Yrittäjä! Tule mukaan omiesi pariin. Liity Yrittäjiin.

Jäsen, oletko jo ladannut Yrittäjät -sovelluksen puhelimeesi? Lataa sovellus Androidille tai Applelle.

2.9.2022 klo 08:32
Uutinen

AAA-luokkaan nousi 97 yritystä – Katso lista

Yrittajat.fi julkaisee viikoittain AAA-luokkaan päässeiden yritysten tiedot.

Listauksessa ovat mukana viikon aikana AAA-luokkaan nousseet yritykset. Listalla on yhteensä 97 yritystä.

AAA-luokitus on merkki yrityksen erinomaisista taloudellisista tunnusluvuista, positiivisista taustatiedoista ja hyvästä maksukäyttäytymisestä. Luokituksen myöntää Suomen Asiakastieto Oy ja se perustuu reaaliaikaiseen, 7-portaiseen (AAA-C) Rating Alfa -luokitusjärjestelmään. AAA-luokituksen saa vain kaksi prosenttia kaikista Asiakastiedon luokittelemista yrityksistä.

Rating Alfa -luokitus ennakoi yrityksen riskiä saada maksuhäiriömerkintä tai joutua konkurssiin. Parhaaseen AAA-luokkaan kuuluvilla yrityksillä maksuhäiriön todennäköisyys vuoden kuluessa on vain 0,2 prosenttia, kun se heikoimmassa C-luokassa on 54,9 prosenttia. Asiakastieto tutkii ja seuraa luokitusten sekä yksittäisten muuttujien ennustekykyä, jotta tuloksiin voi luottaa. Malleja päivitetään jatkuvasti parhaan ennustekyvyn takaamiseksi.

Luokitus erottelee hyvät asiakkaat ja kumppanit huonoista vertailukelpoisin perustein. Sen avulla yritys pystyy myös itse osoittamaan vahvan taloudellisen asemansa esimerkiksi tarjouskilpailuissa.

Yrittajat.fi julkaisee tietoja myös perustetuista yrityksistä. Tämä lista julkaistaan tiistaisin.

KotipaikkaYritysLiikevaihtoLiiketulos
EspooAsio-Data Oy80500063000
EspooInfosto Oy-103000
EspooValurinkujan Paikoitus Oy810007000
EspooPieniKylä Oy18381910214
EspooEpassi Clearing Oy1920002078000
EspooNCS Group Oy2489000599000
EurajokiRental Store Finland Oy864000562000
HattulaMaavire Oy361000170000
HelsingforsOy IGT Finland Ab59970002500000
HelsingforsCanal Digital Finland Oy43200021000
HelsingforsLeroy Oy2359000559000
HelsingforsNiinistönkatu 16 Property Oy44860001142000
HelsinkiKustannusosakeyhtiö Verotus212000325000
HelsinkiLihatukku Veijo Votkin Oy1713000058000
HelsinkiGenera Oy2750000356000
HelsinkiSalonia Oy22000123000
HelsinkiGemm Oy147000135000
HelsinkiT. Palmroth Oy1266000193000
HelsinkiNorudin Oy Vihti18100013000
HelsinkiMaking Movies – Nordberg & Aho Oy95000084000
HelsinkiSST-Group Oy144000171000
Helsinki3TS Capital Partners Oy2312000205000
HelsinkiMed-Oliver Oy473000183000
HelsinkiOy HIFK-Hockey Ab8740000263000
HelsinkiJarowskij Finland Oy8569000284000
HelsinkiActive Marin & Outdoor Oy1033000318000
HelsinkiSarvi Helsinki Oy486000723000
HelsinkiKuljetus Oy J.H.Laakso343000
HelsinkiElement Logic Finland Oy4258000537000
HelsinkiNordic Offset Oy1344000254000
HelsinkiEnerim Oy35121000370000
HelsinkiNeukirchen Metsä Oy43700071000
HelsinkiKanto Capital Oy3794000
HelsinkiSanni Music Oy549000286000
HelsinkiTuloskiinteistöt Oy1039000470000
HelsinkiHelsingin Kalasatama HoldCo Ky66800003826000
HelsinkiLarin Pysäköinti Oy
HuittinenSatu Invest Oy440000616000
HyvinkääKiinteistö Oy Hyvinkään Hämeenkulma13600020000
IlmajokiHellsten Corporation Oy1728000616000
IsokyröMäki-Reini Oy1216000185000
JakobstadAb Jakobstads Medicenter9500035000
JoensuuKiinteistö Oy Alasin1030000
JyväskyläKVR-Invest Oy75000
JyväskyläTikka Spikes Oy189900002262000
JärvenpääLefteros Oy748000132000
KaarinaRakennus Antti Juhani Oy4400019000
KajaaniMoto Team Tauriainen Oy155440001424000
KauhajokiLeo-Matti Ojala Oy261000
KirkkonummiK. Raiskinen Oy840000177000
KittiläKeskinäinen kiinteistöosakeyhtiö Levin Tunturinlaita 1610000
KokkolaNevertex Oy1255000258000
KuopioEnceladus Oy45600062000
LieksaInnotek Oy524466136285
LohjaGarmin Nordic Finland Holding Oy4390005517000
MariehamnAb Mathias Eriksson487310002210000
MariehamnAb Oskars Agenturer Oy Ltd44000
MikkeliMainostalo Mainospuu Oy1720000109000
NaantaliAMP-Himek Oy681000510000
NokiaKiinteistö Oy Nokian Tanhuankatu 101052000961000
OuluJuhan Auto Oy46390000895000
OuluAsianajotoimisto Ojala & Urpelainen Oy584000364000
PadasjokiPadasjoen Asuntotalot Oy90400020000
PaimioNavix Marketing Oy1200000271000
PietarsaariEleca Oy962501121624
PoriPorin Villa ja Peite Oy600000
PorvooRAVINTOLA RIPAKKA OY356000190000
RanuaMK Core Drilling Oy66650001102000
RaumaPlanneri Group Oy49500068000
RaumaMuksumassi Oy319000
RiihimäkiValutec Oy141100001009000
SaloKiinteistö Oy Salon Hitsitalo12700094000
SaloSalon Teollisuussähkö Oy87600080000
SaloRakennustyö Jarno Mäntylä Oy36000132000
SaloSalon Kaukolämpö Oy152700002293000
SaloCoral Holding Oy384000832000
SaltvikRolf Widman Ab2709000563000
SavonlinnaMopro Oy4614000210000
SibboFinnvacum Group Oy Ab386000597000
SiilinjärviSiilinjärven Optiikka Oy81600084000
SjundeåOY Finnfarm AB646000361000
TaipalsaariH. Ripatti Oy29200083000
TammelaE.U.-Adhoc Project Oy7766000889000
TampereTavarakiito Oy2784000263000
TampereTammerneon Oy5292585271873
TampereTaksi Välimäki Oy30000446000
TampereVIACCESS-ORCA FINLAND Oy1789000429000
TampereFinla Työterveys Oy19428000708000
TampereJV Yhtymä Oy2250001220000
TurkuHihna-Kiinteistöt Oy2400030000
TurkuInspire Group Oy37500056000
TurkuMetsämäen Rakennus Oy111940002414000
TurkuAsianajotoimisto Heikkilä & Co Oy1228000202000
VaasaVaasan Endolab Oy282000194000
VantaaFox Invest Oy16400043000
VasaWasa T & K Rör Ab – Putki Oy1842440325
YlöjärviJVT- ja pesutekniikka Oy42340001458000
Lähde: Asiakastieto
Toimitus
Toimitus