17.11.2017 klo 10:04
Uutinen

Ossi Viljasesta Seinäjoen Yrittäjien uusi puheenjohtaja

Seinäjoen Yrittäjät valitsi vuosikokouksessaan eilen torstaina 16.11.2017 uudeksi puheenjohtajakseen Ossi Viljasen (PRP Oy).

Seinäjoen Yrittäjät valitsi vuosikokouksessaan eilen torstaina 16.11.2017 uudeksi puheenjohtajakseen Ossi Viljasen (PRP Oy). ”Tulevan kauden haasteena on pitää toiminta yhtä laadukkaana ja samaan aikaan talous tasapainossa. Uskon, että uuden innokkaan hallituksen kanssa onnistumme varmasti. Toimin vahvasti tiimin vetäjänä, en ole yksilöpelaaja.”, kommentoi Viljanen tuoreeltaan valintaansa. Viljanen on toiminut yhdistyksen varapuheenjohtajana koko edellisen puheenjohtajan Kaija Kuuselan 5-vuotiskauden ajan.

Hallituksessa jatkavat 2018 Jussi Alasalmi (Mainosvarikko Oy), Ville Järvenpää (Musiikki Järvenpää Oy), Jaana Kallio (ProPrint Oy) ja Sari Nisula (Zarant Oy/Boutique S).

Uuteen hallitukseen kaksivuotiskaudeksi 2018-2019 valittiin äänestyksen jälkeen erovuorossa olleet Tero Luoma (BSTR Luova Konttori Oy) ja Tero Pukkila (Ferrum Group Oy) sekä liuta uusia jäseniä: Paul Fairchild (PNP Crossing Borders Oy), Johannes Karhu (Rakennus K Karhu Oy), Anu Luukko (Uppalan Kartano), Timo Rantasaari (Make My Solutions), Pekka Rintamäki (PRR Finland Ky) ja Jussi Saarijärvi (Perintäritari Oy). Uusista jäsenistä arvonnan tuloksena hallituksen jäseniksi 1-vuotiskaudelle 2018 valittiin: Jussi Saarijärvi ja Tero Luoma.

Yhdistyksen toiminnantarkastajiksi valittiin edelleen Mika Koivupuisto ja Hannu Riihioja. Varatoiminnantarkastajina valittiin jatkamaan Jyrki Jääskeläinen ja Kimmo Heinonen.

Vuosikokouksen yhteydessä Seinäjoen Yrittäjät palkitsi nuoret yrittäjät Kalle Iskalan ja Konsta Keskitalon Puusepänliike Mööpelin takaa. Somen avulla hurjan alkustartin saanut yritys on tänä vuonna ollut mukana Habitaressa sekä palkittu Vuoden Käsityöyrityksenä. Parasta yrittäjyydessä on nuorten mukaan se, että ”saa olla itsensä johtaja”.

Lisätietoja:

Seinäjoen Yrittäjät ry
varapuheenjohtaja Ossi Viljanen, p. 050 3433 888, ossi.viljanen@prp.fi
koordinaattori Johanna Rintamäki, p. 040 765 9716, info@seinajoenyrittajat.fi