YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.
Lähes kaikki suomalaiset toivovat lisää yrityksiä – ”Yritysten menestyminen ei ole vain yrittäjien asia”
Lähes kaikki suomalaiset katsovat Suomen talouden tarvitsevan lisää kasvavia yrityksiä.
Suomalaisista 89 prosenttia ajattelee Suomen talouden tarvitsevan kipeästi enemmän kasvavia yrityksiä. Yli kolme neljästä (77 prosenttia) katsoo koko yhteiskunnan hyötyvän siitä, jos Suomessa suhtauduttaisiin myönteisemmin yrittämiseen.
Tiedot käyvät ilmi Elinkeinoelämän valtuuskunnan EVAn kevään 2026 Arvo- ja asennetutkimuksesta.
Riskistä riittävä palkinto
Suomen Yrittäjien johtajan, pääekonomisti Päivi Puontin mukaan suomalaiset ymmärtävät yritysten ja yrittäjyyden merkityksen Suomelle.
– Yritysten menestyminen ei ole vain yrittäjien asia: suurin osa palkansaajista työskentelee yrityksissä, joten yritysten kasvu tarkoittaa työpaikkoja, parempia palkkoja ja verotuloja.
– Yrittäjäksi ryhtymiseen ja yrityksen kasvattamiseen liittyviä kustannuksia ja riskejä pitäisi vähentää. Yrittäjän ottamasta riskistä pitää myös olla odotettavissa riittävä palkinto eli tuotto. Jos onnistumisesta saatava hyöty jää pieneksi suhteessa riskiin, kannustin yrittää ja kasvattaa yritystä heikkenee. Siksi tarvitsemme kannustavaa verotusta ja keinoja, joilla työn teettämisen kustannuksia ja riskejä voidaan pienentää.
Puontin mukaan yrittäjyyden kannustimissa on viime kädessä kyse riskin ja palkinnon suhteesta.
– Yrittäjä ottaa taloudellisen riskin, kantaa vastuuta ja käyttää omaa aikaansa ja varallisuuttaan. Jos tästä riskistä ei ole onnistumisen tapauksessa mahdollista saada riittävää tuottoa, yhä harvempi ottaa riskin. Suomessa yrittämisen pitää olla sekä mahdollista että taloudellisesti järkevää.
EVAn kyselyssä puolet suomalaisista (51 prosenttia) pitää perusteltuna, että yrittäjäriski huomioidaan jatkossakin keventävänä tekijänä yrittäjän osinkoverotuksessa. Eri mieltä väittämästä on 15 prosenttia.
Yli puolet suomalaisista (54 prosenttia) pitää yrittäjien verotusta ja muita lakisääteisiä maksuja kohtuuttomina. Yrittäjistä tätä mieltä on 70 prosenttia.
Aito vaihtoehto palkkatyölle
Vain 30 prosenttia suomalaisista kokee kuitenkin yrittäjäksi ryhtymisen henkilökohtaisesti houkuttelevaksi. Enemmistö (59 prosenttia) ei pidä yrittäjyyttä itselleen houkuttelevana vaihtoehtona, ja puolet (49 prosenttia) ei ole koskaan vakavissaan harkinnut yrittäjäksi ryhtymistä.
Yrittäjyys houkuttelee naisia vähemmän kuin miehiä. Miehistä 36 prosenttia pitää yrittäjäksi ryhtymistä houkuttelevana, naisista 22 prosenttia.
– Yrittäjyydestä pitäisi tehdä aidosti varteenotettava vaihtoehto palkkatyölle. Yrittäjäksi ryhtyminen vaatii idean, osaamista, rahaa ja riskinsietokykyä, mutta näihin kaikkiin voidaan vaikuttaa. Yrittäjämäisiä taitoja voidaan opettaa kaikilla koulutusasteilla, ja yritystalouden perusteet pitäisi tehdä tutummiksi Yrittäjien Puonti sanoo.
