YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.

AAA-yritykset
Julkaisemme viikoittain AAA-luokkaan nousseet yritykset.
16.10.2026 klo 07:15
Uutinen

Nämä yritykset nousivat AAA-luokkaan – Katso lista

Tämä teksti on konekäännetty.


Yrittajat.fi julkaisee viikoittain AAA-luokkaan päässeiden yritysten tiedot.

Listauksessa ovat mukana viikon aikana AAA-luokkaan nousseet yritykset. Listalla on yhteensä 124 yritystä.

AAA-luokitus on merkki yrityksen erinomaisista taloudellisista tunnusluvuista, positiivisista taustatiedoista ja hyvästä maksukäyttäytymisestä. Luokituksen myöntää Suomen Asiakastieto Oy ja se perustuu reaaliaikaiseen, 7-portaiseen (AAA-C) Rating Alfa -luokitusjärjestelmään. AAA-luokituksen saa vain kaksi prosenttia kaikista Asiakastiedon luokittelemista yrityksistä.

Rating Alfa -luokitus ennakoi yrityksen riskiä saada maksuhäiriömerkintä tai joutua konkurssiin. Parhaaseen AAA-luokkaan kuuluvilla yrityksillä maksuhäiriön todennäköisyys vuoden kuluessa on vain 0,2 prosenttia, kun se heikoimmassa C-luokassa on 54,9 prosenttia. Asiakastieto tutkii ja seuraa luokitusten sekä yksittäisten muuttujien ennustekykyä, jotta tuloksiin voi luottaa. Malleja päivitetään jatkuvasti parhaan ennustekyvyn takaamiseksi.

Luokitus erottelee hyvät asiakkaat ja kumppanit huonoista vertailukelpoisin perustein. Sen avulla yritys pystyy myös itse osoittamaan vahvan taloudellisen asemansa esimerkiksi tarjouskilpailuissa.

