6.11.2021 klo 13:14
Uutinen

Lauha Gaala 2021

Satakunnan ja Etelä-Pohjanmaan rajalla tapahtui 30. lokakuuta, kun Honkajoen, Isojoen ja Karijoen yrittäjäyhdistykset järjestivät yhteisen yrittäjäjuhlan, Lauha Gaalan, Kodesjärven Toukolassa. Juhlan viettoon oli saapunut toistasataa yrittäjää puolisoineen. Juhlan pääpuhujana ja Suomen yrittäjien terveiset toi juhlakansalle Suomen yrittäjien johtaja Harri Jaskari. Juhlatilan kukista ja koristelusta vastasi Niemisen puutarha Honkajoelta. Tilaisuudessa heidät palkittiin Honkajoen yrittäjien Vuoden yhteistyökumppanina. Maittavat tarjoilut nälkäiselle juhlaväelle olivat loihtineet Lauha Gateringin väki Teppo Toivasen johdolla. Juhlaa olivat sponsoroimassa kolmen paikkakunnan pankit sekä useat yritykset. Illan tahdit juhlakansalle antoi mahtava viisikko Raumalta- The Wallstones. Iso kiitos kaikille heille, jotka mahdollistavat meille mahtavan illan, Lauha Gaalan!
Honkajoen vuoden yrittäjäksi valittiin vertikaaliviljelyn edelläkävijä valovoimainen Netled Oy. Palkintoa olivat vastaanottamassa yrityksen perustaja Esa Kivioja, toimitusjohtaja Niko Kivioja ja hankintajohtaja Johanna Kivioja. Katso lisää yrityksestä heidän kotisivuilta.
Lisäksi juhlassa jaettiin Honkajoen yrittäjien ry:n oma tunnustuspalkinto -Ikiaikainen työmyyrä. Titteli meni ansaitusti yhdistyksemme puheenjohtajalle Juha Leivolle. Tämä oli järjestyksessä toinen ikiaikainen työmyyrä, edellisen tittelin omistaa, myöskin ansaitusti, yhdistyksemme pitkäaikainen jäsen Hannu Uusihonko. Selvitykseksi, työmyyrät ovat ahkeria talkoolaisia, jotka tekevät paljon yhteisen hyvään eteen.
Kiitos Isojoen ja Karijoen yrittäjäyhdistyksille onnistuneesta yhteisestä juhlasta.