18.2.2022 klo 10:30
Uutinen

AAA-luokkaan nousi 131 yritystä – Katso lista!

Yrittajat.fi julkaisee viikoittain AAA-luokkaan päässeiden yritysten tiedot.

Listauksessa ovat mukana viikon aikana AAA-luokkaan nousseet yritykset. Listalla on yhteensä 131 yritystä.

AAA-luokitus on merkki yrityksen erinomaisista taloudellisista tunnusluvuista, positiivisista taustatiedoista ja hyvästä maksukäyttäytymisestä. Luokituksen myöntää Suomen Asiakastieto Oy ja se perustuu reaaliaikaiseen, 7-portaiseen (AAA-C) Rating Alfa -luokitusjärjestelmään. AAA-luokituksen saa vain kaksi prosenttia kaikista Asiakastiedon luokittelemista yrityksistä.

Rating Alfa -luokitus ennakoi yrityksen riskiä saada maksuhäiriömerkintä tai joutua konkurssiin. Parhaaseen AAA-luokkaan kuuluvilla yrityksillä maksuhäiriön todennäköisyys vuoden kuluessa on vain 0,2 prosenttia, kun se heikoimmassa C-luokassa on 54,9 prosenttia. Asiakastieto tutkii ja seuraa luokitusten sekä yksittäisten muuttujien ennustekykyä, jotta tuloksiin voi luottaa. Malleja päivitetään jatkuvasti parhaan ennustekyvyn takaamiseksi.

Luokitus erottelee hyvät asiakkaat ja kumppanit huonoista vertailukelpoisin perustein. Sen avulla yritys pystyy myös itse osoittamaan vahvan taloudellisen asemansa esimerkiksi tarjouskilpailuissa.

Yrittajat.fi julkaisee tietoja myös perustetuista yrityksistä. Tämä lista julkaistaan tiistaisin.

