aaa-luokitus
3.12.2021 klo 08:30
Uutinen

AAA-luokkaan nousi 53 yritystä – Katso lista!

Yrittajat.fi julkaisee viikoittain AAA-luokkaan päässeiden yritysten tiedot.

Listauksessa ovat mukana viikon aikana AAA-luokkaan nousseet yritykset. Listalla on yhteensä 53 yritystä.

AAA-luokitus on merkki yrityksen erinomaisista taloudellisista tunnusluvuista, positiivisista taustatiedoista ja hyvästä maksukäyttäytymisestä. Luokituksen myöntää Suomen Asiakastieto Oy ja se perustuu reaaliaikaiseen, 7-portaiseen (AAA-C) Rating Alfa -luokitusjärjestelmään. AAA-luokituksen saa vain kaksi prosenttia kaikista Asiakastiedon luokittelemista yrityksistä.

Rating Alfa -luokitus ennakoi yrityksen riskiä saada maksuhäiriömerkintä tai joutua konkurssiin. Parhaaseen AAA-luokkaan kuuluvilla yrityksillä maksuhäiriön todennäköisyys vuoden kuluessa on vain 0,2 prosenttia, kun se heikoimmassa C-luokassa on 54,9 prosenttia. Asiakastieto tutkii ja seuraa luokitusten sekä yksittäisten muuttujien ennustekykyä, jotta tuloksiin voi luottaa. Malleja päivitetään jatkuvasti parhaan ennustekyvyn takaamiseksi.
Luokitus erottelee hyvät asiakkaat ja kumppanit huonoista vertailukelpoisin perustein. Sen avulla yritys pystyy myös itse osoittamaan vahvan taloudellisen asemansa esimerkiksi tarjouskilpailuissa.

Yrittajat.fi julkaisee tietoja myös perustetuista yrityksistä. Tämä lista julkaistaan tiistaisin.

KotipaikkaYritysLiikevaihtoLiiketulos
EspooEspoon Hissi Oy60903961754549
HeinolaPorvari Group Oy17021080363
HelsinkiVilénin Rakennushuolto Oy193600019000
HelsinkiArkkitehtitoimisto Lehto Peltonen Valkama Oy1273000249000
HelsinkiBauer Media Holding Oy10900002043000
HelsinkiPutinki Oy2551000-11000
HelsinkiM & M Visions Oy8421000616000
HelsinkiFinnflow Oy329000112000
HelsinkiBalance Capital Oy18690001860000
HelsinkiSevitio Oy1581000392000
HelsinkiAste Holding Oy720000474000
HelsinkiOvorad Oy17750001067000
HelsinkiArkkitehtitoimisto Neva Oy2388137389838
HyvinkääHK-Maansiirto Kivenne & Lindroos Oy207400050000
HämeenlinnaHaketuspalvelu Pesonen Oy4109000360000
IsokyröNotkia IT Oy1691000208000
JyväskyläKarto Oy14526000280000
KankaanpääKnauf Oy320180003214000
KauhavaJK-Kourutukku Oy22800054000
KemiHydro-Kemi HK Oy1578000347000
KempelePinja Solutions Oy77280001636000
KempeleJT Service Oy101089
KeravaKiinteistö Oy Palokorventie 22400001167000
KirkkonummiSuomen Sokeri Oy1006790008953000
Koski TlKosken Hammashuolto Oy312033100166
KuopioSavon Taksidata Oy43670001018000
KuopioSavo-Karjalan Vesihuolto Oy7718855989502
LahtiLainion Akku Oy106200095000
LiminkaJJP-Invest Oy396000222000
NakkilaSan-Meta Oy3198000625000
OuluConcept7 Oy22000447000
OuluArwo-kivitalot Oy Oulu1019000186000
OuluTutoris Oy189730001557000
OuluTerwarahasto 1 Ky582000178000
ParainenOy Conwiss Ab3000
RaaheRaahen Tila Oy169000100000
RaumaRaumaster Paper Oy1469678282811
RiihimäkiTALOON YHTIÖT OY510780002784000
RovaniemiMassi Auto Oy57100085000
RovaniemiOunasvaaran Pirtit Oy436000189000
SaltvikQuick Consulting Ab Ltd5700035000
SotkamoSotkamon Rakennus Oy7708000493000
TampereTam-Kraft Oy195000345000
TornioAromtech Oy6063325242340
TurkuMetso Outotec Ceramics Oy247300042000
TurkuTuloskiinteistöt Holding Oy138080002781000
TurkuLounais – Suomen polttoaine- ja kahvilapiste Oy91000
TurkuKaivon Liha Kaunismaa Oy22211000205000
TurkuAvasta Invest Oy2400022000
ValkeakoskiMaanrakennus S Paavola Oy115500037000
VantaaDatacleric Oy81300089000
VantaaLTU Saneeraus Oy871000191000
YlivieskaPM-kiinteistöt OY1756000119000
Lähde: Asiaskastieto

Muita kiinnostavia aiheita

Toimitus
Toimitus