23.9.2022 klo 07:30
Uutinen

AAA-luokkaan nousi 114 yritystä – Katso lista!

Yrittajat.fi julkaisee viikoittain AAA-luokkaan päässeiden yritysten tiedot.

Listauksessa ovat mukana viikon aikana AAA-luokkaan nousseet yritykset. Listalla on yhteensä 114 yritystä.

AAA-luokitus on merkki yrityksen erinomaisista taloudellisista tunnusluvuista, positiivisista taustatiedoista ja hyvästä maksukäyttäytymisestä. Luokituksen myöntää Suomen Asiakastieto Oy ja se perustuu reaaliaikaiseen, 7-portaiseen (AAA-C) Rating Alfa -luokitusjärjestelmään. AAA-luokituksen saa vain kaksi prosenttia kaikista Asiakastiedon luokittelemista yrityksistä.

Rating Alfa -luokitus ennakoi yrityksen riskiä saada maksuhäiriömerkintä tai joutua konkurssiin. Parhaaseen AAA-luokkaan kuuluvilla yrityksillä maksuhäiriön todennäköisyys vuoden kuluessa on vain 0,2 prosenttia, kun se heikoimmassa C-luokassa on 54,9 prosenttia. Asiakastieto tutkii ja seuraa luokitusten sekä yksittäisten muuttujien ennustekykyä, jotta tuloksiin voi luottaa. Malleja päivitetään jatkuvasti parhaan ennustekyvyn takaamiseksi.

Luokitus erottelee hyvät asiakkaat ja kumppanit huonoista vertailukelpoisin perustein. Sen avulla yritys pystyy myös itse osoittamaan vahvan taloudellisen asemansa esimerkiksi tarjouskilpailuissa.

Yrittajat.fi julkaisee tietoja myös perustetuista yrityksistä. Tämä lista julkaistaan tiistaisin.