– Suomalaiset arvostavat yrittäjiä, mutta huomattavan monelle ajatus yrittäjäksi ryhtymisestä on vieras. Kuilu virkasuhteen ja yrittäjyyden välillä on syvä, sillä tulosten mukaan yli kaksi kolmesta valtion leivissä työskentelevästä ei ole koskaan harkinnut yrittäjäksi ryhtymistä, analyysin kirjoittanut EVAn johtava veroasiantuntija Emmiliina Kujanpää puolestaan toteaa järjestön tiedotteessa.
– Yrittäjämäinen asenne tarkoittaa oma-aloitteisuutta, vastuuntuntoa, luovuutta, ongelmanratkaisukykyä, yhteistyökykyä, taloudellista ymmärrystä, epävarmuuden sietämistä ja mahdollisuuksiin tarttumista. Nämä ovat tulevaisuuden työelämän taitoja riippumatta siitä, työskenteleekö ihminen yrittäjänä vai palkansaajana, Puonti jatkaa.
Vapautta YEL-maksuun
Suomalaiset antaisivat yrittäjille nykyistä enemmän päätösvaltaa.
Enemmistön (57 prosenttia) mielestä yrittäjän pitäisi saada päättää vapaasti oman eläkemaksunsa ja tulevan eläkkeensä tasosta. Viidennes (19 prosenttia) on asiasta eri mieltä.
Ei viimeinen vaihtoehto
Lähes kolme neljästä suomalaisesta (73 prosenttia) katsoo yrittämiseen liittyvän liian suuria taloudellisia riskejä. Yli puolet (53 prosenttia) yhtyy väitteeseen, jonka mukaan vain hullu ryhtyy suurten maksujen ja riskien vuoksi turvallisen palkkatyön sijasta yrittäjäksi. Yrittäjistä näin ajattelee 64 prosenttia.
Erityisesti naiset painottavat näkemyksissään yrittäjyyden tuomaa työtaakkaa ja taloudellista riskiä.
– Lakisääteisiä velvoitteita on kevennettävä, jotta suomalaiset näkevät riskinoton kannattavana. Yrittäjäriskin vastapainoksi tarvitaan vapautta ja mahdollisuus hyötyä onnistumisesta, Kujanpää sanoo.
– Yrittäjyyteen liittyvää kuvaa pitää myös monipuolistaa. Yrittäjyys ei tarkoita kaikille jatkuvaa epävarmuutta ja kohtuutonta työtaakkaa. Monet yrittäjät, erityisesti perheelliset, arvostavat työn tuomaa joustavuutta. Nuorten asenteet yrittäjyyttä kohtaan ovat myös myönteisempiä kuin vanhempien ikäluokkien, Puonti jatkaa.
Puontin mukaan työn murros voi lisätä yrittäjyyttä, mutta siihen pitää olla valmius.
– Yrittäjyys ei saisi olla vaihtoehto vasta silloin, kun muita vaihtoehtoja ei ole, vaan aidosti yksi tapa tehdä työtä ja rakentaa omaa toimeentuloa. Suomalaiset jo ymmärtävät yrittäjyyden merkityksen, nyt on päättäjien vuoro tehdä sellaisia päätöksiä, jotka tekevät yrittämisestä ja yritysten kasvusta Suomessa houkuttelevaa ja kannattavaa.
Näin kysyttiin
Tulokset perustuvat 2 045 henkilön antamiin vastauksiin. Tiedot kerättiin keväällä 2026. Vastaajat edustavat koko maan 18–79-vuotiasta väestöä Ahvenanmaata lukuun ottamatta.
Aineisto kerättiin Taloustutkimus Oy:n internetpaneelissa ositetulla satunnaisotannalla. Aineisto on painotettu edustamaan väestöä iän, sukupuolen, asuinalueen, koulutuksen, ammatin tai aseman, toimialan ja puoluekannatuksen mukaan.
Tulosten virhemarginaali on koko väestön tasolla 2–3 prosenttiyksikköä kumpaankin suuntaan.
Vinkkaa meille juttuaihe!
Toimitus
toimitus@yrittajat.fi