KotipaikkaYritysPerustettuLiikevaihtoLiiketulos
AlajärviSuunnittelupalvelu S. Haapaniemi Oy1.2.201312600071000
AuraKaivuuliike Mäkelä Oy17.10.20161629000279000
EspooKiinteistö Oy Sato-Maija186000106000
EspooOy Libart Ab1.1.201360000050000
EspooOrtho Invest Oy1.10.2018423000377000
HaapajärviReiranta Oy1.11.1997260001000
HelsingforsOy Unilink Ab1.1.19842380000312000
HelsingforsNew View Oy1.4.1993724838347151
HelsingforsVaasaETT Ltd Ab Oy4.4.20071273000313000
HelsingforsAurora Innovation Oy24.2.20112594000129000
HelsingforsHM Law Ab1.11.2012530000
HelsingforsGothia Oy1.1.200216956000781000
HelsingforsMötto OY1.5.20022051000517000
HelsinkiPartek Oy Ab1.1.19513559000
HelsinkiWarner Music Finland Oy1.2.1988198160001983000
HelsinkiCondictio Oy1.5.19793900065000
HelsinkiSenaatin Notariaatti Oy1.1.198334200062000
HelsinkiSauli Varjonen Oy1.1.1985264000244000
HelsinkiOy Nordia Produkter Ab1.9.19865105000695000
HelsinkiSarinik Oy1.3.198727100087000
HelsinkiMittasuora Oy1.9.19891549000150000
HelsinkiMedival Oy1.1.1990286000124000
HelsinkiSpeed Life Oy1.8.1995864000338000
HelsinkiLandeli Group Oy1.9.199633286000402000
HelsinkiRasmix Oy1.1.19971734000236000
HelsinkiVadotek Oy1.8.199816200039000
HelsinkiHowden Finland Oy20.7.2005163330005518000
HelsinkiJ.T. Bergqvist Oy1.1.2006229000137000
HelsinkiVitaderm Oy1.4.200621000-6000
HelsinkiSoluto Oy1.12.200656860001502000
HelsinkiVehkon Sijoitus Oy1.7.2007242000119000
HelsinkiValue Group Oy15.9.2007437000260000
HelsinkiCorporate Advisors, Koivu Oy19.2.20088000-8000
HelsinkiGearPro Oy31.5.20111013000229000
HelsinkiSisu Partners Oy1.3.201481700074000
HelsinkiSpoon Publishing Oy10.12.20132051000387000
HelsinkiSuunnittelutoimisto Rusttet Oy12.1.20171915000263000
HelsinkiSato-JoustoKoti Oy2.1.202018800038000
HollolaKunnaksen Metalli Oy1.10.2016124700095000
IngåTeam Electric Oy Ab14.6.2002235750001371000
JakobstadLUNA Familjecenter Ab6.5.20111481000112000
JoensuuItä-Suomen Sisustus ja Väri Oy1.2.1992199600095000
JoensuuLuhtapohjan Hoito Oy1.6.1995983000194000
JoensuuMainostoimisto Fabrik Oy1.8.19961527000301000
JuupajokiJPJ-Wood Oy1.8.1994367270003219000
JyväskyläInfraplan Oy1.12.199488026655395
JyväskyläKorpi-Weikko Oy1.6.20131340009000
Jämsäthyssenkrupp Aerospace Finland Oy1.7.1993318450002259000
KajaaniRengashuolto Karjalainen Oy31.12.20091760000230000
KajaaniOy Oona Capital Ab1.3.20101044000122000
KangasalaSisärakenne Topset Oy24.1.20145330000395000
KannusR. & A. Aunio Oy1.10.199610399000217000
KarkkilaHitsaus- ja Rakennustyö Aho Oy1.2.20093405000-28000
KemijärviPolarcomp Finland Oy1.3.1994894000182000
KeravaSipti Oy16.3.20111781000413000
KirkkonummiAnmila Oy16.12.2013372000
KirkkonummiTörnwall Surgery Services Oy1.12.2017910000100000
KokkolaJärvelän Puutarha Oy1.1.1986178600097000
KotkaNS Scorp Oy15.9.20068810003000
KouvolaOP Koti Kymenlaakso Oy LKV1.9.19781618000191000
KuopioInnolact Group Oy7.10.20061090000120000
KurikkaLVI-Kannonlahti Oy1.3.1985115300064000
LahtiKAKADU OY1.9.20061382000258000
LahtiSUOMEN PROJEKTORI OY16.1.2010113243788482
LahtiOy Kara-Invest Ltd1.3.202111300048000
LapinjärviReskator Oy1.1.19901808000162000
LappeenrantaRöyskö Oy1.6.198782100052000
LappeenrantaProvestis Oy1.5.1995153000
LappeenrantaJouni Vihtonen Oy1.8.1996540000
LaukaaParkettiliike Widgren Oy2.7.20091386000153000
LiminkaHoivaKontio Oy7.10.2013117000
LiperiLipermoto Oy1.5.1996767000237000
LohjaNovago Yrityskehitys Oy16.3.201112600003000
LohjaSALROAD Oy5.12.2015131000763000
LoppiLopen Rakennuspuu Oy1.1.1974203700054000
LoviisaValko Kartano Oy1.1.19911883672258462
MariehamnJ & L Shipping Ab16.4.20151057000126000
NaantaliLuminer Oy27.10.2005145600011000
NokiaNokian Panimo Oy1.9.19927117000964000
NokiaTampereen Datapiste Oy4.4.2007826000151000
OrimattilaNelmaco Oy31.12.20191600052000
OuluGeobotnia Oy1.3.19772652000585000
OuluOulun Automaalit Oy1.3.19891884000192000
OuluOulun Anestesiapalvelu Oy1.1.19921068000372000
OuluSalotec Group Oy26.3.2012754000
OuluIAIK Oy1355000
OuluSalbro Oy1.3.2021610001000
ParikkalaParikkalan Väri Oy1.1.19801824000107000
PedersöreAb Holmängs Trävaruhandel Oy1.12.1974141200033000
PieksämäkiK. Kovanen Oy1.10.1989119800062000
PieksämäkiPiako Oy1.1.20118667170427969
PirkkalaKajora Oy1.4.2018386000303000
PolvijärviHoitokoti Ukonhattu Oy26.2.200786300031000
RaumaPosirol Oy12.8.20111375000131000
RovaniemiNordic Trail Oy22.2.2002842000
RuovesiV-Topi Oy29.9.202090001010000
SaloKiinteistö Oy Salon Joensuunkatu 15429000130000
SaloBiojack Oy25.8.201090700088000
SaloAstrum Capital Oy2.10.20112360001825000
SeinäjokiTank Pro Oy14.4.20142897000177000
SieviKone- ja energia Valtonen Oy7.2.200094000
SipooSuomen Kotteria Oy1.6.1989826000181000
TaivalkoskiKomerco Oy1.6.198794500037000
TampereKatsa Oy1.4.197124017000320000
TampereTamcent Oy1.4.19882558000293000
TampereEllak Group Oy1.10.199069700099000
TampereNovasähkö Oy1.5.19935001000361000
TampereOy Aurum Contactor Ltd1.1.200931500041000
Tampere3D-KOPPI Oy1.12.2013845000287000
TamperePJ Maa Partners Oy1.10.2013745000608000
TampereOnnisys Oy20.9.2013998000466000
TampereNurmikoti Oy4.12.201520240007000
TampereTampereen Tase Oy23.1.20163049000
TampereSpring Group Finland Oy9.12.201610000317000
TurkuAgentur Tur-Pex Oy1.12.19961226000143000
TurkuKahvila-Ravintola Perno Oy1.7.1990445000110000
TurkuNestorin Holdings Oy1.1.201816940001443000
TurkuDue Date Oy1.1.19925000-7000
TurkuCIM Consult Solution Oy1.10.1995106900097000
TurkuScansatec Oy1.11.19966471000707000
TurkuCochlea Oy1.12.2009237000355000
TurkuCliniscan Oy27.4.200040000087000
TurkuEQT-Solutions Oy23.9.2011677000130000
TurkuLEOCAP OY30.3.20121400018000
VaasaNova Group Oy24.10.2006225000
VaasaVärimarket Oy10.5.20112649000208000
VandaVolvo Finland Ab1.12.199419098600011134000
VantaaSolotop Oy1.2.199610067000608000
VantaaVantaan sähkö- ja teleurakointi Oy3.3.20092506000498000
VantaaValluation Oy29.11.2016540003066000
ÅboYaskawa Finland Oy1.7.19899144000592000
Lähde: Asiakastieto Oy

Muita kiinnostavia aiheita