KotipaikkaYritysLiikevaihtoLiiketulos
AlavusJT Metsä Oy543000134000
EspooRakennus Oy Seppo Turunen2572000146000
EspooTewon Oy12300095000
EspooSepek Oy33600001284000
EspooMyllylahti OY529000172000
EspooKiinteistö Oy Koskelonteollisuus 1417000156000
EspooOy Free Drop Innovations Ltd92000
EspooHibrida Capital Oy176000139000
EspooLekane Oy149700067000
EspooSeppala Capital Oy-8000
GrankullaMicro Matic Oy Ab6340002000
HaapajärviEP-Pakkaus Oy134000625000
Helsingforsvoestalpine High Performance Metals Finland Oy Ab10545000681000
HelsingforsAurora Innovation Oy324900090000
HelsingforsInterbrands Wine and Spirits Holding Oy Ab428000592000
HelsinkiIsännöitsijätoimisto Westerstråhle & Co Oy Ab809000130000
HelsinkiPenagent Oy379000151000
HelsinkiLounatuuli Oy7000039000
HelsinkiOy Dentaire Ltd1434000215000
HelsinkiPlanex Oy5270556410861
HelsinkiRCI Finland Oy48500026000
HelsinkiHelsingin Hammaspyörä Oy83000085000
HelsinkiSAAR Invest Oy540007000
HelsinkiJAJ Palvelut Oy201000
HelsinkiHelsingin Revisor Oy1137000208000
HelsinkiAssai Oy55080001437000
HelsinkiAquilex Investor Oy7900091000
HelsinkiRedLynx Oy118010001130000
HelsinkiDanone Finland Oy418440006278000
HelsinkiFiskars Finland Oy Ab80011300054179000
HelsinkiImmore Oy2160000423000
HelsinkiFLC415 Finland Oy634000283000
HelsinkiMerit Medical Finland Oy3852000209000
HelsinkiiAnalyse International Oy174000175000
HelsinkiTravelon Matkat Oy295700019000
HelsinkiVallgrund Invest Oy1625000673000
HelsinkiMurto & Kallio Oy5356000391000
HelsinkiSyriana Finland Oy1745000167000
HelsinkiHuber Holding Oy1148000373000
HelsinkiNSF III Fin 19 Oy1364000205000
HelsinkiKoti Helsinki Oy10020009000
HelsinkiBlomberg & Sons Oy237000
HelsinkiNordic Showroom Group Oy550000
HollolaRakennusliike P. Auvinen Oy1600000527000
HyvinkääOP-Toiminnot Oy15600087000
HyvinkääE-Hallit Oy168000377000
IiKuljetus Klasila Oy236000
IlomantsiPutkiasennus Räty Oy1165000147000
ImatraMJ Oinonen Oy116781183800
IsokyröArton Auto Oy14430000430000
JoensuuKoneisku Oy26900041000
JoroinenVeljekset Aholainen Oy104400046000
JyväskyläTilitalo Aaltonen Oy804000114000
JyväskyläNovabon Oy729000134000
JyväskyläTeMePa Infra Oy9670002000
JärvenpääOla Asunnot Oy382000160000
KalajokiJunnikkala Oy13806200034507000
KankaanpääHarri Heinola Oy653000264000
KarlebyOy Björkens Ab2128000351000
KarviaMarko Mustajärvi Oy839000183000
KirkkonummiPuutarhapalvelu Hannonen Oy84200057000
KokemäkiSataplast Oy6071000264000
KorsholmLasse G Ab Oy130309278960
KorsholmOy Cazza Ab1168593360325
KorsholmOy Sebbas Fur Trade Ltd317000080000
KorsholmHotel Red & Green Oy Ab1310343310889
KotkaOy Overseas Freight Agency Baltics Ltd460660001225000
KouvolaEcopulp Finland Oy1193000115000
LahtiOy Galvatek Ab6386000138000
LahtiOy Wärnhjelm Consulting Ab10120001021000
LahtiLahden Pysäköinti Oy2083000395000
LahtiMikko Ilonen Oy2400029000
LahtiMaanala Oy815000110000
LappeenrantaReijo Tervo Oy108000
LietoKL-Team Oy2665000687000
MäntsäläARX Rego Oy33000113000
Mänttä-VilppulaLastensuojeluyksikkö Siivet Oy920008000
NurmijärviAken Palvelut Oy2600039000
NurmijärviVT-Kiinteistöt Oy1610007000
OrimattilaHuuhka Group Oy72000056000
OuluKonsulttitoimisto Kiinteistöarvot Oy344000309000
OuluKastellin Erikoislääkäripalvelu Oy136000
OuluQstock Oy4917000671000
PaimioAma-Prom Oy16100026000
ParkanoTilipalvelu Elisa Ruinu Oy168000
PirkkalaSuomen Mentoritiimi OY626000305000
PoriKiinteistö Oy Teljänriihi1050000
PoriJuhola Group Oy800000
PorvooMAP Sijoitus Oy15600014000
PorvooHinaus Andersson Oy/Ab93800065000
RaumaTeveko Oy333000111000
RaumaOK-Invest Oy53000152000
SavonlinnaSahakuutio Oy267470004115000
SavonlinnaBlue Lake Communications Oy9967567376523
SeinäjokiPropCon Oy14600015000
SiilinjärviKallaveden Optiikka Oy1583000209000
SipooTK-Stabilo Oy8200027000
SodankyläReutu Oy300000
TampereHannulan Hallit Oy16045898000
TampereVanitas Oy148000266000
TampereAsianajotoimisto Suojanen & Alanen Oy814000183000
TampereIlves-Hockey Oy111120002412000
TampereViolapalvelut Oy2000
TampereKiinteistö Skraatarla Oy248000107000
TampereKT Holding Oy23700058000
TampereAhola Entertainment Oy14000077000
TornioVipite Capital Oy413000963000
TurkuNissens Finland Oy100300030000
TurkuOy Jet-Lines Ltd32300049000
TurkuKunun Pyörä Rosendahl Oy157600036000
TurkuNorthCrypto Oy822458136157
VantaaKodak Oy3759000329000
VantaaOy Grundfos Environment Finland Ab4223000734000
VirratBauben Oy292000142000
Lähde: Asiakastieto

Muita kiinnostavia aiheita

Elina Hakola