ville Galle OYHelsinki341000264000
Virpi ja Tero Micklin OyPosio4654000249000
Vitec Avoine OyHelsinki2890906493703
Yli-Simola OyLapinjärvi1552000288000
Ylöjärven Vesi OyYlöjärvi858900077000

Muita kiinnostavia aiheita

Toimitus
Toimitus