12.6.2020 klo 18:17
Uutinen

Kirkkonummen Yrittäjien kesän avajaisia ja kevätkokousta vietettiin auringonpaisteessa

Kirkkonummen Yrittäjien Kesän avajaisissa juhlistettiin kunnan asukasluvun 40 000 ylittymistä yhteistyössä kunnan kanssa, sekä kevätkokouksessa hyväksyttiin uudet yhdistyssääntömuutokset

Eristäytymisen aika on takanapäin

Kesän avajaiset 11.6. vietettiin leppoisassa kesätuulessa auringon paistaessa iltamyöhään saakka. Tapahtumassa juhlittiin yhdessä kunnan kanssa Kirkkonummen 40 000 asukasluvun ylittymistä, perhe Parma Sundsbergista kukitettiin ja he saivat yhdistyksemme jäsenten lahjakortteja juhlavasti vuosiluvun 2020 mukaisesti, 2020 euron edestä.

Yhdistyksen puheenjohtaja Janne Laitinen avasi tapahtuman kesäillassa Jeppaksen etupihalla yrittäjien ja paikalle tulleiden kutsuvieraiden ympäröimänä – sopivin etäisyyksin toisistaan, luonnollisestikin. Janne kertoi koronakevään aikana tiivistyneestä yhteistyöstä kunnan kanssa ja sen merkityksestä, kunnanjohtaja Tarmo Aarnio jatkoi samassa hengessä todeten, miten tärkeää hyvä yhteistyö yrittäjien kanssa on kunnan elinvoimaisuuden kehittämiseksi. Kunnanjohtaja onnitteli ja kiitti perhettä valinnastaan sijoittua Kirkkonummen kuntaan ja perhe kertoikin kokemuksiensa olleen tähän asti hyviä.


Kuva: Kirkkonummen kunta, viestintä

Lue perheen tarina kunnan sivuilta: Kreetan kautta Kirkkonummelle – perhe Parma rikkoi 40 000 asukkaan rajan!

Puheiden ja lahjojen jaon jälkeen alkoi illan viihdeosuus herkullisella kesäillallisella, ja paikalle viihdepuolesta vastaamaan saapui Kirkkonummen oma viihdetaiteilija ja Café Purjeen isäntä, Mikko Kartano.


Mikko Kartano

Ilta kului rupatellen ja musiikkia kuunnellen, oli suuri ilo tavata pitkästä aikaa yrittäjiämme!

Kesän avajaisia edelsi yhdistyksemme sääntömääräinen kevätkokous, jossa käsiteltiin toimintakertomus 2019, vahvistettiin tilinpäätös 2019 ja myönnettiin vastuuvapaus hallitukselle ja muille vastuuvelvolliselle. Paikallisyhdistyksen yhdistyssääntömuutos hyväksyttiin kokouksessa kutsun liittenä esitetyn mukaisesti sekä hallitusjäsen (Susanna Järvenpää) ilmoitti jättävänsä hallitusjäsenen tehtävät – hän jatkaa edelleen yhdistyksen sihteerinä.

Pääkuva: Jussi Salo

Lisätietoja: kirkkonummen@yrittajat.fi