AAA-yritykset
10.6.2022 klo 09:43
Uutinen

AAA-luokkaan nousi 340 yritystä – Katso lista

Yrittajat.fi julkaisee viikoittain AAA-luokkaan päässeiden yritysten tiedot.

Listauksessa ovat mukana viikon aikana AAA-luokkaan nousseet yritykset. Listalla on yhteensä 340 yritystä.

AAA-luokitus on merkki yrityksen erinomaisista taloudellisista tunnusluvuista, positiivisista taustatiedoista ja hyvästä maksukäyttäytymisestä. Luokituksen myöntää Suomen Asiakastieto Oy ja se perustuu reaaliaikaiseen, 7-portaiseen (AAA-C) Rating Alfa -luokitusjärjestelmään. AAA-luokituksen saa vain kaksi prosenttia kaikista Asiakastiedon luokittelemista yrityksistä.

Rating Alfa -luokitus ennakoi yrityksen riskiä saada maksuhäiriömerkintä tai joutua konkurssiin. Parhaaseen AAA-luokkaan kuuluvilla yrityksillä maksuhäiriön todennäköisyys vuoden kuluessa on vain 0,2 prosenttia, kun se heikoimmassa C-luokassa on 54,9 prosenttia. Asiakastieto tutkii ja seuraa luokitusten sekä yksittäisten muuttujien ennustekykyä, jotta tuloksiin voi luottaa. Malleja päivitetään jatkuvasti parhaan ennustekyvyn takaamiseksi.

Luokitus erottelee hyvät asiakkaat ja kumppanit huonoista vertailukelpoisin perustein. Sen avulla yritys pystyy myös itse osoittamaan vahvan taloudellisen asemansa esimerkiksi tarjouskilpailuissa.

Yrittajat.fi julkaisee tietoja myös perustetuista yrityksistä. Tämä lista julkaistaan tiistaisin.

KotipaikkaYritysLiikevaihtoLiiketulos
AlavieskaVeikko Jutila Oy68200092000
AlavusAlavuden Jäähalli Oy2180001000
EspooHafmex Invest Oy13000594000
EspooNDC Networks Oy3462000847000
EspooBiocodex Oy19065000167000
EspooPrice & Pierce Oy12308000134000
EspooPisa Invest Oy63800039000
EspooWB-Sails Ltd Oy104700051000
EspooSuomen Outperform Oy2811000629000
EspooNepton Oy4303000950000
EspooInnokas Yhtymä Oy3156000159000
EspooForefront Oy1310000193000
EspooAMETEK Finland Oy3133000863000
EspooOy No Probs Ab344000307000
EspooSSA Group Oy1930001354000
EspooTop Building Oy7323000913000
EspooSitowise Group Oyj11750007719000
EspooEstelle Rakennus Oy3645000430000
EspooRideo Oy5000464000
EspooKamut Holding Oy534000
EuraJujo Thermal Oy974920002727000
EuraUrheilu ja Vapaa-aika Rantamäki Oy75400097000
EvijärviKoskipelto Oy105700069000
ForssaLoimi-Hämeen Jätehuolto Oy107870001786000
ForssaJarkir Oy267520007113000
HaapavesiPuhuri Oy6132000437000
HankoHelkama Velox Oy306020003322000
HarjavaltaInsteam Consulting Oy497000276000
HattulaKuljetus A. Huhkamo Oy35500075000
HattulaSanscom Oy24100026000
HeinolaOptipari Oy471000115000
HelsingforsEQT Partners Oy83820003774000
HelsingforsFondlux Ab905000
HelsingforsOy Ramsay Invest Ab534000286000
HelsingforsJohan & Nyström OY178000048000
HelsingforsSwarco Finland Oy3663000201000
HelsingforsVarner Brand Stores Oy1581000106000
HelsinkiGranlund Invest Oy8900035000
HelsinkiHelsingin Hissiteknikot Oy73290001626000
