27.11.2018 klo 13:35
Uutinen

Helsingin Yrittäjät – Lauttasaari ry uudistuu vuonna 2019

Helsingin Yrittäjät – Lauttasaari ry on päättänyt syyskokouksessa 8.11.2018 seuraavista muutoksista: Yhdistyksen nimi ja maantieteellinen toimialue muuttuvat. 1.1.2019 alkaen paikallisyhdistyksen nimi on Helsingin Yrittäjät – Lounais-Helsinki ry ja Helsingin Yrittäjät – Lauttasaari ry nimenä lakkaa. Maantieteelliseen toimialueeseen kuuluvat Lauttasaaren lisäksi: Koivusaari, Lehtisaari, Kaskisaari ja Kuusisaari sekä osa Meilahdesta, Ruoholahti ja Jätkäsaari (postinumeroalueet: 00180, 00200-00220, 00250, 00340).

Uudistuksen painopiste on hallinnollinen, jäsenistölle ja yhteistyökumppaneille muutos tuo paremmat palvelut sekä yhteistyöverkoston. Muutos ei edellytä toimenpiteitä jäsenyritykseltä.

Kuuden uuden yhdistyksen viralliset nimet ovat (1.1.2019 alkaen):

  • Helsingin Yrittäjät – Lounais-Helsinki ry
  • Helsingin Yrittäjät – Etelä-Helsinki ry
  • Helsingin Yrittäjät – Keski-Helsinki ry
  • Helsingin Yrittäjät – Länsi-Helsinki ry
  • Helsingin Yrittäjät – Itä-Helsinki ry
  • Helsingin Yrittäjät – Pohjois-Helsinki ry

Lue lisää paikallisyhdistysuudistuksesta >>

Uusi hallitus aloittaa 1.1.2019

Syyskokouksessa uuden yhdistyksen hallitukseen valittiin 9 jäsentä ja 1 puheenjohtaja seuraavalle toimikaudelle:

Puheenjohtaja Johanna Jussila, Crescendo Consulting and Management Oy

Hallituksen jäsenet aakkosjärjestyksessä:

Heikki Karu, Innolife Oy
Niklas Koskimies, Expec Information Systems Oy
Henrietta Kvist, Linguajoy Language Clubs
Johannes Kvist, MBT Footwear Suomi Oy
Esa Laurila, Tausen Oy
Ulla Leppäkoski-Juvonen, Nailstation Finland
Taru Päivike, Succession Group Oy
Outi Tarri, Pa-Ka-Kauneushoitola Hairspot
Esko Valkeala, emProcess

Hallituksen jäsenten vastuualueet tarkentuvat järjestäytymiskokouksessa joulukuussa.

Viestintä yhtenäistyy ja yhden vuosikokouksen malli jatkossa

Tiedotus ja viestintäkanavamme uudistuvat yhtenäisiksi sivustoiksi muiden Helsingin Yrittäjien paikallisyhdistysten kanssa, Facebook-ryhmämme lopettaa ja aktiivinen toiminta siirtyy perustettavaan ryhmään – Facebook-feediimme tulee tästä lisätietoa. Uusi kotisivusto Helsingin Yrittäjät – Paikallisesti avautuu 2.1.2019 (linkki julkaistaan myöhemmin kotisivuilla). Facebookissa toimii uusi Helsingin Yrittäjät – Paikallisesti -sivu, josta löytyy ajankohtaista tietoa paikallisyhdistysten tulevista tapahtumista ja uutisista.

Sääntömuutoksissa huomattavaa on, että jatkossa vuosikokouskutsut lähetetään vain sähköisesti ja julkaistaan nettisivuillamme lisäksi siirrymme kahden (kevät- ja syys) kokouksen mallista yhden vuosikokouksen malliin jo ensi syksynä.

Kevään ohjelmasta tiedotetaan alkuvuonna 2019.

– Hallitus

Helsingin Yrittäjät – Lounais-Helsinki ry:n puheenjohtaja
Johanna Jussila, Crescendo Consulting and Management Oy
p. 050 438 9575, johanna.jussila(at)crescendo.fi

Kuva: Jaana Tihtonen