11.2.2022 klo 09:16
Uutinen

Nämä 69 yritystä nousivat AAA-luokkaan – Katso lista

Listauksessa ovat mukana viikon aikana AAA-luokkaan nousseet yritykset. Listalla on yhteensä 69 yritystä.

AAA-luokitus on merkki yrityksen erinomaisista taloudellisista tunnusluvuista, positiivisista taustatiedoista ja hyvästä maksukäyttäytymisestä. Luokituksen myöntää Suomen Asiakastieto Oy ja se perustuu reaaliaikaiseen, 7-portaiseen (AAA-C) Rating Alfa -luokitusjärjestelmään. AAA-luokituksen saa vain kaksi prosenttia kaikista Asiakastiedon luokittelemista yrityksistä.

Rating Alfa -luokitus ennakoi yrityksen riskiä saada maksuhäiriömerkintä tai joutua konkurssiin. Parhaaseen AAA-luokkaan kuuluvilla yrityksillä maksuhäiriön todennäköisyys vuoden kuluessa on vain 0,2 prosenttia, kun se heikoimmassa C-luokassa on 54,9 prosenttia. Asiakastieto tutkii ja seuraa luokitusten sekä yksittäisten muuttujien ennustekykyä.

Luokitus erottelee hyvät asiakkaat ja kumppanit huonoista vertailukelpoisin perustein. Sen avulla yritys pystyy myös itse osoittamaan vahvan taloudellisen asemansa esimerkiksi tarjouskilpailuissa.

Yrittajat.fi julkaisee tietoja myös perustetuista yrityksistä. Tämä lista julkaistaan tiistaisin.

toimitus(at)yrittajat.fi

KotipaikkaYritysLiikevaihtoLiiketulos
EspooOy Soft Protector Ltd.1759408203125
EspooOlini Oy2966000380000
HelsinkiOy Kart Ab5688000386000
HelsinkiOy Kaarneva Consulting Ab25000
HelsinkiLehto-Automaatio Oy179550118211
HelsinkiLääkäripalvelu Petri Pesonen Oy376000342000
HelsinkiLogicor Oy8668000−2089000
HelsinkiMironi Oy216000254000
HelsinkiLentotehdas Oy152000062000
HelsinkiOiva lsännöinti Helsinki Oy5524000906000
HelsinkiEerika Consulting Oy2634000596000
HyrynsalmiKiinteistö Oy Hallan Huippu Huvilat240004000
IngåPedersen Invest Ltd Oy143000832000
JoensuuBroman Yhtiöt Oy257410003365000
JyväskyläRakennusliike T.J. Väliaho Oy1150000207000
Jyväskylä3D Formtech Oy175600058000
JyväskyläTyöterveys Laine Oy3019000128000
KarkkilaJ D Invest Oy101000
KemiPRE-Sijoitus Oy21700032000
KempeleJSM Kone Oy779000199000
KittiläKiinteistö Oy LC-Holding24300098000
KokkolaKokkolan Nahka Oy-Karleby Läder Ab5828000667000
KorsholmMicator Ab634000
KouvolaMedikymi Oy206000113000
KronobyInPlace Solutions Ab Oy72000
KuopioElektropoint Oy3795000518000
KuopioSavocardio Oy479000288000
KuusamoKuusamon Uistin Oy2614000221000
KuusamoRasepi Oy45100080000
LaitilaMaarakennus K. Laivola Oy3540001000
LemiLpr Invest Oy300041000
LietoSeppälän Tiili Oy6861000309000
LietoLiedon RAS-Rakennus Oy570066105
LohjaSLG kiinteistöt Oy3270001000
MalaxAb Neuropsykolog – Neuropsykologi K. Helenelund Oy21900093000
MaskuKH Siivonen Oy176000
MuhosJ. Pietilä Invest Oy4900050000
OuluReal Kids Oy874000261000
OuluColleqium Oy85857028759
OuluSpecula Oy359000175000
OuluTalenom Oyj34797184350142
OuluOKT Kosteustutkimus Oy1979000282000
PomarkkuKonepaja Wingmet Oy164122012419
PoriPorin HK-Kiinteistöt Oy136000119000
PoriPares Oy375000
PorvooPorvoon Lukkohuolto Oy1032000278000
PorvooPelmes Oy76000
PorvooFinntres Oy159000243000
RaisioTilitoimisto Immonen & Sinkkonen Oy1030000159000
SotkamoPolanneterä Oy537000162000
SuonenjokiSuonenjoen Sähköasennus Oy865000119000
TaipalsaariLummeCo oy814000178000
TampereMeise-Yhtiöt Oy3200020000
TampereJäähelmi Oy47000107000
TampereGavis Invest Oy2435000792000
TampereVestelli Oy2857000615000
TampereA & Sons Company Oy269000
TampereMydriasis Oy359000292000
TampereVesitaito Group Oy764000488000
TampereJääheimo Oy9300078000
TeuvaVapaa-ajankeskus Parra Oy30200036000
TohmajärviMaatila Kontkanen Oy1100026000
TornioPyöräosa Keinänen Oy8490000918000
TurkuTurun Tapetti ja Matto Oy11400006000
TurkuOy Lataus Ab429000305000
VantaaLH Holding Oy21600088000
VasaEstlander & Partners Investment Ab1905000427000
VirratAsetalo Oy2471000263000
YlivieskaHiusten Ykkönen 1 Oy805000131000

Muita kiinnostavia aiheita