HelsinkiMena Wood Oy Ltd54000
HelsinkiSuuri Lehtitalo Kortelainen & Muurinen Oy530000
HelsinkiArtimina Oy774000253000
HelsinkiKaranttia Oy Perusturva4566000146000
HelsinkiAktavit Oy103000100000
HelsinkiJN Uljas Oy884000940000
HelsinkiLyxos Oy9679000
HelsinkiYrjö Pirilä Oy1220000
HelsinkiSuomen Pienvoima Oy1044000
HelsinkiSaariston Merikari Oy170000174000
HelsinkiOy NC Bothnia Management Ab139000374000
HelsinkiService Restaurants Oy Oulu1947000124000
HelsinkiMarja Kurki Oy860000811000
HelsinkiHRE Finland Oy44480001108000
HelsinkiManagement Competence Group Finland Oy Ltd6900043000
HelsinkiAsianajotoimisto Jukka-Matti Laine Oy790000477000
HelsinkiDivinus Oy917000300000
HelsinkiIbero Yhtiöt Oy1677000224000
HelsinkiMinravest Oy848000972000
HelsinkiStella Naves Oy Ltd17510004000
HelsinkiAnora Group Oyj2104000008400000
HelsinkiPorvoon Habita Oy2474000320000
HelsinkiPJ Control Oy9023177692832
HelsinkiAspocomp Group Oyj32511904647344
HelsinkiComponenta Oyj3444500679900
HelsinkiEL-Holding Oy182000214000
HelsinkiUltivista Oy3155700026357000
HelsinkiMaalausliike E. Hinkka Oy49500095000
HelsinkiCroesus Oy3300052000
HelsinkiGaia Consulting Oy72460001010000
HelsinkiSnack Food Oy Finland1226000165000
HelsinkiOy OSS-Järjestöpalvelut Ab45700031000
HelsinkiPlanMill Oy1736000620000
HelsinkiStudio Fotonokka Oy148400040000
HelsinkiRohea Oy853000161000
HelsinkiRototec Oy323070003804000
HelsinkiPontos Oy8220008258000
HelsinkiFundara Oy7000161000
HelsinkiMarkham Charta Oy89050008399000
HelsinkiEKA Etelä Oy8400000381000
HelsinkiRock and Roll Invest Oy1450002456000
HelsinkiEspoon Cento Oy210000
HelsinkiInvestoole Oy46000314000
HelsinkiSuomen Kuitukierrätys Oy110870002587000
HelsinkiW4M Work for Mind Oy5751000
HelsinkiExtendo Oy338000169000
HelsinkiPluspuu Oy641000428000
HelsinkiLumo Vuokratalot Oy2884500012391000
HelsinkiAsianajotoimisto Defensia Oy204000161000
HelsinkiMrec Group Oy1365000317000
HelsinkiTrigeminus Oy377000174000
HelsinkiKorttilinna Oy35400083000
HelsinkiKyrkkölä Oy209000155000
HelsinkiTRADE WAREHOUSE OY1400036000
HelsinkiAurum Capital Oy24025263050
HelsinkiCapwill Oy163000135000
HelsinkiRune & Berg Design Oy1479000246000
HelsinkiCook Medical Finland Oy406100096000
HelsinkiGrade One Oy1050000313000
HelsinkiOrbion Consulting Oy127100027000
HelsinkiSisustusarkkitehdit Gullstén & Inkinen Oy1926000657000
HelsinkiElement Of Freedom Group Oy1000−12000
HelsinkiRealView Oy104000145000
HelsinkiSeico Investments Oy48000218000
HelsinkiBrave Rabbit Oy81000135000
HelsinkiSlush Oy67700002122000
HelsinkiTycho Technologies Oy628000414000
HelsinkiSeaLife Helsinki Oy1305000162000
HelsinkiY3 Milestone Coaching & Consulting Oy Ltd1106000269000
HelsinkiZunami Oy2647000340000
HelsinkiBähar Investment Ltd Ab
HelsinkiMetsä Tissue Oyj1777460003829000
HelsinkiMachinist Oy10689000465000
HelsinkiAmuletti Asunnot Oy1257000
