7.1.2022 klo 09:33
Uutinen

AAA-luokkaan nousi 61 yritystä – Katso lista!

Yrittajat.fi julkaisee viikoittain AAA-luokkaan päässeiden yritysten tiedot.

Listauksessa ovat mukana viikon aikana AAA-luokkaan nousseet yritykset. Listalla on yhteensä 61 yritystä.

AAA-luokitus on merkki yrityksen erinomaisista taloudellisista tunnusluvuista, positiivisista taustatiedoista ja hyvästä maksukäyttäytymisestä. Luokituksen myöntää Suomen Asiakastieto Oy ja se perustuu reaaliaikaiseen, 7-portaiseen (AAA-C) Rating Alfa -luokitusjärjestelmään. AAA-luokituksen saa vain kaksi prosenttia kaikista Asiakastiedon luokittelemista yrityksistä.

Rating Alfa -luokitus ennakoi yrityksen riskiä saada maksuhäiriömerkintä tai joutua konkurssiin. Parhaaseen AAA-luokkaan kuuluvilla yrityksillä maksuhäiriön todennäköisyys vuoden kuluessa on vain 0,2 prosenttia, kun se heikoimmassa C-luokassa on 54,9 prosenttia. Asiakastieto tutkii ja seuraa luokitusten sekä yksittäisten muuttujien ennustekykyä, jotta tuloksiin voi luottaa. Malleja päivitetään jatkuvasti parhaan ennustekyvyn takaamiseksi.

Luokitus erottelee hyvät asiakkaat ja kumppanit huonoista vertailukelpoisin perustein. Sen avulla yritys pystyy myös itse osoittamaan vahvan taloudellisen asemansa esimerkiksi tarjouskilpailuissa.

Yrittajat.fi julkaisee tietoja myös perustetuista yrityksistä. Tämä lista julkaistaan tiistaisin.

KotipaikkaYritysLiikevaihtoLiiketulos
EnonkoskiKari Malmstedt Oy706000
EspooMavape Oy30013396322
EspooAjotek Oy103800081000
EspooSivercon Oy-51000
EspooRakennus Pella Oy1776000474000
EspooMankkaan Suksihuolto Oy1193000116000
HeinolaKiinteistö Porvari Oy490007000
HelsingforsAdmanco Oy65000
HelsinkiAsfalttiliike E. Lidman Oy490000-2000
HelsinkiTeollisuustuonti Oy2344796317224
HelsinkiBiomed Oy2913000236000
HelsinkiTilibic Oy1330000173000
HelsinkiTietokonemaailma Oy3482000260000
HelsinkiKuvaverkko Oy11750000493000
HelsinkiMercer (Finland) Oy33510001117000
HelsinkiAlexander II Oy403000182000
HelsinkiGXO Logistics Services Finland Oy7276000820000
HelsinkiKuuasema Oy2329000401000
HelsinkiAdvance IT Solutions Oy2649000670000
HelsinkiNeuroInvest Oy4400061000
HelsinkiHeat Ledger Oy480001465000
HelsinkiDigikuu Oy1046209102798
HuittinenHuittisten Tilausliikenne Oy854000221000
HyvinkääAVA perhepalvelut Oy92700088000
HyvinkääWoima Group Oy6647000433000
JoensuuJoensuun CNC-Machining Oy3985000451000
JyväskyläKunnolla Oy127800015000
JämijärviJämijärven Liiketalo Oy193000234000
KaarinaSuomen Turvakauppa Oy5544000683000
KaarinaAddiktum Oy2832000649000
KalajokiRautakoski Oy1375000181000
KangasalaKivityö Kaseva Oy130800071000
KeiteleJärveläisen maansiirto Oy2423000147000
KeminmaaKemin Nahkatarvike Oy70000086000
KouvolaEnerkem Oy1183000206000
KuopioTahko24H Oy1322000218000
KuopioKuopion Retkiauto Oy75270001211000
KurikkaPicnus Oy1677000417000
LahtiErolan Kumi Oy96400035000
LahtiRomuliike Pasimetalli Oy1375000191000
LieksaKaplain Oy17300084000
MäntsäläAnstar Oy141810001620000
OuluTronica Oy14330001878000
OuluMaanrakennus J Päkkilä Oy8367862792108
PieksämäkiMartti Karjalainen Oy245200057000
PoriTalous-Markka Oy1514000288000
PorvooTAS-rakennus Oy423000240000
PyhäntäLatvaenergia Oy1888000123000
RaisioWest-Albinus Oy125000100000
RaseborgOP-Filia Oy Ab2109000232000
RaumaKiinteistö Oy Rauman Papinhaankatu 117100029000
SaloSaloteam Oy3053000218000
SeinäjokiLuoman Puutuote Oy15061000822000
SiilinjärviParha Oy6228000706000
SomeroRauta-Maatalous M. Kuosa Oy524000
TamperePirkanmaan Vuokrakodit Oy342000310000
TampereHomeros Oy3599000923000
TurkuHuiskula Oy248740002032000
VarkausKuljetus Welin Oy2871000131000
ViitasaariFysioterapia ja Lääkärikeskus Täsmähoito Oy126000
VimpeliTilitoimisto Erkki Koivisto Oy12600088000

Muita kiinnostavia aiheita

Toimitus
Toimitus