21.11.2017 klo 15:13
Uutinen

Kuopion Yrittäjien hallitus järjestäytyi

Kuopion Yrittäjien hallitus järjestäytyi vuodelle 2018. Maanantaina 20.11. järjestetyssä kokouksessa valittiin yhdistyksen varapuheenjohtajat, valiokuntien puheenjohtajat sekä talousvastaava.

Kuopion Yrittäjät valitsi kokouksessaan kolme varapuheenjohtajaa vuodelle 2018: uutena hallitukseen valitun Eeva-Riitta Koposen (Crazy Station), Mikko Rissasen (Kelvitec Oy) sekä Jari Väänäsen (Vaihtopaikka Oy). Yhdistyksen talousvastaavana aloittaa Merja Laituri-Korhonen (Merela Kehittämisluotsi).

Varapuheenjohtajista valiokuntien puheenjohtajia

Yhteiskuntavaikuttamisen valiokunnan puheenjohtajaksi valittiin useamman vuoden valiokunnan jäsenenä toiminut Mikko Rissanen. Aiemmin järjestövaliokunnan jäsenenä toiminut Jari Väänänen aloittaa järjestövaliokunnan puheenjohtajana ja Eeva-Riitta Koponen aloittaa viestintävaliokunnan puheenjohtajana.

Valiokunnat ovat Kuopion Yrittäjien valmisteleva toimielin, joiden tehtävänä on tukea operatiivista toimintaa ja valmistella asioita hallituksen päätettäväksi.

Valiokuntien puheenjohtajien seuraava tehtävä on valiokuntien jäsenten valitseminen. Kuopion Yrittäjät etsii aktiivisia toimijoita valiokuntiin jäsenistöstään, katso lisätietoa täältä, ja ilmoittaudu mukaan. Valiokunnat muodostetaan viimeistään tammikuussa 2018.

Vuoden 2018 hallituksen kokoonpano

Kuopion Yrittäjien syyskokouksessa puheenjohtajaksi valittiin K-market Neulamuikun kauppias Sirpa Karppi. Yhdistyksen hallituksen vuonna 2018 muodostavat varapuheenjohtajien ja talousvastaavan lisäksi hallituksessa jatkavat Mikko Jalkanen (Asianajotoimisto Lukander Ruohola HTO Oy) ja Heikki Tertsunen (HT-Toimistokalusteet) sekä uutena hallitukseen valitut Tuomo Burman (Kuopion Softop Oy) ja lääkäriyrittäjä Kari Jaakkola. Yhdistyksen operatiivisesta toiminnasta vastaa toiminnanjohtaja Kirsi Sisso-Litmanen.