HelsinkiMK House Group Oy945000182000
HelsinkiK2O Property Oy247000176000
HelsinkiNengsteri Oy4143000660000
HelsinkiKiinteistö Oy Ruoholahden yhteissuoja22300075000
HelsinkiIP Growth Investment Oy
HelsinkiTriceratops Oy561000
HelsinkiPwörks Oy94000325000
HelsinkiTekele Productions Oy2911000576000
HelsinkiGlobal Cardiology Initiative Oy324000253000
HelsinkiNomari Oy7300026000
HelsinkiEtelä-Suomen satamapalvelu Oy2890000318000
HelsinkiTerre Finland HoldCo Oy15510001036000
HelsinkiFamilia Holding Oy423000402000
HelsinkiOpen Ocean Ventures Oy2382000813000
HelsinkiOy Nordic Chartering Ab97980001531000
HelsinkiOy Interior Capital Ab635100018445000
HelsinkiOnvest Development Oy43610004039000
HelsinkiHolding Your Horses Holding Oy35000647000
HelsinkiFyra Group Oy3000027000
HelsinkiHomekit Group Oy820000
HelsinkiPLC Finance Oy1500014000
HelsinkiCetorp Group Oy600000
HelsinkiStorymill Oy80000
HuittinenSatapirkan Sähkö Oy953320005699000
HyvinkääMarwe Oy1343000114000
HyvinkääVihermuuri Oy1243000163000
HämeenkyröRengaskorjaamo Asko Pusa Oy467000542000
HämeenkyröFinn Connection Trade House Oy959000319000
HämeenlinnaMMK-Invest Oy15118000140000
HämeenlinnaEko-Logistik Oy1335000315000
HämeenlinnaOy Delice Plus Ab3086000342000
HämeenlinnaVerkatehdas Oy3235000223000
HämeenlinnaRakennusliike Mäkinen & Rantanen Oy1095000143000
IisalmiKelorakennus Puustinen Oy1439000309000
IittiKausalan Lämpö Oy3126000122000
IittiKausalan Matkakeidas Oy457700025000
JanakkalaEkopatter Oy5869000180000
JoensuuAutotalo Laakkonen Oy3059000585000
JoensuuKarelian Sähkö Oy5641000443000
JoensuuJoensuun Jokiportti Oy2910001446000
JoensuuCivilpro Oy2516000565000
JokioinenOy Jopamac Ab244000
JokioinenForssan Ylinrakennus Oy1066000420000
JomalaGrönalund Ab602000248000
JomalaAB Klintens Plåt103000146000
JuvaKaimaCom Oy27600054000
JyväskyläJykia Oy67490003229000
JyväskyläJyväskylän Kattourakointi Oy5129000506000
JyväskyläVisum Bonum Terveyspalvelut Oy33400060000
JyväskyläOpitulor Oy356000250000
JyväskyläSuomen Digimarkkinointi Oy4094000562000
KaarinaT. Nieminen Oy128600068000
KaarinaJMK Legal Consulting Oy82500046000
KajaaniRisto Lappeteläinen Oy386000227000
KalajokiAsennus Nevanperä Oy1543000345000
KangasalaKangasala-talo Oy274000205000
KannusKannuksen Kuljetus Oy290500073000
KarkkilaPihatoimi Oy42300085000
KaskinenKas-Telineet Oy11139000−124000
KauhavaHärmän Powerkauppa Oy249100082000
KauniainenSee You Later! Oy Ab120009000
KaustinenKaustisen Turkisrehu Oy12688000159000
KemiLapin LVI-Asennus Oy5315000222000
KemiönsaariStruktuuri Oy1971000458000
KeravaTamm Invest Oy516000670000
KeravaGrow Capital Oy303000−135000
KeuruuKeuruun RM Rakennus Oy2009000396000
KihniöKihniön Nerkoon vesiosuuskunta940005000
KirkkonummiPahula Oy340000297000
KirkkonummiEemarla Oy4000014000
KirkkonummiSuomen Tarviketukku Oy2463000277000
KirkkonummiXaram Oy836000470000
