4.2.2022 klo 09:00
Uutinen

52 yritystä nousi AAA-luokkaan – Katso lista!

Yrittajat.fi julkaisee viikoittain AAA-luokkaan päässeiden yritysten tiedot.

Listauksessa ovat mukana viikon aikana AAA-luokkaan nousseet yritykset. Listalla on yhteensä 52 yritystä.

AAA-luokitus on merkki yrityksen erinomaisista taloudellisista tunnusluvuista, positiivisista taustatiedoista ja hyvästä maksukäyttäytymisestä. Luokituksen myöntää Suomen Asiakastieto Oy ja se perustuu reaaliaikaiseen, 7-portaiseen (AAA-C) Rating Alfa -luokitusjärjestelmään. AAA-luokituksen saa vain kaksi prosenttia kaikista Asiakastiedon luokittelemista yrityksistä.

Rating Alfa -luokitus ennakoi yrityksen riskiä saada maksuhäiriömerkintä tai joutua konkurssiin. Parhaaseen AAA-luokkaan kuuluvilla yrityksillä maksuhäiriön todennäköisyys vuoden kuluessa on vain 0,2 prosenttia, kun se heikoimmassa C-luokassa on 54,9 prosenttia. Asiakastieto tutkii ja seuraa luokitusten sekä yksittäisten muuttujien ennustekykyä, jotta tuloksiin voi luottaa. Malleja päivitetään jatkuvasti parhaan ennustekyvyn takaamiseksi.

Luokitus erottelee hyvät asiakkaat ja kumppanit huonoista vertailukelpoisin perustein. Sen avulla yritys pystyy myös itse osoittamaan vahvan taloudellisen asemansa esimerkiksi tarjouskilpailuissa.

Yrittajat.fi julkaisee tietoja myös perustetuista yrityksistä. Tämä lista julkaistaan tiistaisin.

KotipaikkaYritysPerustettuLiikevaihtoLiiketulos
AkaaE & A Invest Oy1.6.201010300038000
EspooUudenmaan Liukuovi Center Oy15.9.20051923000130000
EspooR2 Marine Oy6.3.20131102000322000
EspooPWS Finland Oy23.8.20134068000738000
EspooDoventus Oy1.10.2003869000126000
HaapavesiHaapaveden Puukaluste Oy1.9.19766270000284000
HelsingforsAsta Partners Ab1.1.199633500042000
HelsinkiLemiro Oy Ab1.2.197570160001525000
HelsinkiSallinvest Oy1.7.201233200075000
HelsinkiKiinteistö Oy Ratavallintie 2236000122000
HelsinkiRekara Oy1.10.2004896000403000
HelsinkiOy VK-Vatten Ab1.6.1994187300010000
HelsinkiOy Rodentia Ab1.1.19939000200000
HelsinkiRHVT-Invest Oy1.3.1997284000541000
HelsinkiL-House Oy1.1.19971466000537000
HelsinkiOsaamo Oy22.6.19992505786246348
HelsinkiRoyal Canin Finland Oy1.1.2005161540001832000
HelsinkiNordic Hair’n Beauty Oy21.2.20077558000516000
HelsinkiAeruginosa OY1.1.20099600083000
HelsinkiMJV Palvelu Oy1.10.2002164000465000
HirvensalmiOy Raita Environment Ltd1.5.19951348000226000
IkaalinenMicro Magic Oy8.10.200281000091000
InkooMavrok Oy18.7.2008475100069000
JakobstadOy Witwo Ab1.1.19952003000366000
JyväskyläNordic Business Forum Oy10.4.2012354000897000
JyväskyläEeco Oy1.2.20141192000300000
KajaaniPohjolan Tekstiilipalvelu Oy1.12.19762976704266177
KannonkoskiOivaTyö Oy31.3.20091499000112000
KauhavaKauhavanseudun Autoilijat Oy1.3.1970370589599267
KotkaWasco Coatings Finland Oy3.6.20163001700018950000
KuopioSansia Oy7.10.20109593000249000
KurikkaIlastinen Oy7.1.2015205170001201000
LaukaaTourutorni Oy1.1.2014580000469000
LoppiVainica Oy14.2.20131190000490000
MariehamnAb Samseglingsagenturen1.11.19783206000839000
MustasaariLogset Oy15.8.2005375040001015000
NärpesCB – Däck Ab, CB – Rengas Oy1.11.19901472000137000
OuluHiottu Oy1.1.20051268000250000
OuluKiinteistöosakeyhtiö Vesper1.11.201647000036000
PirkkalaAatelia Kiinteistöt Oy1.4.200732900058000
PoriRetco Oy1.4.20134954000802000
RaisioSitomokujan kiinteistöt Oy15100056000
RovaniemiRakennustoimisto V. Vilhunen Oy6.11.200260002000
SomeroMÄKINIEMEN TILA OY1.9.20111157000216000
TampereSalmonrock Holding Oy1.9.20131079000
TeuvaRanta Ayrshires Oy1.4.201512131401213311
TurkuMeriaura Oy1.9.1987510080001129000
TurkuKiinteistö Oy Turun Teräskatu 824.3.2000280000165000
TuusulaTuusulan Peltikeskus Oy1.12.19933017000124000
VantaaSaga Furs Oyj4899252118087285
VantaaWorld Courier (Finland) Oy1.11.1995335900073000
YlöjärviLehtovuori Oy2.9.20138335000895000
Lähde: Asiakastieto

Muita kiinnostavia aiheita