25.2.2022 klo 08:24
Uutinen

AAA-luokkaan nousi 45 yritystä – Katso lista!

Yrittajat.fi julkaisee viikoittain AAA-luokkaan päässeiden yritysten tiedot.

Listauksessa ovat mukana viikon aikana AAA-luokkaan nousseet yritykset. Listalla on yhteensä 45 yritystä.

AAA-luokitus on merkki yrityksen erinomaisista taloudellisista tunnusluvuista, positiivisista taustatiedoista ja hyvästä maksukäyttäytymisestä. Luokituksen myöntää Suomen Asiakastieto Oy ja se perustuu reaaliaikaiseen, 7-portaiseen (AAA-C) Rating Alfa -luokitusjärjestelmään. AAA-luokituksen saa vain kaksi prosenttia kaikista Asiakastiedon luokittelemista yrityksistä.

Rating Alfa -luokitus ennakoi yrityksen riskiä saada maksuhäiriömerkintä tai joutua konkurssiin. Parhaaseen AAA-luokkaan kuuluvilla yrityksillä maksuhäiriön todennäköisyys vuoden kuluessa on vain 0,2 prosenttia, kun se heikoimmassa C-luokassa on 54,9 prosenttia. Asiakastieto tutkii ja seuraa luokitusten sekä yksittäisten muuttujien ennustekykyä, jotta tuloksiin voi luottaa. Malleja päivitetään jatkuvasti parhaan ennustekyvyn takaamiseksi.

Luokitus erottelee hyvät asiakkaat ja kumppanit huonoista vertailukelpoisin perustein. Sen avulla yritys pystyy myös itse osoittamaan vahvan taloudellisen asemansa esimerkiksi tarjouskilpailuissa.

Yrittajat.fi julkaisee tietoja myös perustetuista yrityksistä. Tämä lista julkaistaan tiistaisin.

KotipaikkaYritysPerustettuLiikevaihtoLiiketulos
EspooMetalprom Oy1.10.201359420001485000
EvijärviKuivasniemen Turkis Oy31.1.20029000
HelsinkiKemira Oyj1.1.19231,572E+0971730000
HelsinkiSuvilahden Puu Oy1.1.197837100069000
HelsinkiYIT Oyj70603000-48565000
HelsinkiOy Helsingin Asuntohankinta Ab1.1.1985273640007346000
HelsinkiAidtek Oy1.3.1989183382451990
HelsinkiSijuk Oy1.1.19909700058000
HelsinkiMedikumppani Oy5.12.20034459000104000
HelsinkiOftalMed Oy1.2.1999346000197000
HelsinkiPrudentum Oy4.5.199948000509000
HelsinkiMumitauko Oy1.1.20001317000162000
HelsinkiFreakquency Oy1.5.2010300042000
HelsinkiCronvall Oy28.3.201120000006000
HelsinkiHugo Capital Oy1.1.200273456397880
HelsinkiGynendo Oy3.9.2002148000100000
HelsinkiSunGyne Oy1.12.2014229000147000
Helsinki2holding N&B Oy1.6.20192978000413000
HämeenlinnaIsännöinti Kuvaja Oy1.3.19961302000121000
JoensuuYouKnow Oy1.6.2018215000193000
KotkaBit Group Finland Oy15.8.2005869058204652
KuopioLVI-Tahko Oy1.7.20001660277316896
KuopioSuperoperator Oy18.5.20092324837740509
KuopioER-Saha Oy25.11.201640988000702000
LahtiSV-Portfolio Oy141900066000
LeppävirtaBlue Truck Service Oy7.2.200792600051000
MikkeliDustec Oy1.1.1991243000
OuluHaapalehdon Katsastus Oy24.11.2009832000218000
RovaniemiNorrhydro Group Oyj1.7.2009360000-850219
RuskoRasessi Group Oy1.1.200989000323000
SaarijärviPertti Matti Juhani Pohjola Oy1.1.198317300033000
SeinäjokiSeinäjoen Ammattikorkeakoulu Oy1.4.2013324100001255000
SiilinjärviIlona-keittiöt Oy31.3.20161666000201000
TampereR. Hietanen Oy1.11.198913700094000
TampereSW-Invest Oy1.5.20092357718107
TampereArik Oy1.11.201611016000295000
TurkuS. Wallin seur. Oy1.1.1947322400028000
TurkuDaytor Oy1.4.200962600097000
TurkuAvila Oy7.12.20151027000484000
ValkeakoskiHitsas Oy1.12.19909800034000
VandaTunstall Oy1.7.1991731200052000
VantaaOjangon Koiraurheilukeskus Oy7.7.20101830006000
VantaaPullantuoksu Oy5.3.20142734000287000
VarkausAutohuolto Gynther Oy1.5.19811517000119000
YlöjärviUnnekivi Oy1.5.2013340000193000
Lähde: Suomen Asiakastieto

Muita kiinnostavia aiheita

Toimitus
Toimitus