KiteeL & L Tilintarkastus Oy85000246000
KiteeCNC Kakkonen Oy157000261000
KiuruvesiY & Y Lehtikoti Oy232000153000
KokkolaOy Aspen Investment Ltd499896205850
KokkolaDocTS Oy249000199000
KontiolahtiLehmon Kuntoutuskoti Oy2700043000
KorsholmKorsholms Radiologer Ab27000
KorsholmStage 2 Management Ab793000752000
KotkaOy Fertall Maritime Ltd3273000310000
KotkaEteenpäin Oy1762000402000
KronobyGreger Spiks Pälsfarm Ab45852
KuopioTavara-Aitta Oy12400028000
KuopioTC Autocaravan Oy24000127000
KuopioFinVector Oy415230002596000
KuopioBest Friend Group Oy221690002765000
KuopioPuijon Huippu Oy420003000
KuopioMovet Oy3477000805000
KuopioSeven Sailors Oy423000
KuopioPanorama Resort Oy14900015000
KurikkaJuhani Harmanen Oy661000
LahtiOy Lunawood Ltd7343200013315000
LahtiTotal Sec Oy250100079000
LahtiEero Rauhala Oy326000183000
LahtiLahden Kiinteistöpalvelu Oy722000328000
LahtiPK-Muutos Oy1130001174000
LahtiRTJ Advising Oy1100084000
LahtiStafi Oy873000302000
LaihiaLäntisentien Kiinteistöt Oy139000855000
LappeenrantaVisma Solutions Oy8517300032743000
LappeenrantaVauterin Consulting Oy300063000
LempääläPirmediat Oy1975000123000
LempääläKiilto Kiinteistöt Oy44160007535000
LietoRuutu Kaihdin Oy1566000113000
LoimaaVälimäen Puutarha Oy118400054000
MariehamnLion Music Ab Ltd7577000153000
MariehamnAdvokatbyrå Widman & Co Ab1117000162000
MikkeliMika Luukkonen Oy613000258000
MikkeliKeltaisen Kartanon Kuntoutus Oy2175000129000
MuurameKeski-Suomen Kuljetus Oy82370001870000
MuurameSiepon Terveys Oy308000196000
MynämäkiPia Kankkio Oy10000206000
NaantaliPomax Oy925000
NaantaliMeripalo Oy997000101000
NaantaliKiinteistö Oy Naantalin Hankekatu 15800025000
NakkilaUK-Metsätyö Oy987000152000
NivalaMecaplan Oy2650936482188
NokiaJMS-Tuote Oy2677000448000
NurmijärviKlaukkalan Fysioterapia Oy81900033000
NärpesOy Trailer RIGG Ab54020004000
NärpesWesterbacks Farm Ab19100044000
OuluOulun Keskuspesula Oy8161000293000
OuluMectalent Oy133850001405000
OuluBittium Technologies Oy3444000−1033000
OuluVillentarha Oy37600090000
OuluPaineilmapalvelu Taito Ullakko Oy15000368000
OuluInnomari Oy913000108000
OuluPikku Hakin Sijoitus Oy128000
OuluJurvelin Holding Oy277000126000
OuluHammer Invest Oy594000
OuluPohjan Liikehuoneistot Oy421000
OuluVisa Invest Oy5900068000
OuluCITYTILAT Oy8048000273000
OuluGugguu Group Oy277000−15000
PaimioPuhetulkit JuTuksi Oy943000171000
PielavesiKiinteistö Oy Pielaveden Vuokratalot99000072000
PihtipudasPutaan MottiMestarit Oy47750008000
PoriNopia Oy82800070000
PoriPorin Tilifakta Oy21000
PorvooX-Glass Oy87700014000
PorvooPorvoo Event Factory Oy Ab103200019000
PorvooTomcure Oy880000139000
PorvooCPQ Finland Oy840000348000
PyhtääHeinlahden Veistämö Oy118400054000
PöytyäSiirtoruuvi Oy4834000517000
RaseborgRaseborgs Trä Ab Oy5090005000
RaumaMikko Tools Oy88000069000
RaumaRauHeat Oy79280001028000
RaumaRestocon Consulting Oy1300028000