KotipaikkaYritysLiikevaihtoLiiketulos
AskolaOssi Masalin Oy135300075000
EsboElektor Ab4400050000
EspooPuutarhaNikkarit Oy23360002683000
EspooTapiolan Tennispuisto Oy981000245000
EspooTrailmaker Oy95700027000
EspooVDB Suomi Oy Ltd217000
EspooKourullecom Oy4160000562000
EuraAuramaa Logistiikka Oy321550001421000
HailuotoKujalan Tila Oy727000174000
HaminaVehkalahti Terminals Oy848000520000
HangöMåleriaffär Tor-Björn Ekholm Oy Ab47590004000
HeinolaVierumäen Kuntorinne Oy34900030000
HelsingforsDEUTZ Nordic Oy6303000319000
HelsinkiOy Perkko7107000223000
HelsinkiEquinix (Finland) Oy439080002781000
HelsinkiHelsingin Painehuolto HPH Oy1887000226000
HelsinkiKuntokiinteistöt Oy796000709000
HelsinkiOy Braeden International Ltd1159000404000
HelsinkiHelsingin Venevaruste Oy154000
HelsinkiJettaset Oy129800079000
HelsinkiNRJ Finland Oy Ab2967000392000
HelsinkiUudenmaan Asumispalvelut Oy1799000369000
HelsinkiNovum Oy1715000316000
HelsinkiDen Hartogh Dry Bulk Finland Oy2281000152000
HelsinkiHowden Finland Oy4154000018296000
HelsinkiAvainahjo Oy2119000280000
HelsinkiAttendo Jokikoto Oy4073000225000
HelsinkiSeptor Oy38140001040000
HelsinkiGC Advisors Oy21000106000
HelsinkiLoomis Suomi Oy304450004185000
HelsinkiA’la Carhu Oy1300021000
HelsinkiRinnekodit Oy24807100022247000
HelsinkiSalin M. T. Invest Oy15000
HelsinkiOaklins Finland Oy1607000532000
HollolaProtalli Oy3400041000
HuittinenLeafhill Solutions Oy827000108000
HuittinenRyhmäkoti Aunela Oy1541000521000
HämeenkyröPräntti Oy135100064000
HämeenlinnaIT-Palvelu Oy Finland84084718722
JoensuuHeikkinen Yhtiöt Oy764250001304000
JoensuuCooltom Oy2590000468000
JuvaMaansiirto Jarkko Ralli Oy−24000
JyväskyläKiinteistö Oy Jyväskylän Wilhelmi163000−13000
JämsäHimos-Yhtiöt Oy5553000195000
Jämsätk accelis Supply Chain Solutions Finland Oy41530000220000
KaarinaKiinteistö Oy Katariinantie30700057000
KarstulaKoneurakointi H. Mäenpuro Oy13900097000
KauhajokiPerhekeskus Harjula Oy95600094000
KempeleTekniseri Group Oy111000089000
KeravaNisula-Yhtiöt Oy830004000
KirkkonummiMultirel Group Oy678000−323000
KittiläLapin Huippuhotellit Oy186800081000
KittiläLa Mona Oy1556000
KittiläKiinteistö Oy Levin Casino Resort10000066000
KiuruvesiKiuruvesi Lehti Oy75700083000
KontiolahtiHinauspalvelu Kalevi Oy422000110000
KouvolaFraidei Oy404830001602000
KuopioExperant Oy13982000739000
KuopioKone ja Tarvike Mika Leppänen Oy9708000433000
KuopioRenkipoeka Oy220000155000
KuopioPohjois-Savon Vakuutusmyynti Oy48000
KuopioKiinteistö Oy Poijutien Talliosake400000
KuopioEnvineer Oy86840001308000
KuopioKIN-VEST Oy66500041000
KurikkaJukka Virnala Oy5000
LahtiErolan Kumi Oy83400014000
LahtiMurrelektronik Power Oy8170000361000
LahtiFlash Forward Oy685000552000
LappeenrantaEqon Partners Oy71000
LaukaaKröger Works Oy1424000688000
LaukaaLaukaan Säästö-Market Oy1437000119000
LaukaaParkettiliike Widgren Oy2822000178000
LohjaPusulan Sora ja Murske Oy164400039000
MikkeliJeven Oy2546000486000
MikkeliInray Oy Ltd225000
MultiaMaalinna Oy218000141000
MuurameLasituspalvelu Pihlavamäki Oy1963000176000
MäntyharjuKerkes Oy50200021000
MäntyharjuPelaser Oy6612000193000
NakkilaSevitel Oy543000
NokiaColoria Oy218900011000
NurmesKoneurakointi Arto Kuokkanen Oy407000235000
NurmijärviCool Power Solutions Oy87800091000
PaimioKiinteistö Oy Paimion Puhelimenkulma830002000
ParainenWaterix Oy1369000245000
PoriPorin Näkökulma Oy84100099000
PoriMAANRAKENNUS OY VIITANEN & VIITANEN2153000311000
PuumalaHeikki Karvonen Consulting Oy214593126210
PöytyäRekkakeidas Oy1165000164000
RaisioArtimed Oy438000170000
RaseborgAndelslaget Optowest137000−3000
RaumaComprog Electronics Oy85400059000
RaumaTiilikaari Oy2655000242000
RiihimäkiTrans Farm Oy90930001464000
RovaniemiRakennus Y. Martti Oy41710001051000
RovaniemiRovamatto Oy11680008000
RovaniemiNordkalottens Invest Oy298000
RovaniemiKuoppaharju Oy6200070000
RuskoVitosen Kiinteistö Oy3000
SaloKonepaja A. Vanne Oy478700064000
SaloJame-Shaft Oy274929252788108
SaloMaitoKourimo Oy73700092000
SastamalaEllivuori Ski Center Oy87200034000
SastamalaNK-Yhtymä Oy5755000186000
SavonlinnaSavonlinnan Moniosa Oy730000263000
SeinäjokiSuomen Maataloustukku Oy23836000407000
SeinäjokiPIINEL Oy460000275000
SotkamoMediarctica Oy400000214000
TampereJARECO OY530000125000
TampereSOL-Kaihdin Oy921000235000
TampereHammasklinikka Kruunu Oy2712000745000
TampereSeravo Oy3525000923000
TampereErkki Kuivajärvi Oy402000
ToivakkaArja Koriseva Oy30800047000
TurkuLastentalo Mukulax Oy2616000383000
TurkuIntercontrol Oy3571000280000
UusikaupunkiSalmen Kartanon Palvelukeskus Oy1011000205000
VaasaOy Vaasan Kuorma-autopalvelu – Vasa Lastbilstjänst Ab38510001000
VantaaNavis Engineering Oy5045000266000
VantaaKOPADI OY9883000557000
VantaaOleGreen Oy888000447000
VantaaSpecsavers Jyväskylä Seppä Oy1595000222000
YlöjärviNettis Oy1378000200000
ÄhtäriJokke-Koneistus Oy2786000823000

Vinkkaa meille juttuaihe!

Kerro siis meille, mitä yrittäjän elämässä tapahtuu.
Toimitus saa olla minuun yhteydessä mahdollista haastattelua varten
Toimitus
Toimitus
Kysy tai etsi hakusanoilla tekoälyavustetulta hakukoneeltamme.