9.11.2018 klo 13:48
Uutinen

Syyskokoukset päättivät uudistuksesta: yhdeksän paikallisyhdistystä muovautuu kuudeksi uudeksi yhdistykseksi

Helsingin Yrittäjien paikallisyhdistysten sääntömääräisissä syyskokouksissa 8.11.2018 päätettiin yhdeksän nykyisen paikallisyhdistyksen uudistamisesta. Vuoden 2019 alusta lähtien Helsingin Yrittäjissä toimii kuusi uutta paikallisyhdistystä.

Vuoden 2018 aikana Helsingin Yrittäjien paikallisyhdistykset ovat yhteistyössä suunnitelleet uutta aluejakoa, joka muun muassa lisäisi yrittäjien mahdollisuutta hyödyntää laajemmin yhdistysten tarjoamia jäsenpalveluita ja tapahtumia.

Muutosta käsiteltiin paikallisyhdistysten yhteisessä syyskokoustapahtumassa torstaina 8.11.2018 Fennian pääkonttorilla. Kaikissa yhdeksässä syyskokouksessa äänestettiin muutoksen puolesta, jonka myötä vuoden 2019 alusta lähtien Helsingin Yrittäjillä on kuusi paikallisyhdistystä.

– Tässä prosessissa on korostunut jaettu yhteinen tahtotila uudistukselle. Muutosta on valmisteltu tiimityönä upeassa yhteishengessä ja haluankin kiittää kaikkia tähän osallistuneita, kertoo Helsingin Yrittäjien puheenjohtaja Mari Laaksonen (kuvassa vasemmalla).

Muutoksessa kolme paikallisyhdistystä fuusioituu muihin yhdistyksiin ja vanhojen yhdistysten nimiä ja aluerajoja muutetaan. Ne jäsenet, joilla paikallisyhdistys muuttuu, saavat viikon 47 aikana sähköpostitse viestiä asiasta. Jäsen voi halutessaan vaikuttaa yhdistyksen valintaan.

Kuuden uuden yhdistyksen viralliset nimet ovat (1.1.2019 alkaen):

  • Helsingin Yrittäjät – Lounais-Helsinki ry
  • Helsingin Yrittäjät – Etelä-Helsinki ry
  • Helsingin Yrittäjät – Keski-Helsinki ry
  • Helsingin Yrittäjät – Länsi-Helsinki ry
  • Helsingin Yrittäjät – Itä-Helsinki ry
  • Helsingin Yrittäjät – Pohjois-Helsinki ry

Helsingin Yrittäjät – Töölö ry:n syyskokouksessa äänestettiin muiden yhdistysten tapaan uudistuksen puolesta. Muutoksen myötä suurin osa Töölön yhdistyksen jäsenistä siirtyy osaksi Länsi-Helsingin yhdistystä.

>> Lue lisää uudistuksesta

Lisätiedot:
Puheenjohtaja Mari Laaksonen, mari.laaksonen @ yrittajat.fi, p. 040 578 0189
Toimitusjohtaja Tiina Oksala, tiina.oksala @ yrittajat.fi, p. 040 548 1104

Kuvat: Jaana Tihtonen