RaumoSilverhill Oy16500051000
RovaniemiMarttiini Oy6258000926000
SaloHento Kiinteistöt Oy53800015000
SaloSatel Oy165050002755000
SaloPerniön Rullakebab -tehdas Oy116400016000
SaloTeijon Kyläkauppa Oy84200086000
SastamalaReMaPo Oy71100061000
SavonlinnaIndustria Center Oy110926681095236
SavonlinnaAutoyhtymä Lahtinen Oy1198000216000
SeinäjokiTilitoimisto Haukkala Oy1900068000
SeinäjokiRattahanoja Oy85600017000
SeinäjokiKiinteistö Oy Seinäjoen KTK-Talo400002000
SeinäjokiPuulinja Suomi Oy240510001146000
SeinäjokiNevera Oy3202000203000
SomeroJ.T. Laskentaohjaus Oy238806134859
SomeroKauriskallio Oy1212000149000
St karinsOy Bellvest Ab124000
SäkyläLännen Teollisuuspalvelu Oy4959000830000
TampereYH Kodit Oy292180009132000
TampereSaarioinen Oy23509000020300000
TampereKapsoni Oy29000
TampereToypap-Import Oy7490000471000
TampereWestervesa Oy63400026000
TampereAmmeraal Beltech Oy7010767517732
TampereTampere-talo Oy6238000492000
TampereInnolink Group Oy1993000352000
TamperePentitech Oy600054000
TampereRH-Capital Oy107600093000
TampereJMH – Sijoitus Oy38200068000
TampereNolite Oy1052000193000
TampereRA Capital Oy1108000412000
TampereVestelli Oy2857000615000
TampereFICOSAP Consulting Oy202000158000
TampereSuomen Kalustemyynti Oy2016000467000
TamperePasakuitu Oy40400057000
Tamperetoimintoimin Oy970000852000
TervolaTervolan Saha ja Höyläämö Oy187760004448000
TurkuTM System Finland Oy8022000158000
TurkuMetaplan Oy99100001469000
TurkuKiinteistötoimisto Hansa Oy13200086000
TurkuAiriston Aluspalvelu Oy951000160000
TurkuHormos Medical Oy2917000
TurkuTohtoritalon Kiinteistöt Oy1136000493000
TurkuP-Turkuparkki Oy16800051000
TurkuMMR-Vuokraus Oy98135
TurkuRetroMed Oy280000273000
TurkuMedialiiga Oy1589000445000
TurkuCroco Capital Oy4000265000
TurkuDeltamarin Oy205220001089000
TurkuB Publishing Oy743000492000
TurkuHaliDent Oy568000154000
TurkuRälssintie 6 Holding Oy
TuusulaGustavelund Oy2527000494000
TuusulaVihervarikko Oy2466000405000
TuusulaHOPPE Nordic Countries Oy1969000811000
TuusulaVibrol Oy1515000721000
UrjalaUrjalan Sanomat Oy501000135000
UusikaupunkiSelkämeren Jää Oy396700050000
VaasaJK Tilat Oy34200022000
VaasaVil-Ken Business Oy Ab4000584000
VaasaTomBaBBa Oy218705297224
VantaaAlvis Oy55700090000
VantaaVantaan Energia Sähköverkot Oy5145300017296000
VantaaMaraKatti Oy1117000303000
VantaaKiinteistö Oy Plaza Hehku47600088000
VantaaTestimate Oy4024000553000
VantaaMarkkinointi V.Korjus Oy224000278000
VantaaAll-Rounders Group Oy994000119000
VantaaPamark Business Oy599660001196000
VasaOy Kron Plastic Ab58900013000
VasaTre Tuppar Ab65000
VesilahtiKoneistus Veljekset Alho Oy772000168000
VihtiPTN-Logistics Oy1017000137000
VihtiVihti Resort Oy1691000934000
ViitasaariAlva Viitasaari Oy3945000542000
ViitasaariOy Haka-Wood Ab9538000900000
YlöjärviKiinteistöhannonen Oy101000781000
Toimitus
Toimitus