31.12.2021 klo 08:30
Uutinen

AAA-luokkaan nousi 19 yritystä – Katso lista!

Yrittajat.fi julkaisee viikoittain AAA-luokkaan päässeiden yritysten tiedot.

Listauksessa ovat mukana viikon aikana AAA-luokkaan nousseet yritykset. Listalla on yhteensä 19 yritystä.

AAA-luokitus on merkki yrityksen erinomaisista taloudellisista tunnusluvuista, positiivisista taustatiedoista ja hyvästä maksukäyttäytymisestä. Luokituksen myöntää Suomen Asiakastieto Oy ja se perustuu reaaliaikaiseen, 7-portaiseen (AAA-C) Rating Alfa -luokitusjärjestelmään. AAA-luokituksen saa vain kaksi prosenttia kaikista Asiakastiedon luokittelemista yrityksistä.

Rating Alfa -luokitus ennakoi yrityksen riskiä saada maksuhäiriömerkintä tai joutua konkurssiin. Parhaaseen AAA-luokkaan kuuluvilla yrityksillä maksuhäiriön todennäköisyys vuoden kuluessa on vain 0,2 prosenttia, kun se heikoimmassa C-luokassa on 54,9 prosenttia. Asiakastieto tutkii ja seuraa luokitusten sekä yksittäisten muuttujien ennustekykyä, jotta tuloksiin voi luottaa. Malleja päivitetään jatkuvasti parhaan ennustekyvyn takaamiseksi.

Luokitus erottelee hyvät asiakkaat ja kumppanit huonoista vertailukelpoisin perustein. Sen avulla yritys pystyy myös itse osoittamaan vahvan taloudellisen asemansa esimerkiksi tarjouskilpailuissa.

Yrittajat.fi julkaisee tietoja myös perustetuista yrityksistä. Tämä lista julkaistaan tiistaisin.

YritysKotipaikkaLiikevaihtoLiiketulos
Originator OyLahti496300067000
Yrjö Halmesmäki OyVaasa1984000138000
Raahepolis OyRaahe3396000393000
Kuljetus Oy Jyrki MurtoEspoo13550006000
Asennustyö M Ahlqvist OyMasku5706000103000
Oy Finland Relocation Services Ab Ltd.Espoo1548000543000
Myyrkaihdin OyHelsinki90614158076
Kittilän Autopeltikorjaamo ja Maalaamo OyKittilä1064801191379
Mika Lehtinen Invest OyOulu6942000155000
Simosol OyRiihimäki1762000243000
Navix Marketing OyPaimio1000000199000
Barona Lounais-Suomi OyTurku126000068000
Wistec Training OyHelsinki2098708625967
Neles Finland OyVantaa2,63E+0837139000
JE Henkilöstöpalvelut OyPietarsaari3556000451000
Auntie Solutions OyHelsinki1222000146000
Witted Megacorp OyHelsinki13713000554000
JNH Holding OyKokkola39597351322299
Fin Door OyIi69810001543000
Lähde: Suomen Asiakastieto

Muita kiinnostavia aiheita

Toimitus
Toimitus