aaa-luokitus
26.11.2021 klo 09:26
Uutinen

AAA-luokkaan nousi 74 yritystä – Katso lista!

Yrittajat.fi julkaisee viikoittain AAA-luokkaan päässeiden yritysten tiedot.

Listauksessa ovat mukana viikon aikana AAA-luokkaan nousseet yritykset. Listalla on yhteensä 74 yritystä.

AAA-luokitus on merkki yrityksen erinomaisista taloudellisista tunnusluvuista, positiivisista taustatiedoista ja hyvästä maksukäyttäytymisestä. Luokituksen myöntää Suomen Asiakastieto Oy ja se perustuu reaaliaikaiseen, 7-portaiseen (AAA-C) Rating Alfa -luokitusjärjestelmään. AAA-luokituksen saa vain kaksi prosenttia kaikista Asiakastiedon luokittelemista yrityksistä.

Rating Alfa -luokitus ennakoi yrityksen riskiä saada maksuhäiriömerkintä tai joutua konkurssiin. Parhaaseen AAA-luokkaan kuuluvilla yrityksillä maksuhäiriön todennäköisyys vuoden kuluessa on vain 0,2 prosenttia, kun se heikoimmassa C-luokassa on 54,9 prosenttia. Asiakastieto tutkii ja seuraa luokitusten sekä yksittäisten muuttujien ennustekykyä, jotta tuloksiin voi luottaa. Malleja päivitetään jatkuvasti parhaan ennustekyvyn takaamiseksi.

Luokitus erottelee hyvät asiakkaat ja kumppanit huonoista vertailukelpoisin perustein. Sen avulla yritys pystyy myös itse osoittamaan vahvan taloudellisen asemansa esimerkiksi tarjouskilpailuissa.

Yrittajat.fi julkaisee tietoja myös perustetuista yrityksistä. Tämä lista julkaistaan tiistaisin.

KotipaikkaYritysLiikevaihtoLiiketulos
AlavusAkonkosken Saha Oy7324000701000
EspooPistesarjat Oy87140001408000
Espoosipbit Oy358000173000
HelsingforsArtek oy ab199090001666000
HelsingforsOy Arvest Ab13700041000
HelsinkiRaikka Oy79670001088000
HelsinkiRoihuvuoren Lämpö Oy89900063000
HelsinkiAltair Oy35000
HelsinkiLaki- ja Kiinteistöoppaat Oy466000382000
HelsinkiMediatrade Oy5790000173000
HelsinkiVelorito Oy155000246000
HelsinkiRuokapasseli Oy9038000307000
HelsinkiInterval International Finland Oy37200025000
HelsinkiBellarita Oy50576844843
HelsinkiATP-Group Oy3003000216000
HelsinkiVepMed Oy339000123000
HelsinkiBoutique Animation Oy1061000342000
HelsinkiHäggblom & Partners Ltd. Oy38760001163000
HelsinkiRaimedix Oy166000133000
HelsinkiOy Autocarrera Ab440920002448000
HelsinkiJP-CAT OY5721000591000
HelsinkiÄyräväinen Oy5303000918000
HelsinkiGraniitti Services Oy2086000346000
HelsinkiCWE Finland 01 Holding Ky4189000548000
HelsinkiRoca Invest Oy6000
HyvinkääRTA-YHTIÖT OY304730005187000
IsojokiIsojoen Lämpö Oy1251000211000
JyväskyläG-Tronic Oy2660000115000
JyväskyläRummakko Oy2098000-22000
KaarinaMuuritutkimus Oy1208000236000
KangasalaAli-Marttilan Puutarha Oy931000150000
KeravaSipti Oy1721114666318
KirkkonummiVeikkolan hammaslääkäriasema Oy97400048000
KouvolaLumon Invest Oy233500018711000
KouvolaLumon Suomi Oy806391607458421
KouvolaLumon International Oy80390003383000
KurikkaRintakosken Tila Oy620000355000
LahtiMurri Oy2938000226000
LahtiKilta Henkilöstöpalvelu Oy5077000578000
LahtiLisäpalvelu Finland Oy832000478000
LahtiKainulainen Invest Oy7508997870
LappeenrantaVeeVee Oy4000
LiperiLiperin Ikkuna Ky103331494067
LohjaTalvia Invest Oy1936000294000
LoimaaPlantanova Oy4107000166000
MaskuSaariston Portti Oy951000192000
MikkeliKaakon Viestintä Oy301010002225000
MäntsäläAero Invest Oy242000480000
NaantaliFlame Game Oy849761169544
OuluTrippi Oy622000
OuluPK Group Oy88800010000
OuluRahkomedical Oy409000236000
PorvooKiinteistö Oy Porvoon Mannerheiminkatu 7809000242000
PudasjärviKeskinäinen Kiinteistö Oy Harjus670001000
PöytyäAkken Metalli Oy80200095000
RaseborgRaseborg Express Ab81700055000
RovaniemiRakennusliike Jouko Pesonen Oy283940008571000
SaloEnergiatalo Järvi Oy4090000303000
SaloKalaliike Asp Oy1448000112000
SaloMertsi Toivonen Oy1213000236000
SaloFoodpro J&J Oy182200055000
SaloSuomenniitty Oy792000266000
SeinäjokiPS-Center Oy8160009000
ToholampiM.H. Välikangas Oy1611000491000
TornioTiltek Oy8000
TurkuVienolan Lämpö Oy733000-52000
TurkuTurun Ma-Ra Kiinteistöt Oy213000389000
TurkuKuljetusliike Törmänen Oy4447000403000
TurkuMTR Holding Oy24500098000
TurkuDevonia Oy734000345000
TuusulaWuolle Oy124000107000
UtajärviViherrakennus Oy Keijo Sakaranaho5382000294000
VantaaInfrarakenne Group Oy50000331000
ÄänekoskiK3SV Invest Oy50141082487908
Lähde: Asiaskastieto

Muita kiinnostavia aiheita

Toimitus
Toimitus